fear of missing out

Kurz bitcoinu – analýza. FOMO může udělat divy

.

Ačkoliv jsem v minulé analýze sliboval. že by měl přijít velký růst, nakonec musím plnění tohoto slibu na chvíli odložit. I když, zase nic zvláštního se nedělo. A to přesto, že to chvílemi vypadalo všelijak a během minulého týdne jsme zaznamenali pár útoků na rezistanci i pár neúspěšných výprodejů, které sice měly ambice spustit větší vlnu směrem dolů, ale nespustily. Celkově šly ceny spíše do boku.

Čína si jede podle vlastních not

Záleží samozřejmě na tom, z jaké perspektivy se na kurz bitcoinu podíváme. Tak například, ihned v neděli a následující pondělí propadla zejména čínská burza, chvílemi až o 200 CNY. Dolarové burzy je následovaly a v začátku týdne se obchodovalo na cenách kolem 750 USD, čili více než 25 USD pod vrcholem.

Na druhou stranu, co to je 25 USD? Jeden z největších výprodejů v čerstvé minulosti udělal během tří dnů pád z 660 USD na 450 USD. V závěru týdne se ceny vrátily na dolarových burzách k ceně 770 USD a v Číně se obchodovalo kolem 5370 CNY.

Je zajímavé, že nedošlo k návratu k 5400 CNY. Tuto anomálii zavinilo krátkodobé posílení kurzu juanu vůči dolaru, k tomu je třeba nutné si připočíst i lehce přepálenou cenu bitcoinu v juanech, kde ceny přepalují zejména čínské tříměsíční futures, které pravděpodobně očekávají ještě horší vývoj kurzu čínského juanu, než momentálně je.

A aby toho nebylo málo, od sobotní půlnoci, po zásahu čínské lidové banky, dochází opět k oslabení juanu. Bitcoin na čínských burzách opět roste k 5390, přičemž dolarové burzy, tedy Bitfinex a Bitstamp spíše prodávají. Je to naštěstí jen dolar sem a dolar tam, nic velkého. Kdo se však rozhoduje podle vývoje v Číně, aby nakoupil na Bitfinexu, toho mohou překvapit červená čísla na „papírově ziskové pozici“.

Co tedy lze očekávat v dalším týdnu? Tentokrát bude obtížné vybrat vhodný graf.

bitcoin kurz graf prosinec 2016

Vybral jsem si Bitcoin index z burzy OKCoin. Ten kombinuje cenu na čínských burzách s cenou na Bitstampu. Proto se tam ukazuje trochu vyšší cena, než je třeba jen na dolarových burzách. Nicméně, na tomto grafu je krásně naznačená rezistance kolem 781 USD. Je vidět, že k dosažení vrcholu už zbývá kousíček.

Proto si myslím, že první den (sobota) by mohlo dojít k nějakému většímu pohybu až na samotnou hranici rezistence. A hned další den je neděle, to jak z minulosti víme, z nějakého důvodu dochází k výprodejům. Zatím se mi nepodařilo zjistit, proč někdo masivně prodává v době nízkých objemů. Spíš to bude záměr, jehož cílem je relativně snadná manipulace s trhem (takže ze stejného důvodu může přijít v neděli i výrazný růst).

Parabolický růst může spustit FOMO efekt

Z grafu vyčteme, že ceny začínají růst zhruba po parabole a pokud by to pokračovalo, může být parabolický vývoj dosti překotný. Paraboly potkáváme na bitcoinovém trhu docela často, tak by nás neměla překvapit. Při parabolickém vývoji lze očekávat cílové ceny kolem 1080 USD. Konzervativci by měli prodávat už na 915 USD. Dojde-li k FOMO efektu (Fear of missing out – strach z promeškání, u nás tomu říkáme chytání rozjetého vlaku), pak se mohou ceny dostat mimo současnou stupnici. Ovšem je nutné se připravit na vysoké riziko pramenící z možnosti, že kdykoliv může dojít ke spuštění masivních výprodejů.

Alternativně může dojít k odrazu od rezistance (zejména v neděli večer, případě během pondělí) a k propadu k 730 USD, při totálním selhání trhu až k 700 USD. To by nejspíš znamenalo konec jakékoliv naděje na dosažení tisícovky v nejbližší době.

Sentiment a hloubka trhu

V době psaní analýzy (sobota ráno 2:00) byly na OKC longy a shorty v paritě co do počtu hlasujících. V objemech vedou longy na shorty 40:31.

728x90

Během minulého týdne bylo na Bitfinexu uzavřeno longů v celkovém objemu 5.5mil USD. Narostlo však počet shortů o 2600 BTC (~2mil USD). Na Bitfinexu tedy spíš sázejí na korekci.

Hloubky trhu: Bitstamp: 3:2 kupující, BTC-e: vyrovnáno, Bitfinex: 4:3 kupující, BTCChina: vyrovnáno, Kraken: 2x kupující.

Doporučení: Držet a zatím nepřikupovat. Také neprodávat. Stoploss zůstává na 705 USD.

Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.

Ondřej Novák

Programátor, analytik, o bitcoiny se zajímám od roku 2010, přičemž od září 2013 intenzivněji. Trandingu se na amaterské úrovni věnuji už přes deset let. Kryptoměnu netěžím, na bitcoinu mě láká zejména technologie a také mnohem dostupnější trading. Donate btc address: 32pktjg3kzXL8zQzeNXyrqqHtb3g3dLsqF Donate LTC address: MCoARJaR4aDm9g61gf7gmZiHPbGZemNtMG
Ondřej Novák

Podobné články

  1. BTCfan

    btw. nebylo by na škodu dodat, že ten velký drop v nedávné minulosti byl zapříčiněn vykradením bitfinexu. A taky, že tyto oficiální markety, kde na některých dokonce poskytnete dobrovolně svůj klíč, jsou jenom HoneyPot na nevědomé lidi. Legálně nic nevymůžete nazpět. Decentralizovaný market je budoucnost 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..