Pořiďte si bitcoin peněženku

Bitcoinová peněženka je místo, kde budete mít uložené své bitcoiny. Není to tedy úplně přesné, v peněžence nejsou přímo bitcoiny, ale jsou zde uloženy privátní klíče k vašim bitcoinům, kterými podepisujete transakce. Pro zjednodušení budeme ale můžeme říkat, že peněženka ukládá bitcoiny, nebo jiné kryptoměny. Peněženku můžete buď stáhnout jako software do počítače, nebo si ji pořídit jako on-line službu. Rozdíl je poměrně zásadní. On-line peněženka je operativní a pohodlná, z hlediska bezpečí se ale tolik nehodí pro uchování větších částek.

Jak koupit bitcoin

Těžko s sebou budete nosit stále notebook, když máte v úmyslu zaplatit virtuální měnou v restauraci, v obchodě. Dobrým kompromisem je potom peněženka jako mobilní aplikace. Aplikace v mobilním telefonu je rychlá a intuitivní, stačí sejmout QR kód a je zaplaceno. Aplikace jsou dostupné jak pro Android, tak pro iOS – kompletní přehled bitcoinových peněženek pro iPhone a iPad najdete v tomto článku.

Nevýhodou on-line peněženek je, že své bitcoiny nemáte pod 100% kontrolou. Můžete si vybrat důvěryhodného provozovatele, mezi takové se řadí např. Coinbase (která funguje i jako směnárna). Jako úložiště pro větší částky bych si ale ani tu nejdůvěryhodnější on-line peněženku nevybral.

Softwarová peněženka

Klient, kterého si stáhnete do počítače a obsluhujete jej podobně jako interntetové bankovnictví, jen nezadáváte číslo účtu, kam posíláte peníze, ale bitcoinovou adresu, kterou vám sdělí příjemce. Stejně tak dáte svoji adresu tomu, od koho chcete bitcoiny přijmout.

Asi nejznámější softwarovou peněženkou je původní Satoshiho program  – BitcoinQT.  Jednoduchá, přehledná, samozřejmostí je česká verze.Stáhněte si bitcoinovou peněženku

Určitou nevýhodou je to, že při instalaci stahujete celý blockchain – historii sítě. Velikost blockchainu exponenciálně roste a v současnosti dosahuje mnoha stovek gigabytů. Nejen že bude dost velký pro váš harddisk, ale i stahování je záležitost několika dnů. Při každém otevření souboru se také doplňují nalezené bloky, chvíli se budou stahovat, než se peněženka synchronizuje se sítí.

Softwarové bitcoin light peněženky, které doporučuji

Druhou variantou je používat odlehčenou verzi peněženky, např. Electrum, s podporou češtiny. Do té se nestahuje celá transakční historie, ale jen její část. Peněženka komunikuje se serverem, kde je celý blok uložený. Serverů je víc a jsou nezávislé.

Stejně jako pro bitcoin, i pro další alternativy – Litecoin, Dogecoin, Dash apod. existují vlastní peněženky pro každou měnu, některé jsou i multifunkční, pro více měn. Oblíbená je např. litecoinová peněženka Electrum-LTC.

Doporučené mobilní peněženky – aplikace

Nejpraktičtější způsob uložení kryptoměn, které využijeme především při placení menších částek v obchodě (např. v Bitcoin Coffee za kávu), je mobilní peněženka – aplikace v telefonu. Těch je jak pro operační systém Android, tak pro iOS nepřeberné množství, pro začátečníky doporučuji aplikaci Coinomi. Ta je navíc multifunkční, takže zde uložíte nejen bitcoin, ale i litecoin, ETH a desítky dalších kryptoměn a tokenů.

Přestože se předpokládá, že v takové peněžence budete ukládat spíš menší množství prostředků, i tak doporučuji hned při instalaci aplikace Coinomi (nebo jakékoliv jiné) vytvořit zálohu. Budete-li postupovat podle návodu při instalaci, aplikace vám ukáže soubor anglických slov (nejčastěji jich je 12), která si ve správném pořadí zapíšete. Ideálně na papír, nepoužívejte žádná online řešení, papír potom dobře uschovejte – tuto zálohu budete potřebovat, když např. telefon rozbijete, nebo ztratíte. Tzv. seed (to jsou ta anglická slova) při nové instalaci vložíte do aplikace v novém telefonu a v peněžence tak budete mít znova vše, co bylo v předchozí aplikaci.

Trezor jako pevnost pro BTC, Ethereum peněženka a další

Nejbezpečnějším a nejpraktičtějším řešením, a to i pro úplné začátečníky, je hardwarová peněženka, která v sobě ukládá privátní klíče k bitcoinu, ale i k dalším měnám. Je jich víc, jako první ale začala fungovat peněženka Trezor, která je také nejoblíbenější v bitcoinové komunitě (další hardwarová řešení většinou stejně vychází z Trezoru).

Trezor je multifunkční řešení, které slouží nejen jako bezpečné úložiště pro bitcoin, ale také jako Ethereum peněženka, skladovat umí také další altcoiny, jako je Dash, ZCash, nebo Litecoin a stále přichází s novými vylepšeními.

Popis toho, jak funguje, najdete v samostatné Trezor recenzi.

Vytvořte adresu pro příjem a odeslání BTC

Po instalaci peněženky získáme automaticky první adresu pro příjem bitcoinů – např. z burzy, kde jsme je koupili, nebo nám je někdo posílá za nějaké služby. Budeme-li potřebovat další adresy, stačí kliknout v záložce Přijmout (nebo Žádost apod.)  – a peněženka sama vygeneruje vaši novou adresu.

Bitcoinová adresa vypadá např. takto:  14ECFC5r6DYsfW3Gqo4GucLxDFcHeGdsdb

Pokud nakoupíme v on-line bitcoinové burze a budeme chtít odeslat bitcoiny do naší peněženky, bude vyžadována právě příjmová adresa. Stačí ji tedy zkopírovat v peněžence, vložit do příslušného formuláře na burze a BTC se odesílají k nám. Zkontrolovat počet potvrzení a celou cestu bitcoinu do peněženky můžete na blockchain.info – zadáte konkrétní adresu do vyhledávacího pole a uvidíte proces potvrzování.

Stejný postup platí pro odchozí platby – v obchodě, e-shopu apod. dostanete jejich adresu, na kterou máte zaplatit. Tuto adresu vložíte do kolonky Pošli (nebo Odeslat apod. – podle typu peněženky), zadáte částku v BTC a potvrdíte tlačítkem a heslem.

A to je celé! Stáhněte a nainstalujte si bitcoin peněženku do mobilu, nebo do počítače, máte svoji první adresu a můžete začít. Chcete-li si vyzkoušet příjem vašich prvních BTC, najdete je třeba zde: Bitcoiny zdarma  – stránky, které posílají pravidelně zlomky bitcoinu za shlédnutí jejich reklam. Nezbohatnete, ale zkusíte si práci s peněženkou.

Zapojte se!

 • PLAŤTE RYCHLE A LEVNĚ. Budoucnost bitcoinu je především v jeho přijetí jako platebního prostředku, měny. Můžete mít bitcoin jako prostředek k rychlé a levné platbě kdekoliv, kde jsou akceptovány.
 • PŘEVODY OKAMŽITĚ.  Dostal se váš kamarád na dovolené do problémů? Ukradli mu peníze? Stačí, aby měl přístup k internetu, pošlete mu bitcoiny kamkoliv a za půl hodiny je v BTC bankomatu, nebo pomocí služby Localbitcoins je ihned vymění na místní měnu! Umí tohle vaše banka?
 • INVESTUJTE. Virtuální měny mají obrovský růstový potenciál. Toto není oficiální investiční doporučení, jen malý tip ke sledování vývoje cen. Bitcoin je vysoce volatilní a není to určitě investice pro každého, ale zkuste o tom přemýšlet. Bitcoin za 10 USD v lednu 2013, aktuálně (2020 – duben) 6850 USD. Stojí to i za nervy při propadech, které se mezitím objevily? Při dlouhodobém držení vás vysoká volatilita (krátkodobé prudké pohyby nahoru a dolů) nemusí zase tolik zajímat…
 • PŘIJÍMEJTE PLATBY ve vašem obchodě, e-shopu. Buďte vždy napřed. Dnes asi ještě nebude bitcoin hlavní tahoun vašich tržeb, ale ve světě už je považována jeho akceptace za jednu z konkurenčních výhod. Nemusí vás limitovat ani vysoká volatilita, existují služby (platební brány), které berou kursové riziko na sebe a nechcete-li riskovat, obdržíte on-line platbu v okamžitém kursu.
 Simplecoin směnárna

Sdílejte s přáteli:

40 comments

 1. Bitcoin mining

  Zdravím, investoval jsem přes pana v Americe který vlastní mining Rig. No k věci investoval jsem 575$ +-(500€) no a za sv Andy mi pan řekl že došlo k Bitcoin overflow a že zisk z těžení je enormní a musím dodat druhou větší investici k získání privátního klíče který uvolní muj výdělek na blockchainu. Je toto možné aby se stalo. Již jsem dal dalších 1000€ a potvrzení bylo na 50%, poté mu pan vypomohl investici 8207€ a potvrzení je na 80%.
  Tím sen chci zeptat zda je toto normální a reálné aby se stalo? A pokud ano kolik tak musím dat ještě peněz aby to bylo 100%?

  Děkuji

 2. Bitcoin-riziko

  Dobrý den,
  jsem úplný začátečník a teprve se snažím principu bitcoinů porozumět.
  Mám peněženku, pracuji se Simplecoin a nakoupila jsem po 2x 1000,- kč btc. Jsou v peněžence.
  Můj dotaz je, co je v praxi to riziko, že o ně mohu přijít?
  Popr další dotazy pokud možno do sz.
  Velice dekuji.
  Eva

  • Karel Fillner
   Author

   Záleží mimo jiné na tom, jakou používáte peněženku. Pokud jako mobilní aplikaci (což pro takto relativně nevysoké částky asi moc nevadí), tak dnes prakticky všechny peněženky umožňují vytvoření zálohy – pro případ ztráty, rozbití telefonu atd. Nejčastěji jako „backup“, kde se vám ukáže 12 až 24 anglických slov, které si máte někam ve správném pořadí zapsat (a ideálně ne elektronicky, do počítače, nebo mobilu, ale offline, normálně na papír, odkud se nedají „hacknout“) a dobře uschovat. Tím je zažehnáno riziko ztráty peněženky. Mobilní aplikace, peněženky se ale mohou stát cílem hackerů (zvlášť, pokud je stahujete z Google play na Androidu), takže pro větší částky doporučuji spíš Trezor, nebo podobné hardwarové peněženky (Ledger). Hardwarové peněženky uchovávají privátní klíč (tedy vaše právo nakládat s bitcoiny) a jsou navrženy tak, aby byly běžnými způsoby neprolomitelné. V případě dalších dotazů mi klidně napište na karel.fillner@btctip.cz

 3. Cloud mining

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli si musím zakládat živnostenský list či odvést daně, když si přepošlu bitcoin z free cloud miningového serveru, kam jsem zatím ještě nic neinvestoval?

  • Karel Fillner
   Author

   Myslím, že živnostenský list k tomuto není nutný. Jiné je to s daněmi – Daně by se měly odvádět z jakéhokoliv příjmu. A pokud je částka získaná z free bitcoinů, nebo odkudkoliv, i když tam nebyl vklad, tak se jedná o příjem, jen si nejsem jistý, jakého druhu (není to trading, obchodování podle paragrafu 10 – Ostatní příjmy), to je spíš otázka na daňaře…

 4. Bitcoin peněženka

  Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli když si převedu peníze do bitcoin peněženky, a následně bych s nimi chtěl platit nebo si je vybrat. Jestli se musí platit nějaká daň. Děkuji.

  • Karel Fillner
   Author

   Ze samotného držení bitcoinů v peněžence žádná daňová povinnost nenastává. Daň se platí v případech, kdy vám vznikne zisk při prodeji – tedy například koupíte na začátku roku 1 bitcoin za 200 tisíc Kč a rozhodnete se jej prodat (na konci roku, nebo klidně další rok apod.), a jeho kurz je vyšší – např. 300 tisíc Kč/BTC. V takovém případě se daní podle paragrafu 10 o daních z příjmů – ostatní příjmy (nyní je to 15 % z výnosu), tj. zaplatil byste 15 % ze 100 tisíc Kč, to je ten rozdíl mezi nákupem a prodejem.
   Pokud bitcoiny nakoupíte a jen je držíte, tak je úplně jedno, že třeba každý rok vyrostou na dvojnásobek a držíte je několik let – bitcoin se sice zhodnocuje, ale vy jej neprodáváte. Zdaníte až při prodeji – z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou.
   Vše výše uvedené se týká fyzických osob, u právnických osob (firem) je to jiné. Celá problematika je docela široká, doporučuji např. tento článek: https://finex.cz/zdaneni-kryptomen-kompletni-navod/

  • Bitcoin peněženka

   Takže, když budu držet bitcoin v peněžence, a vzroste jeho hodnota, tak mohu nakupovat za bitcoin např. v online obchodech, aniž bych musel odvádět daně, jestli to chápu správně?

   • Karel Fillner
    Author

    To už není tak jednoduché. Tam by měla být daň odvedena, pokud jste na tom zakoupeném bitcoinu vydělal, i když jste ho neprodal za peníze, ale vyměnil za zboží (nakoupil) o nějaké hodnotě. Když byste např. koupil nějaké množství bitcoinů za 10 tisíc Kč, cena bitcoinu vzrostla na dvojnásobek a vy si za 20 tisíc koupíte v Alze televizi, tak byste správně těch „vydělaných“ 10 tisíc měl zařadit do daňového přiznání jako výnos. Nejsem účetní, ale takhle to (i po konzultaci s účetními) chápu.

    • Bitcoin peněženka

     Tím pádem by to mělo být podobné jako u cloudového minningu, že? Děkuji Vám za Vas čas, a přeji hezký den.

     • Karel Fillner
      Author

      Spíš by se to dalo přirovnat k prodeji. Jen místo peněz získáte nějakou hodnotu ve zboží, ale ta je vyčíslitelná. Ono by bylo stejně nejlepší se poradit s daňařem 🙂 Hezký den a díky za zájem

 5. Janka

  Dobry den,
  chtela bych koupit ruzne altcoiny a nechapu jak to funguje presne s penezenkou.
  Dejme tomu ze si je poridim na nejake burze/smenarne. Poslu jim penize na ucet a oni mi ty altcoiny poslou kam? Jak je dostanu do te penezenky? Kdyz chci mit vice druhu altcoinu muzu je mit v jedne penezence? Nebo na kazdy druh musim mit jinou penezenku?Jakou penezenku byste mi doporucil na Ripple,EOS,NEO ?
  Dekuji

 6. Jirka

  Dobrý den, používám Bitcoin Core peněženku a mám v ní více adres. Nyní chci BTC poslat jinam, ale v nastavení platby nevidím z jaké BTC adresy se platba má provést. Ptám se tedy:
  1) Je nutné to někde nastavovat?
  2) Když zadám částku větší než je nejvetší částka na 1 BTC adrese, tak se stane co? Odejdou 2 platby/transakce na zadanou odresu? Nebo se to spojí do jedné? Nebo to neprojde?
  Díky za odpověď

 7. Hanka

  Dobrý večer,

  chci se zeptat jak je možné, že se změnilo během jednoho dne číslo účtu v Mycelium.

  Děkuji

  • Karel Fillner
   Author

   Dobrý den, jestli myslíte „číslem účtu“ příjmovou adresu pro bitcoiny, tak tato adresa se mění po každé přijaté transakci, automaticky. Ta „stará“ adresa, na kterou už jste nějaké bitcony přijala, je ale stále součástí peněženky, jen ji nevidíte – ale žádný problém, i kdyby vám na ni někdo po čase nějaké BTC poslal, tak v pořádku dojdou a přibudou vám v peněžence. Jen ta adresa je skrytá, tohle vše dělá peněženka za vás automaticky.

 8. Franta

  Ahoj
  používá tady někdo peněženku Mycelium ? Potřeboval bych v něčwm poradit.Muj tel.739212148.Díky moc .Franta

 9. Karel

  Zeptám se jako trouba, ale co zbývá…přes easycoin jsem koupil BTC po proběhnutí procedury vidím na BTC- adrese, že tam příslušné množství je. Veřejný i privátní klíč mám. Potud OK. Následně jsem si vytvořil peněženku (electrum). Otázka zní: jak dostanu „své“ btc do peněženky, abych s nimi např. mohl platit?? Na webu Blockchain.info – btc-adres pod veřejnou adresou vidím, snad by na tuto adresu šli tedy poslat i další…ale jak s nimi mohu disponovat já? – poslat je někam/třeba do peněženky??
  Ještě jednou se omlouvám za příliš laické otázky…

  • Karel

   Aha…už to mám Electrum: „File-New/restore…“ atd, ale bez seedu – s klíčem…a je to tam 🙂
   Děkuji za prostor k psaní a přemýšlení 😀

 10. Pokud tedy máte zálohy a něco by se stalo s počítačem, stačí na jiném počítači nainstalovat Multibit a tyto zálohy do něj naimportovat – znovu se tím načte historie blockchainu a vám zůstává stejný počet bitcoinů, jako byl na původním počítači – v původní peněžence.

  A když ten počítač někdo ukradne, nebo totálně shoří, jak se člověk dostane ke svým penězům v hodnotě třeba půl milionu?

  • Karel Fillner
   Author

   Pokud počítač shoří, tak se předpokládá, že máte zálohu jinde, než je samotný počítač (na USB například, ale jinde…). Ovšem pro bitcoiny v hodnotě půl milionu už bych rozhodně doporučil zakoupit hardwarovou peněženku Trezor, kde budou jednak daleko víc v bezpečí (nejvíc) a také systém zálohy je úplně jiný – viz starší recenze: https://btctip.cz/bitcoin-trezor-recenze/

 11. Petr

  🙂 Platba dorazila az po synchronizaci, ale ted uz je vse OK. Zvolim tedy jinou penezenku, nerad bych se stresoval tim, ze se to v me penezence bude objevovat se zpozdenim desitek hodin… Diky za rady!

 12. Petr

  Dobry den, vytvoril jsem si novou penezenku Bitcoin Core. Zkusil jsem nakoupit BTC. Penezenka se uz dve hodiny synchronizuje se siti, jeste zbyvaji 2 roky a 30 tydnu. Ma platba odesla, dostal jsem potvrzeni transakce (mailem) pred hodinou (16:30), za 15 minut nato jsem dostal mailem informaci o tom, ze BTC transankce probehla. Na webove strance blockchain.info je potvrzena transakce pro mne – 10x Confirmation.

  Jenze ma nova penezenka stale zeje prazdnotou… Mam si to ty sve BTC nekam dojit a nebo dorazi do me penezenky nejak samy? A kdy asi. Je to skoro hodina a stale nic. Poradite prosim? Je to ma prvni transakce.

 13. Ivan

  Dobrý den, vytvořil jsem si bitcoinovou adresu na http://www.easycoin.cz. NA tuto adresu jsem si zakoupil bitcoiny převodem. Nainstaloval jsem si peněženku MultiBit HD. Zde se ale vygenerovala nová bitcoin adresa. Potřeboval bych tam zadat tu svou puvodni z easycoin.cz Nevim, jak no to. Prosím o radu. Děkuji

  • Karel Fillner
   Author

   Dobrý den, pokud jste si na easycoin.cz vygeneroval novou peněženky z adresy bitaddress.org, tak se vám vygeneroval veřejný klíč, u kterého bylo napsáno SHARED (na tuto adresu jste si zřejmě nechal poslat bitcoiny) a privátní klíč s označením SECRET – to je vlastně váš podpis k adrese (veřejnému klíči) v případě, že z této adresy budete někam v budoucnu bitcoiny posílat. Doufám tedy, že jste si privátní klíč (privat key – SECRET) uchoval (alfanumerické znaky, nebo QR kód). Tento privátní klíč lze do některých peněženek importovat, obávám se ale, že ne zrovna do Multibit HD – sem jdou importovat spíš privátní klíče ve formě souboru. Multibit HD, stejně jako většina softwarových peněženek, generuje svoje vlastní adresy. Pokud tedy chcete disponovat se svými bitcoiny, je potřeba zmíněný privátní klíč importovat do peněženky, která do umožňuje (např. Mycelium pro Android mobilní telefony, nebo Copay pro iPhony apod.) a buď si tam bitcoiny nechat, nebo je přeposlat do Multibit na HD na některou z vašich příjmových adres… Je to takhle srozumitelné?

  • Ondra

   Taky jsem nad tím dlouho přemýšlel. Zkoušel jsem různé (často podvodné) stránky, ale nakonec jsem našel celkem známý hashocean. Je to stránka na cloud mining a zatím jsem velmi spokojen i přez moji malou investici.

 14. Dobrý den, bitcoiny pro mě nejsou nové, alr pořád nechápu ty peněženky : Je mnoho poskytovatelů těchto peněženek a už se mi někdy stalo, že když jsem zadal adresu své peněženky, tak to šlo úplně někomu jinýmu k úplně jinýmu poskytovateli. Může se tohle např. u MultiBit HD stát?

  • Karel Fillner
   Author

   Nevím přesně, jestli vám rozumím. Máte-li svoji bitcoinovou adresu (peněženka je většinou software – klient – kde můžete mít libovolný počet adres), tak když si na ni něco pošlete a neuděláte přitom překlep, bitcoiny nemohou „přistát“ na jiné adrese. Svoje adresy můžete mít samozřejmě u různých „poskytovatelů“ – a to buď doslova (tedy tzv. služby třetích stran, jako je třeba wallet blockchain.info, kde ale k adrese nevlastníte privátní klíč, takže jste de facto v moci provozovatele), nebo ve smyslu různých peněženek. Je celkem jedno, jestli máte Multibit, Electrum, nebo třeba Mycelium v mobilu. U všech těchto peněženek jsou všechny adresy pod vaší kontrolou, respektive privátní klíče k těmto adresám – tyto PK slouží jako „digitální podpis“ a vyjadřují vaše vlastnictví bitcoinů na adresách, ke kterým patří. Co máte na mysli tím „šlo to úplně někomu jinému k úplně jinému poskytovateli“? Zkusíme to rozlousknout 🙂

   • Omlouvám se, že píšu až tak pozdě, zatím jsem jakž takž toto vyřešil, ale rád bych se zeptal ještě jinak : Používám MultiBit a snad jsem si už vygeneroval druhou desítku adres, avšak na Zemi je teď něco málo kolem 8 miliard lidí a budeme počítat, že každý druhý bude klika\t na bitcoiny, bude mít svoji vlastní peněženku (kdekoli u kohokoli). Dále budeme počítat s tím, že každý si vygeneruje 15 bitcoinových adres. To už máme tedy 60 miliard adres. A to je podle mě trošku moc na adresu o 34 znacích. Takže zkrátka a jednoduše – může se stát, že se na zeměkouli objeví dvě úplně stejné adresy od úplně jiných lidí a od úplně jiných poskytovatelů?

    • Karel Fillner
     Author

     Mě to dříve také trochu trápilo, ale pak jsem zapátral a dozvěděl se zajímavé věci..

     Vzhledem k tomu, že se jedná o kombinaci (průměrně, ne vždy stejně) 34 znaků – tedy velkých a malých písmen a k tomu číslic ve „veřejném klíči“ – tedy toho, co jinak nazýváme btc adresou, ke které je ovšem přiřazen podobně vystavěný privátní klíč (ze kterého je veřejná adresa generována, je počet možných kombinací (tedy klíčů – adres) neskutečně veliký.

     Odpovím volnou citací z knihy Dominika Stroukala „Bitcoin – peníze budoucnosti“:
     „…i kdyby bychom byli schopni generovat bilion klíčů za sekundu (ani to nejde, ale dejme tomu, kdyby), a mohli přitom použít každý jediný atom planety Země jako pevný disk k uložení jednoho bytu dat (opět jen teoreticky, ale i kdyby) a mohli přitom k uskladnění používat přímo energii Slunce, tak bychom k celému výpočtu potřebovali 37 kvadliriard Zemí,
     237 miliard Sluncí a 3,7 noniliard let, tedy 27000000000000000000000000000000000000000000000 krát více, než je předpokládané stáří vesmíru. Vše při výše uvedených předpokladech. Pokud se Vám to zdá neuvěřitelné, tak by mohla k představě posloužit i poměrně dobře známá informace, že jen možných variant šachové hry je více, než je atomů v celém vesmíru. Je jich dokonce (odhadem) tolik, jako kdyby každý atom vesmíru obsahoval půl vesmíru a sečetly se všechny takto vnořené atomy.

    • Kamil

     Náhoda, že se někdo strefí do cizí peněženky vygenerováním své nové adresy vychází asi tak, jako kdybychom vsadili sportku 10x za sebou a pokaždé by jsme trefili jackpot.
     I když Sazku by to zřejmě položilo v našem případě by jsme ještě dost proavděpodobně trefili „tranzitní“ přes kterou bitcoiny prošli ale už tam žádné nejsou.

 15. d.

  jSEM SI NAINSTALOVAL Multibit, TAKZE KDYZ SE MI TO V PC SMAZE,
  MULTIBIT JSEM V PRD…
  RESPEKTIVE K TE PENEZENCE SE UZ NIKDY NEDOSTANU?

  CHAPU TO SPRAVNE ???

  • Je potřeba rozlišovat peněženku – tedy tzv. klienta (např. Multibit), BTC adresu, zálohu a privátní klíč. Kdo vlastní privátní klíč,
   ten také ovládá všechny bitcoiny, které se nacházejí na adresách, které pod tento PK patří. Proto existují zálohy. Buď jako soubor, v tomto případě multibit.wallet, nebo jako samotný privátní klíč – multibit.key. Tyto zálohy dělá Multibit automaticky a je potřeba si při instalaci peněženky zjistit, na jaké místo na disku se ukládají a pravidelně si je zálohovat (na CD, USB apod.). Případně jdou tyto soubory a klíče rovnou vyexportovat v nabídce Nástroje. Důležité samozřejmě je, aby byla peněženka zaheslovaná – pokud se k těmto souborů dostane někdo nepovolaný a jsou bez hesla (nebo se slabým heslem), dostane se i k bitcoinům. Pokud tedy máte zálohy a něco by se stalo s počítačem, stačí na jiném počítači nainstalovat Multibit a tyto zálohy do něj naimportovat – znovu se tím načte historie blockchainu a vám zůstává stejný počet bitcoinů, jako byl na původním počítači – v původní peněžence. Pro větší částky ale doporučuji hardwarovou peněženku – Trezor (více o něm v recenzi zde: https://btctip.cz/bitcoin-trezor-recenze). Tam nehrozí nebezpečí, že někdo např. přečte heslo pomocí nějakého mallwaru – keylogeru a vše funguje třeba i na zavirovaném počítači..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Send this to a friend