Pořiďte si bitcoin peněženku

Bitcoinovou peněženku si můžete buď stáhnout jako software do počítače, nebo si ji pořídit jako on-line službu. Rozdíl je poměrně zásadní. On-line peněženka je operativní a pohodlná.

Jak koupit bitcoin

Těžko s sebou budete nosit stále notebook, když máte v úmyslu zaplatit virtuální měnou v restauraci, v obchodě. Aplikace v mobilním telefonu je rychlá a intuitivní, stačí sejmout QR kód a je zaplaceno. Aplikace jsou dostupné jak pro Android, tak pro iOS – kompletní přehled bitcoinových peněženek pro iPhone a iPad najdete v tomto článku.

Nevýhodou je, že své bitcoiny nemáte pod 100% kontrolou. Můžete si vybrat důvěryhodného provozovatele, mezi takové se řadí např. Coinbase (která funguje i jako směnárna). Jako úložiště pro větší částky bych si ale ani tu nejdůvěryhodnější on-line peněženku nevybral. Nicméně pro rychlý přesun menších částek, které máte u sebe právě proto, abyste s nimi mohli cokoliv zaplatit, je to skvělá služba.

Softwarová peněženka

Klient, kterého si stáhnete do počítače a obsluhujete jej podobně jako interntetové bankovnictví, jen nezadáváte číslo účtu, kam posíláte peníze, ale bitcoinovou adresu, kterou vám sdělí příjemce. Stejně tak dáte svoji adresu tomu, od koho chcete bitcoiny přijmout.

Asi nejznámější softwarovou peněženkou je původní Satoshiho program  – BitcoinQT.  Jednoduchá, přehledná, samozřejmostí je česká verze.Stáhněte si bitcoinovou peněženku

Určitou nevýhodou je to, že při instalaci stahujete celý blockchain – historii sítě. Velikost blockchainu exponenciálně roste a brzy se bude počítat na několik stovek gigabytů. Nejen že bude dost velký pro váš harddisk, ale i stahování je záležitost několika dnů. Při každém otevření souboru se také doplňují nalezené bloky, chvíli se budou stahovat, než se peněženka synchronizuje se sítí.

Bitcoin light peněženky, které doporučuji

Druhou variantou je používat odlehčenou verzi peněženky, např. Electrum, s podporou češtiny. Do té se nestahuje celá transakční historie, ale jen její část. Peněženka komunikuje se serverem, kde je celý blok uložený. Serverů je víc a jsou nezávislé.

Stejně jako pro bitcoin, i pro další alternativy – Litecoin, Dogecoin, Dash apod. existují vlastní peněženky pro každou měnu, některé jsou i multifunkční, pro více měn. Oblíbená je např. litecoinová peněženka Electrum-LTC.

Trezor jako pevnost pro BTC, Ethereum peněženka a další

Nejbezpečnějším a nejpraktičtějším řešením, a to i pro úplné začátečníky, je hardwarová peněženka, která v sobě ukládá privátní klíče k bitcoinu, ale i k dalším měnám. Je jich víc, jako první ale začala fungovat peněženka Trezor, která je také nejoblíbenější v bitcoinové komunitě (další hardwarová řešení většinou stejně vychází z Trezoru).

Trezor je multifunkční řešení, které slouží nejen jako bezpečné úložiště pro bitcoin, ale také jako Ethereum peněženka, skladovat umí také další altcoiny, jako je Dash, ZCash, nebo Litecoin a stále přichází s novými vylepšeními.

Popis toho, jak funguje, najdete v samostatné Trezor recenzi.

Vytvořte adresu pro příjem a odeslání BTC

Po instalaci peněženky získáme automaticky první adresu pro příjem bitcoinů – např. z burzy, kde jsme je koupili, nebo za nějaké služby. Budeme-li potřebovat další adresy, stačí kliknout v záložce Přijmi (nebo Žádost apod.) na tlačítko Nová adresa – peněženka ji vygeneruje sama.

Bitcoinová adresa vypadá např. takto:  14ECFC5r6DYsfW3Gqo4GucLxDFcHeGdsdb

Pokud nakoupíme v on-line bitcoinové burze a budeme chtít odeslat bitcoiny do naší peněženky, bude vyžadována právě příjmová adresa. Stačí ji tedy zkopírovat v peněžence, vložit do příslušného formuláře na burze a BTC se odesílají k nám. Zkontrolovat počet potvrzení a celou cestu bitcoinu do peněženky můžete na blockchain.info – zadáte konkrétní adresu do vyhledávacího pole a uvidíte proces potvrzování.

Stejný postup platí pro odchozí platby – v obchodě, e-shopu apod. dostanete jejich adresu, na kterou máte zaplatit. Tuto adresu vložíte do kolonky Pošli (nebo Odeslat apod. – podle typu peněženky), zadáte částku v BTC a potvrdíte tlačítkem a heslem.

A to je celé! Stáhněte a nainstalujte si bitcoin peněženku, máte svoji první adresu a můžete začít. Chcete-li si vyzkoušet příjem vašich prvních BTC, najdete je třeba zde: Bitcoiny zdarma  – stránky, které posílají pravidelně zlomky bitcoinu za shlédnutí jejich reklam. Nezbohatnete, ale zkusíte si práci s peněženkou.

Zapojte se!

 • PLAŤTE RYCHLE A LEVNĚ. Budoucnost bitcoinu je především v jeho přijetí jako platebního prostředku, měny. Můžete mít bitcoin jako prostředek k rychlé a levné platbě kdekoliv, kde jsou akceptovány

 

 • jak koupit bitcoinPŘEVODY OKAMŽITĚ.  Dostal se váš kamarád na dovolené do problémů? Ukradli mu peníze? Stačí, aby měl přístup k internetu, pošlete mu bitcoiny kamkoliv a za půl hodiny je v BTC bankomatu, nebo pomocí služby Localbitcoins je ihned vymění na místní měnu! Umí tohle vaše banka?

 

 • INVESTUJTE. Virtuální měny mají obrovský růstový potenciál. Toto není oficiální investiční doporučení, jen malý tip ke sledování vývoje cen. Bitcoin je vysoce volatilní a není to určitě investice pro každého, ale zkuste o tom přemýšlet… 10 USD v lednu 2013, aktuálně (2018 – leden) 11330 USD. Stojí to i za nervy při propadech, které se mezitím objevily? Některým určitě ano.

 

 • PŘIJÍMEJTE PLATBY ve vašem obchodě, e-shopu. Buďte vždy napřed. Dnes asi ještě nebude bitcoin hlavní tahoun vašich tržeb, ale ve světě už je považována jeho akceptace za velkou konkurenční výhodu. Nemusí vás limitovat ani vysoká volatilita, některé služby berou kursové riziko na sebe a nechcete-li riskovat, obdržíte on-line platbu v okamžitém kursu.
 Simplecoin směnárna

Sdílejte s přáteli:

28 comments

 1. Jirka

  Dobrý den, používám Bitcoin Core peněženku a mám v ní více adres. Nyní chci BTC poslat jinam, ale v nastavení platby nevidím z jaké BTC adresy se platba má provést. Ptám se tedy:
  1) Je nutné to někde nastavovat?
  2) Když zadám částku větší než je nejvetší částka na 1 BTC adrese, tak se stane co? Odejdou 2 platby/transakce na zadanou odresu? Nebo se to spojí do jedné? Nebo to neprojde?
  Díky za odpověď

 2. Hanka

  Dobrý večer,

  chci se zeptat jak je možné, že se změnilo během jednoho dne číslo účtu v Mycelium.

  Děkuji

  • Karel Fillner
   Author

   Dobrý den, jestli myslíte „číslem účtu“ příjmovou adresu pro bitcoiny, tak tato adresa se mění po každé přijaté transakci, automaticky. Ta „stará“ adresa, na kterou už jste nějaké bitcony přijala, je ale stále součástí peněženky, jen ji nevidíte – ale žádný problém, i kdyby vám na ni někdo po čase nějaké BTC poslal, tak v pořádku dojdou a přibudou vám v peněžence. Jen ta adresa je skrytá, tohle vše dělá peněženka za vás automaticky.

 3. Franta

  Ahoj
  používá tady někdo peněženku Mycelium ? Potřeboval bych v něčwm poradit.Muj tel.739212148.Díky moc .Franta

 4. Karel

  Zeptám se jako trouba, ale co zbývá…přes easycoin jsem koupil BTC po proběhnutí procedury vidím na BTC- adrese, že tam příslušné množství je. Veřejný i privátní klíč mám. Potud OK. Následně jsem si vytvořil peněženku (electrum). Otázka zní: jak dostanu „své“ btc do peněženky, abych s nimi např. mohl platit?? Na webu Blockchain.info – btc-adres pod veřejnou adresou vidím, snad by na tuto adresu šli tedy poslat i další…ale jak s nimi mohu disponovat já? – poslat je někam/třeba do peněženky??
  Ještě jednou se omlouvám za příliš laické otázky…

  • Karel

   Aha…už to mám Electrum: „File-New/restore…“ atd, ale bez seedu – s klíčem…a je to tam 🙂
   Děkuji za prostor k psaní a přemýšlení 😀

 5. Pokud tedy máte zálohy a něco by se stalo s počítačem, stačí na jiném počítači nainstalovat Multibit a tyto zálohy do něj naimportovat – znovu se tím načte historie blockchainu a vám zůstává stejný počet bitcoinů, jako byl na původním počítači – v původní peněžence.

  A když ten počítač někdo ukradne, nebo totálně shoří, jak se člověk dostane ke svým penězům v hodnotě třeba půl milionu?

  • Karel Fillner
   Author

   Pokud počítač shoří, tak se předpokládá, že máte zálohu jinde, než je samotný počítač (na USB například, ale jinde…). Ovšem pro bitcoiny v hodnotě půl milionu už bych rozhodně doporučil zakoupit hardwarovou peněženku Trezor, kde budou jednak daleko víc v bezpečí (nejvíc) a také systém zálohy je úplně jiný – viz starší recenze: https://btctip.cz/bitcoin-trezor-recenze/

 6. Petr

  🙂 Platba dorazila az po synchronizaci, ale ted uz je vse OK. Zvolim tedy jinou penezenku, nerad bych se stresoval tim, ze se to v me penezence bude objevovat se zpozdenim desitek hodin… Diky za rady!

 7. Petr

  Dobry den, vytvoril jsem si novou penezenku Bitcoin Core. Zkusil jsem nakoupit BTC. Penezenka se uz dve hodiny synchronizuje se siti, jeste zbyvaji 2 roky a 30 tydnu. Ma platba odesla, dostal jsem potvrzeni transakce (mailem) pred hodinou (16:30), za 15 minut nato jsem dostal mailem informaci o tom, ze BTC transankce probehla. Na webove strance blockchain.info je potvrzena transakce pro mne – 10x Confirmation.

  Jenze ma nova penezenka stale zeje prazdnotou… Mam si to ty sve BTC nekam dojit a nebo dorazi do me penezenky nejak samy? A kdy asi. Je to skoro hodina a stale nic. Poradite prosim? Je to ma prvni transakce.

 8. Ivan

  Dobrý den, vytvořil jsem si bitcoinovou adresu na http://www.easycoin.cz. NA tuto adresu jsem si zakoupil bitcoiny převodem. Nainstaloval jsem si peněženku MultiBit HD. Zde se ale vygenerovala nová bitcoin adresa. Potřeboval bych tam zadat tu svou puvodni z easycoin.cz Nevim, jak no to. Prosím o radu. Děkuji

  • Karel Fillner
   Author

   Dobrý den, pokud jste si na easycoin.cz vygeneroval novou peněženky z adresy bitaddress.org, tak se vám vygeneroval veřejný klíč, u kterého bylo napsáno SHARED (na tuto adresu jste si zřejmě nechal poslat bitcoiny) a privátní klíč s označením SECRET – to je vlastně váš podpis k adrese (veřejnému klíči) v případě, že z této adresy budete někam v budoucnu bitcoiny posílat. Doufám tedy, že jste si privátní klíč (privat key – SECRET) uchoval (alfanumerické znaky, nebo QR kód). Tento privátní klíč lze do některých peněženek importovat, obávám se ale, že ne zrovna do Multibit HD – sem jdou importovat spíš privátní klíče ve formě souboru. Multibit HD, stejně jako většina softwarových peněženek, generuje svoje vlastní adresy. Pokud tedy chcete disponovat se svými bitcoiny, je potřeba zmíněný privátní klíč importovat do peněženky, která do umožňuje (např. Mycelium pro Android mobilní telefony, nebo Copay pro iPhony apod.) a buď si tam bitcoiny nechat, nebo je přeposlat do Multibit na HD na některou z vašich příjmových adres… Je to takhle srozumitelné?

  • Ondra

   Taky jsem nad tím dlouho přemýšlel. Zkoušel jsem různé (často podvodné) stránky, ale nakonec jsem našel celkem známý hashocean. Je to stránka na cloud mining a zatím jsem velmi spokojen i přez moji malou investici.

 9. Dobrý den, bitcoiny pro mě nejsou nové, alr pořád nechápu ty peněženky : Je mnoho poskytovatelů těchto peněženek a už se mi někdy stalo, že když jsem zadal adresu své peněženky, tak to šlo úplně někomu jinýmu k úplně jinýmu poskytovateli. Může se tohle např. u MultiBit HD stát?

  • Karel Fillner
   Author

   Nevím přesně, jestli vám rozumím. Máte-li svoji bitcoinovou adresu (peněženka je většinou software – klient – kde můžete mít libovolný počet adres), tak když si na ni něco pošlete a neuděláte přitom překlep, bitcoiny nemohou „přistát“ na jiné adrese. Svoje adresy můžete mít samozřejmě u různých „poskytovatelů“ – a to buď doslova (tedy tzv. služby třetích stran, jako je třeba wallet blockchain.info, kde ale k adrese nevlastníte privátní klíč, takže jste de facto v moci provozovatele), nebo ve smyslu různých peněženek. Je celkem jedno, jestli máte Multibit, Electrum, nebo třeba Mycelium v mobilu. U všech těchto peněženek jsou všechny adresy pod vaší kontrolou, respektive privátní klíče k těmto adresám – tyto PK slouží jako „digitální podpis“ a vyjadřují vaše vlastnictví bitcoinů na adresách, ke kterým patří. Co máte na mysli tím „šlo to úplně někomu jinému k úplně jinému poskytovateli“? Zkusíme to rozlousknout 🙂

   • Omlouvám se, že píšu až tak pozdě, zatím jsem jakž takž toto vyřešil, ale rád bych se zeptal ještě jinak : Používám MultiBit a snad jsem si už vygeneroval druhou desítku adres, avšak na Zemi je teď něco málo kolem 8 miliard lidí a budeme počítat, že každý druhý bude klika\t na bitcoiny, bude mít svoji vlastní peněženku (kdekoli u kohokoli). Dále budeme počítat s tím, že každý si vygeneruje 15 bitcoinových adres. To už máme tedy 60 miliard adres. A to je podle mě trošku moc na adresu o 34 znacích. Takže zkrátka a jednoduše – může se stát, že se na zeměkouli objeví dvě úplně stejné adresy od úplně jiných lidí a od úplně jiných poskytovatelů?

    • Karel Fillner
     Author

     Mě to dříve také trochu trápilo, ale pak jsem zapátral a dozvěděl se zajímavé věci..

     Vzhledem k tomu, že se jedná o kombinaci (průměrně, ne vždy stejně) 34 znaků – tedy velkých a malých písmen a k tomu číslic ve „veřejném klíči“ – tedy toho, co jinak nazýváme btc adresou, ke které je ovšem přiřazen podobně vystavěný privátní klíč (ze kterého je veřejná adresa generována, je počet možných kombinací (tedy klíčů – adres) neskutečně veliký.

     Odpovím volnou citací z knihy Dominika Stroukala „Bitcoin – peníze budoucnosti“:
     „…i kdyby bychom byli schopni generovat bilion klíčů za sekundu (ani to nejde, ale dejme tomu, kdyby), a mohli přitom použít každý jediný atom planety Země jako pevný disk k uložení jednoho bytu dat (opět jen teoreticky, ale i kdyby) a mohli přitom k uskladnění používat přímo energii Slunce, tak bychom k celému výpočtu potřebovali 37 kvadliriard Zemí,
     237 miliard Sluncí a 3,7 noniliard let, tedy 27000000000000000000000000000000000000000000000 krát více, než je předpokládané stáří vesmíru. Vše při výše uvedených předpokladech. Pokud se Vám to zdá neuvěřitelné, tak by mohla k představě posloužit i poměrně dobře známá informace, že jen možných variant šachové hry je více, než je atomů v celém vesmíru. Je jich dokonce (odhadem) tolik, jako kdyby každý atom vesmíru obsahoval půl vesmíru a sečetly se všechny takto vnořené atomy.

    • Kamil

     Náhoda, že se někdo strefí do cizí peněženky vygenerováním své nové adresy vychází asi tak, jako kdybychom vsadili sportku 10x za sebou a pokaždé by jsme trefili jackpot.
     I když Sazku by to zřejmě položilo v našem případě by jsme ještě dost proavděpodobně trefili „tranzitní“ přes kterou bitcoiny prošli ale už tam žádné nejsou.

 10. d.

  jSEM SI NAINSTALOVAL Multibit, TAKZE KDYZ SE MI TO V PC SMAZE,
  MULTIBIT JSEM V PRD…
  RESPEKTIVE K TE PENEZENCE SE UZ NIKDY NEDOSTANU?

  CHAPU TO SPRAVNE ???

  • Je potřeba rozlišovat peněženku – tedy tzv. klienta (např. Multibit), BTC adresu, zálohu a privátní klíč. Kdo vlastní privátní klíč,
   ten také ovládá všechny bitcoiny, které se nacházejí na adresách, které pod tento PK patří. Proto existují zálohy. Buď jako soubor, v tomto případě multibit.wallet, nebo jako samotný privátní klíč – multibit.key. Tyto zálohy dělá Multibit automaticky a je potřeba si při instalaci peněženky zjistit, na jaké místo na disku se ukládají a pravidelně si je zálohovat (na CD, USB apod.). Případně jdou tyto soubory a klíče rovnou vyexportovat v nabídce Nástroje. Důležité samozřejmě je, aby byla peněženka zaheslovaná – pokud se k těmto souborů dostane někdo nepovolaný a jsou bez hesla (nebo se slabým heslem), dostane se i k bitcoinům. Pokud tedy máte zálohy a něco by se stalo s počítačem, stačí na jiném počítači nainstalovat Multibit a tyto zálohy do něj naimportovat – znovu se tím načte historie blockchainu a vám zůstává stejný počet bitcoinů, jako byl na původním počítači – v původní peněžence. Pro větší částky ale doporučuji hardwarovou peněženku – Trezor (více o něm v recenzi zde: https://btctip.cz/bitcoin-trezor-recenze). Tam nehrozí nebezpečí, že někdo např. přečte heslo pomocí nějakého mallwaru – keylogeru a vše funguje třeba i na zavirovaném počítači..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Send this to a friend