Bitcoiny lze získat několika různými způsoby:

  •  Těžba (bitcoin mining) na vlastním hardwarovém  zařízení. Vzhledem k dnešní obrovské obtížnosti výpočtů v transakční síti v podstatě neproveditelné jednotlivcem, finančně a energeticky vysoce náročné. Jde řešit zapojením do „těžebních poolů“ – skupiny společně těžících minerů. Případně zakoupením podílu na těžbě online – cloud mining.
  • Prodejem zboží a služeb, akceptováním platby bitcoiny ve vlastním e-shopu, kamenném obchodě, restauraci atd.
  • Přímým nákupem ve směnárně, specializované burze, případně od jednotlivce, nebo v bankomatu.

Nákup na burze

Na specializovaných burzách bitcoin exchange se dnes obchoduje nejenom s bitcoiny, v některých je možné koupit a prodat i další alternativní měny – Litecoin, Ethereum, Monero atd.

Větší objem nákupů a prodejů zde provádějí především obchodníci s kryptoměnami, spekulující na růst, či pokles kurzu bitcoinu. Zaregistrovat se do směnárny – burzy však může prakticky kdokoliv. Nutností je však poměrně složitý proces verifikace – k ověření totožnosti je většinou potřeba při registraci zaslat naskenované dokumenty – identifikační doklad (pas, OP), účet od elektřiny, plynu apod (ověření bydliště), případně kopii bankovního výpisu.

Teprve po verifikaci je možné zaslat na účet burzy peníze, za které chceme BTC koupit.

Samotný nákup a prodej je potom většinou jednoduchý. Zájemci zadají množství a cenu, za kterou jsou ochotni koupit (nebo prodat) a systém automaticky páruje nabídky a poptávky. Nakoupené bitcoiny jsou uchovány v peněžence burzy, odkud je lze během několika minut zaslat do vlastní peněženky. kde koupit bitcoiny

Při výběru peněz z burzy se postupuje podobně, jako v bance – zadáním příkazu k zaslání na vlastní účet. U většiny směnáren trvá výběr USD nebo EUR cca 2-3 pracovní dny.

Aktualizovaný seznam nákupních a prodejních míst najdete na stránce BURZY A SMĚNÁRNY

Nákup od jednotlivce

Bitcoiny lze koupit i bez využití služeb směnáren. Na internetu je mnoho webů, které se věnují alternativním měnám a např. v diskusních fórech je možné domluvit přímý obchod.

Většinou se jedná o menší částky, obchodované po domluvě při osobním setkání. Cena dohodou, většinou však o něco vyšší kurz, než na burzách. Při opakovaných obchodech lze samozřejmě vyloučit i hotovost (převod BTC do peněženky a peněz na účet) – je to ale především záležitost vzájemné důvěry…

Na podobném principu je také založená celosvětová síť LOCALBITCOINS

Ta zájemci podle geografické polohy vyhledá nejbližšího prodejce BTC, se kterým si domluví obchod napřímo. Funguje i v ČR. Ceny bývají vyšší než na burze, někdy i výrazně… Registrovaným zájemcům nabízí Localbitcoins i escrow – úschovní služby pro bezpečnější platbu.

Nákup BTC v bitcoinmatu

Digitální měnu můžete už dnes koupit i v bitcoinovém bankomatu –  bitcoinmatu.

V této chvíli je v České republice k dispozici dokonce 22 bitcoinových ATM. V Praze je jich celkem 16 – bitconmaty od WBTCB (Praha 5 – Anděl, Praha 1 – Slovanský dům, obchodní dům Arkády Pankrác), obousměrné (umožňují nákup i prodej bitcoinů) a další Bitcoin ATM od General Bytes, některé jednosměrné – bitcoiny si zde můžete jen koupit, v Dělnické ulici v Praze 7 (Bitcoin Coffe Paralelní Polis) najdete i oboustranný bitcoin ATM pro nákup a prodej BTC. Další bitcoinmat je umístěn v Brně a tři jsou v Plzni, 3 ATM najdete v Ostravě a jeden v Karlových Varech.

Kompletní přehled bitcoinových ATM najdete na webu coinatmradar.com

K nákupu, nebo prodeji bitcoinů vám tak stačí jen peněženka nainstalovaná v mobilu, nakoupit lze ale i bez dalších zařízení – bitcoin bankomat vytiskne „paper wallet“ s privátním klíčem. Papírová peněženka pak bude sloužit jako bezpečné úložiště bitcoinů, případně lze naimportovat do běžné peněženky v PC, nebo v mobilu.

Ve světě je použití bitcoinových bankomatů na vzestupu, na jaře 2018 je celosvětově v provozu více než 2300 přístrojů.

Bitcoiny zdarma

Chcete si virtuální měnu vyzkoušet? Zde můžete mít  BITCOINY ZDARMA!

 bitcoin burza coinmate

Sdílejte s přáteli:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Send this to a friend