kdo ukradl bitcoiny z mtgox

Kam se poděly ukradené bitcoiny z MtGox? Nové důkazy

Kdo ukradl bitcoiny z MtGox?

Napříč bitcoinovými fóry dnes letí zpráva, která přináší nový pohled na to, jakým způsobem byly odcizeny prostředky z kdysi největší směnárny MtGox.

Šéf burzy Mark Karpeles od počátku tvrdil, že cca 850.000 bitcoinů, které se ztratily z bitcoinových peněženek, bylo zřejmě odcizeno díky technické chybě v protokolu – podle něj hackeři využili transakčních chyb. Ty měly umožnit, aby tvrdili, že jim nebyly doručeny převáděné bitcoiny a burza jim je tak musela vyplatit podruhé. Problém tzv. Transaction Malleability byl sice dobře popsán, jde ale o dlouho a dobře známou vlastnost bitcoin protokolu, která není sama o sobě nebezpečná. Chybou je špatně nastavený program kontroly transakcí uvnitř burzy, o tom ale již byly popsány stohy papíru a vysvětlení najdete i v tomto starším článku.

Tvrzení MtGox o jejich údajném okradení je však nyní zpochybněno výzkumnou prací vědců z ETH – Švýcarské technické univerzity v Curychu.

Christian Decker a Roger Wattenhofer z ETH důkladně prozkoumali veřejně dostupný blockchain s cílem zjistit, které transakce proběhly tímto nestandardním způsobem a nakolik mohly způsobit pád burzy. Závěry výzkumu jsou překvapivé:

„Transaction Malleability je skutečnost a je ji potřeba brát do úvahy při implementaci softwaru bitcoinovými klienty.

Nicméně, zatímco MtGox tvrdil, že díky těmto útokům přišel o 850.000 btc, my jsme zpozorovali jen 302.000 jednotek, kterých se tato záležitost mohla týkat. Z toho však jen 1.811 bitcoinů, které byly skutečně převedeny před tím, než MtGox zastavil možnost jakýchkoliv výběrů. Co víc – 78,64% z těchto útoků bylo neúčinných!  Ve skutečnosti tedy bylo tímto způsobem ukradeno pouhých 386 btc. I když byly všechny tyto útoky zaměřeny proti MtGox, je teď na burze, aby vysvětlila, kde je tedy zbývajích 849.600 bitcoinů.“

I když odečteme 200.000 btc, které se „zázračně“ našly v údajně zapomenuté peněžence, stále se jedná o bitcoiny v hodnotě skoro půl miliardy dolarů, kde je verze Marka Karpelese spíše příběhem pro veřejnost, kam zmizely ukradené bitcoinykterý má odvést pozornost od skutečnosti. Tomu by mohlo napovídat i vyšetřování vymáhací společnosti, které se zabývá možným napojením na drogové operace prováděné přes loni uzavřenou Silk Road (nelegální on-line tržiště), spojené s možným ovládnutím prostředků v „cold storage“ – zálohované peněžence burzy.

Původně avizovaný problém chybových transakcí vedl po pádu MtGox k důkladným auditům ostatních velkých burz, technickým opatřením a dokonce i k vydání nové verze softwaru nejznámější peněženky Bitcoin QT (0.9.0 je již s opravou a dalšími vylepšeními). I když měla tato kauza své pozitivní efekty, veřejnost si ještě pravděpodobně počká, než se (a pokud vůbec) dozví pravdu, kam se vlastně podělo skoro 6% z celkového objemu dosud vytěžených bitcoinů.

Zdroj: Cryptocoinsnews

 burza binance

Podobné články

2 comments

  1. Mortmil

    Ad „švýcarské univerzitní technologické společnosti ETH Zurich“.

    ETH = Eidgenossische Technische Hochschule / anglicky Swiss Federeal Institute of Technology / cesky bychom rekli Svycarska technicka univerzita (ETH) v Curychu.

    Eidgenossenschaft (sprisezenstvi) je statopravni usporadani Svycarska, eidgenossische je odvozene pridavne jmeno, se „spolecnosti“ ve smyslu „technologicke spolecnosti“ to nema nic spolecneho. Je to normalni technicka univerzita, jako kazda jina (jako treba nase CVUT).

    Ve Svycarsku ma specialni postaveni, protoze je to jedna z pouze tri univerzit, ktere jsou placeny z federalnich dani (ETH, EFPL, a pak jeste jedna v Luganu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..