roboti a blockchain

Blockchain pro roboty – Průmysl 4.0

.

Žijeme ve zvláštní době. Na jedné straně bezprecedentní technologický pokrok v informačních technologiích, které postupně vrůstají do každodenního života, na straně druhé zastaralé instituce neschopné plnit své základní funkce a zákonem zaručené fiat money, kryté pouze schopností státu ždímat daňové poplatníky do posledního haléře. Je tento stav dlouhodobě udržitelný?

Čtvrtá průmyslová revoluce – průmysl 4.0

Aktuálně se hovoří o čtvrté průmyslové revoluci. Tato je založena na zavádění takzvaných kyberfyzikálních systémů do průmyslu. Jedná se o propojení informatiky, senzoriky, datové vědy a robotiky do efektivního celku umožňujícího digitalizovat všechny aspekty hodnototvorné činnosti a tím dostat ekonomiku na kvalitativně vyšší úroveň. Digitální transformace probíhá ve všech oblastech, k jejím charakteristikám patří především globální propojení zákazníků, dodavatelů a zaměstnanců, přístupnost dat a informací v reálném čase s přijatelnými náklady a nástup exponenciálních firem, schopných díky digitálním platformám propojovat nabídku a poptávku v reálném čase v globálním měřítku.

průmysl 4.0

Nejdůležitějším posunem je transformace ICT do podoby vše prostupujících univerzálních metatechnologií, schopných autonomních aktivit v našem fyzikálním světě. Chcete přivolat auto? Prostřednictvím mobilní aplikace je to možné. Auto vás odveze kam potřebujete. A že nemá řidiče….?

Pomůžou roboti, nebo nás převálcují?

Pokrok ve strojovém učení, strojovém vnímání a robotice přináší novou generaci systémů, které v jistých aspektech překonávají lidské schopnosti. Na rozdíl od lidí, limitovaných svými zkušenostmi a pomalostí v učení, jsou tyto systémy schopny absorbovat neuvěřitelná kvanta instrukcí, příkladů a postupů rychlostí světla. Stojíme na prahu bezprecedentní prosperity?

A nebo se jedná jen o technooptimistickou chiméru, pro kterou ve světě národně socialistických států není místo? Nemáme raději řešit problém eroze evropských států, které se díky svým měnovým a fiskálním politikám propadají do pohodlné nemohoucnosti a dobrovolně importují kriminalitu a terorismus z Blízkého východu? Ve světě, kde státy neplní své základní funkce, jako je zajištění vnitřní a vnější bezpečnosti, vymáhání práva a hledání spravedlnosti, se může stát digitalizace veřejné moci noční můrou – velkým bratrem preventivně špehujícím své mírumilovné občany, či velkou matkou politicky korektně vychovávající své děti od kolébky až k hrobu. Je spíše toto realistický scénář blízké budoucnosti?

Je možné rozpor mezi vysoce efektivní digitalizovanou ekonomikou a zoufale neefektivním státním sektorem, parazitujícím na ekonomických aktivitách občanů, řešit mírumilovně ? Jakou roli budou hrát vlády a centrální banky ve světě neomezené výpočetní kapacity dostupné z Cloudu a všudypřítomných robotů? Co se stane když umožníme robotům autonomní chování v širším měřítku? Jakou roli může sehrát při těchto změnách blockchain? Jaké scénáře a projekty jsou z hlediska mírumilovné budoucnosti vítány? Máte rádi Heavy metal?

 


reklama:

Nakupuj a obchoduj kryptoměny na Binance, nejlepší a nejlevnější burze na světě. Ve spolupráci jsme pro tebe připravili speciální slevy a bonus až do 50 USD 😮! Vytvoř si účet přes >>>tento odkaz<<< a získej doživotní slevu na poplatky 😎. Návod, jak jednoduše a levně koupit a obchodovat kryptoměny, najdeš v tomto článku.


 

Výše uvedené otázky můžete diskutovat na bitcoinovém meetupu 26.4. od 18:30 v Paralelní Polis. Těšíme se na Vaši účast.

 burza binance

Rate this post
Latest posts by Zdeněk Havelka (see all)

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..