co je ethereum

Ethereum a jeho využití – decentralizace pokračuje

S nárůstem ceny Ethereum současně vzrůstá i zájem o poznání možností této platformy. Chtěl bych proto čtenářům v kostce přiblížit technologii, kterou se tento nezastavitelný světový počítač pokouší změnit využívání internetu ze současného pojetí klient-server na bezpečnou peer-to-peer komunikaci.

Co je Ethereum a jak fungují chytré kontrakty

Protokol inspirovaný bitcoinovým blockchainem představuje jeho autor Vitalik Buterin jako sdílenou výpočetní platformu umožňující provoz decentralizovaných aplikací pomocí chytrých kontraktů (smart contracts). Stavební kameny této technologie tvoří vývojářská a uživatelská transparentnost a decentralizovaná síť bez nutnosti důvěry v centrálního správce. Ethereum  umožňuje využít blockchain pro demokratizující, finanční, nebo strukturované systémy.

Od podzimu 2014, kdy v předprodeji projektu Ethereum vývojový tým v čele s Buterinem inkasoval neuvěřitelných 31591 bitcoinů (v přepočtu skoro 450 milionů korun), se netrpělivě očekávalo spuštění funkční platformy. Během léta 2015 byla spuštěna platforma Frontier, po dalších devíti měsících bylo oznámeno vydání první produkční verze platformy Homestead.

Vitalik Buterin a Ethereum team

Ethereum podobně jako Bitcoin funguje na decentralizované síti počítačů, které sdílejí časově označenou databázi „blockchain“, v níž se ukládají transakce mezi jednotlivými adresami. Účty mohou být vlastněny externím uživatelem (EOA), nebo chytrým kontraktem (CA). S transakcí je možné odeslat i krátký program, tzv. chytrý kontrakt. CA je účet s neměnným softwarem a vlastním datovým úložištěm, sídlící v blockchainu a očekávající vstupní data od externích, nebo jiných CA.

Chytré kontrakty jsou ovládány transakcemi, které nesou informace o vstupních datech do vyvolávaných částí programu. Jejich výsledek je opět permanentně zapsán v blockchainu. Kontrakty se mohou dále replikovat a vytvářet tak vlastní autonomní strukturu.

Pro lepší pochopení si můžete představit např. řešení pro volby, kde by byl vytvořen hlavní kontrakt volební platformy, která bude vytvářet nové subkontrakty s vlastními úložišti pro jednotlivá hlasování. Firmy mohou využít kontrakty, ve kterých bude uložena celá struktura organizace se systémem odměn založeném na určitých kritériích. Při distribučním prodeji mohou být výpočty odměn veřejně uloženy v kontraktu, které bude pravidelně vyplácet podle zadaných pravidel.

Rychlejší blockchain a Ether jako palivo

Na rozdíl od Bitcoinu jsou nové bloky transakcí těžaři vydávány v průměru po 17 vteřinách. Odlišné je také pojetí hlavní jednotky Ether, která slouží jako tzv. palivo („gas“). Ačkoliv označení palivo evokuje jednorázové použití, v případě ETH tomu tak není. Palivo slouží podobně jako v bitcoinové síti k uhrazení výpočetního výkonu těžařům.

Role těžaře se však v tomto případě rozšiřuje o roli vykonavatele. Těžař na požadavek správce chytrého kontraktu vyvolá určitou část programu a za poskytnuté výpočetní kroky je správcem odměněn v ETH. Těžaři ve svých zařízeních mají virtuální prostředí (EVM) ve kterém se kontrakty bezpečně spouští. Ethereum má na rozdíl od limitovaných skriptů Bitcoinu také vlastní, turingovsky úplné programovací prostředí s cykly a podmíněnými skoky.

Jednotlivé operace jsou ohodnoceny počtem paliva potřebného k vykonání dané operace. Například samotné vyslání transakce do CA vyjde na 500 gas, v přepočtu 0,0025 Kč při současné ceně 10 USD/ETH. Pokud ovšem palivo v průběhu operace dojde, stav kontraktu nebude změněn a gas za poskytnutý výkon těžaři zůstane.

Od živého spuštění první Ethereum platformy uběhlo 9 měsíců, v současné době však ještě není k dispozici mnoho stabilních a uživatelsky přívětivých nástrojů. Jedinou výjimkou je beta verze Mist prohlížeče umožňující správu ETH, nahrání a vyvolání funkcí kontraktu.

Bude cena ETH kopírovat vývoj Bitcoinu?

S aktuálně zvyšující se cenou, od 1.1.2016 z nástupních 0.76 USD na zatím historické maximum 15 USD (14.3.2016), je častou otázkou, jestli využívání platformy nebude pro vývojáře drahé. Pravděpodobně je možné očekávat podobný průběh, jako u ceny poplatků v bitcoinové síti.

Bitcoin blok číslo 300000 (10.5.2014) měl při ceně 400 USD/BTC a 237 transakcích vstupní poplatky okolo 0.04 BTC. Přitom u bloku 200013 (22.9. 2012) byl při ceně 7 USD/BTC s podobným počtem transakcí poplatek 0.17 BTC. Z historie lze tedy odhadnout, že těžaři snižují vstupní hranici poplatků transakcí v závislosti na ceně.

Vitalik Buterin tento výrok podtrhuje publikovanými testy. Ze současně doporučené ceny paliva 10 szabo (10-6 ETH) je možné s mírným zpožděním vyslat transakci s poplatky 20 shannon (10-9 ETH).

Samotná cena ETH na otevřeném trhu nepřestává pokoušet především spekulanty. Ti se rozdělují na dva tábory s naprosto opačným pohledem na možný vývoj. Větší část se shoduje na tom, že je ETH ve fázi mediálně přifouknuté bubliny, která roste neúměrně rychle a jakkoliv je Ethereum technologický superprojekt, nejde o klasickou transakční měnu.

 burza binance

Druhý pohled na věc předpokládá podobný vývoj, jaký prodělala cena bitcoinu v uplynulých několika letech, objevují se i názory, že je Ethereum pro Bitcoin nejvážnějším konkurentem.

Ethereum – zkušenosti a využití

V současnosti nejpokročilejší aplikací na Ethereum je Slock.it, umožňující prodat, pronajmout nebo sdílet věci bez zprostředkovatele skrze IoT zámky připojené na blockchain.

Přes Ethereum přistupují k posílení transparentnosti svých hlasovacích systémů dokonce i některé vládní aparáty, jako třeba Ukrajinský parlament s možností využití platformy e-Vox. Podobné řešení se testuje také pro estonskou burzu cenných papírů.

Jedno z využití představuje nedávný článek o spolupráci RWE a startupu Slock.it, jak by se mohl stát blockchain nedílnou součástí podnikání energetického obra – RWE by si vlastně pronajalo přístup k celosvětové počítačové síti, kterou představuje právě Ethereum.

„Cílem projektu Ethereum je poskytnout využití technologie blockchainu všem dostupným zařízením“, uvedl Vitalik Buterin pro Coin Center.

Zajímá vás Ethereum a chcete pokračování? Napište do komentářů

foto: blog.ethereum, Flickr – CC Duncan Rawlinson

Latest posts by Marek Šíp (see all)

Podobné články

19 comments

 1. Katka

  Dobrý den. Má cenu začínat s ethereem? Není už pozdě? Někdo říká, že nee. Jiní, že mám začít. Jsem laik úplný, ale líbí se mi to.

 2. Mat

  Zdravim, nejsem vubec kovany v problematice, ale pokud je ETH mozno poridit za BTC a BTC promenit na penize.
  Tak jak se dostanu k hotovosti v pripade,, padu ,, BTC? Proc je ETH zavisle na BTC? Je mozno koupit ETH za USD/EUR/CZK a zpet nejak jednoduse? Nebo vzdy , kdyz chci kopit ETH musim napred mit BTC?

 3. Marek

  Je zajímavé tento článek číst s více než ročním odstupem. Dle mého názoru se naplnila jedna ze spekulací a Ethereum skutečně začíná slušně sekundovat BTC, i když … třeba na tomhle grafu je patrné, že má stále co dohánět – https://investplus.cz/wp-content/uploads/2017/08/graf-vyvoje-eth-btc-srpen-2017.png . Nabízí se tedy otázka – co bude dál?

  No, asi si tuhle stránku uložím do záložek a projdu se ji opět za rok a půl 🙂

  • danovnik

   nijak 🙂 co zakon (zatial) nepozna, to nemusis zdanit. uz sa ale samozrejme objavuju navrhy EK na zdanenie virtualnych mien.

 4. Zdeněk

  Ahoj chtěl bych se někde dozvědět kompletní problematiku,výhody těžby a rizika,jestli by mě mohl někdo odkázat na příslušnou stránku,či případně poradit v paradoxech tohoto odvětví budu rád.Děkuji Zdeněk

 5. Doc. Ing. Karel Majer, CSc.

  Ethereum je jen umele nafouknuta bublina, brzo to jiste splaskne, nikdo rozumny do toho prece nemuze vlozit nejake realne penize ci bankovky za ktere ruci stat a maji nejakou realnou hodnotu, jak se drive rikalo podlozenou praci lidu. jsem jiz stary kmet, ale varuji timto vsechny studenty i obcany, dejte si pozor, je to vsechno letadlo. ti hosi se snazi z vas jen vytahnout penize a pak to zabali, je to vsechno jedna velka lakyrna, stejne jako byla privatizace fondu u nas v devadesatych letech.

  Pamatuji se i na penezni reformu v padesatych letech u nas. Prece nechcete o vsechno prijit. Kupte si za sve penize neco realneho, radeji je projezte a propijte v hospode, co snite to vam nikdo nevezme, jen ne tyhle imaginarni vetrne mlyny ktere slouzi jen podvodum a obchodum s drogami. Buh vi do ceho se muzete zaplest.

  • Satoshi Nakamoto

   Než začnete na cokoliv odpovídat, tak bych doporučil strávit adekvátní dobu studiem dané problematiky, což by s Vašimi tituly neměl být problém.

   Myslíte, že by 40 bank, které nedávno začali testovat blockchain Ethera pro převod peněz investovalo jejich čas a peníze do něčeho co by zavánělo letadlem? Problém je tu bohužel ten, že většina lidí kouká na Bitcoin/Ether pouze jako na spekulativní nástroj, ale už nevidí potenciál té technologie, kterou blockchain skrývá.

  • Petr Gašparík

   Dobrý den, pane Karle,
   nejste to vy, kdo před rokem prorocky říkal, že bitcoin je kuriozita bez praktického použití?

   Já jen abych si správně zařadil Váš expertní úsudek 🙂

  • Juraj Blažíček

   Realne peniaze??co tym myslite??ved sa tlacia po celom svete peniaze,ktore nemaju krytie zlatom ani nicim….su to,len bescenne papieriky,bez realnej hodnoty.jedinu realnu hodnotu ma energia,ktoru vydava kazdy clovek alebo stroj…ci uz fyzicka alebo virtualna….

  • Petr

   Cena byla při zemi na začátku roku. Teď je na cca dvacetinásobku. Jinak se to dá koupit na krakenovi nebo polonexu.

 6. Jendovník

  Mam 30 ETH. Tak sem na to zvědavej. Snad mě to nevytrolí, nespadne to na pár halířů a nakonec to nezrušej. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..