Bitcoin parita zlato

Bitcoin dosáhl parity se zlatem, bude pokračovat v růstu?

.

3. ledna 2017 jsme si připomněli osmé narozeniny Bitcoinu, první decentralizované měny a (nejen) finančního systému nezávislého na jakékoliv vládní či finanční autoritě. Přesně před osmi lety byl vytěžen první, tzv. Genesis blok, kterým se začala psát historie kryptoměn a technologií s potenciálem změnit svět tak, jak jej dosud známe.

Bitcoin má cenu zlata a je v centru pozornosti

Prakticky ve stejné době došlo k události, která se stává milníkem, pokud se týká ceny bitcoinu. Se začátkem letošního roku nastartovala několik let nevídaná rally a kurz bitcoinu 5.ledna 2017 dosáhl na burze Bitfinex hodnoty 1166 USD – tedy stejně, jako v té chvíli stála jedna unce zlata. Na čínských burzách tuto cenu bitcoin o den dřív dokonce ještě o kousek překročil.

Bitcoin na sebe nyní přitahuje nevídanou pozornost. Média, která se dosud o kryptoměny zajímala skoro výhradně jen v negativních souvislostech (pády bitcoinových burz, nepodložené spekulace o propojení s financováním terorismu apod.) se nyní předhánějí v analýzách, jaké jsou příčiny nárůstu nad magickou hranici 1000 dolarů.

Odpověď přitom není nijak složitá. Někteří sice současnou situaci přirovnávají k závěru roku 2013, jehož historické kurzové maximum v těchto dnech bitcoin překonává, skutečnost je však diametrálně odlišná. Dnes už málokdo pochybuje o tom, že tehdejší hysterii způsobily především manipulace „robota Willyho“ na kdysi nejslavnější burze MtGox, kterými se zřejmě snažil její majitel Mark Karpeles zakrýt obrovské ztráty – ty se naplno projevily krachem burzy na počátku r. 2014.

Co táhne cenu bitcoinu vzhůru

Stejně jako v r. 2013 však i za současným růstem můžeme hledat zájem zákazníků čínských burz. Dnes však především v souvislosti s prudkou devalvací místní měny juanu a také s přísnými kapitálovými kontrolami ze strany čínské vlády, které mají za cíl omezit odliv deviz ze země. Připočtěme si k tomu další faktory, jako je hyperinflace ve Venezuele, kdy je bitcoin často jedinou možností, jak utéct z krachující měny, nebo zrušení bankovek vyšších nominálních hodnot v Indii – hned nám bude nárůst poptávky po decentralizované měně bez prostředníků a možnosti devalvace dávat větší smysl.

Indie navíc není zdaleka jedinou zemí, kde se projevují snahy o omezení, nebo dokonce úplné zrušení hotovosti. Hotovost je skoro sprostým slovem ve Švédsku, Austrálie zvažuje zrušení stodolarovek a svůj sen o totální kontrole nad finančními toky svých obyvatel sní mnohé vlády napříč Evropskou unií.

V souvislosti s EU je nutné zmínit i další vlivy, jako je Brexit, neudržitelná situace nejstarší italské banky Monte dei Paschi di Siena a kvantitativní uvolňování měnové politiky EU, kdy se tiskařské stroje na peníze prakticky nestačí zastavit… Není divu, že se čím dál více lidí snaží ochránit před potenciálními finančními turbulencemi právě nákupem a držením digitální měny, které jsou pojmy jako devalvace či centrální zásah na hony vzdálené.

Opatrně při nákupech, s bitcoinem je možné všechno

Jakkoliv patřím k optimistům, pokud se týká možností využití bitcoinu a růstu jeho hodnoty v následujících letech, není na škodu připomenout i druhou stranu mince a varovat především nováčky před neuváženými investičními a spekulačními kroky. Víc než kde jinde právě u neregulovaných obchodů na kryptoměnových burzách platí, že 90 % neúspěšných obchodníků zaplatí zisky těm 10 procentům se zkušenostmi a správnými informacemi.

Máte-li při sledování cenových grafů pocit, že vám právě odjíždí vlak a musíte rychle něco udělat (nakoupit), abyste nepropásli příležitost (známý efekt FOMO – fear of missing out), vydýchněte a počkejte. Buď na následující propad ceny na zajímavější úroveň, nebo obecně na stabilizaci situace. Zkušení investoři a obchodníci nenakupují v okamžiku, kdy cena roste, pokles bývá většinou ještě rychlejší.

Ostatně, viděli jste to možná názorně právě dnes (5.1.2017), kdy se kurz bitcoinu během pár hodin dostal z výšin nad 1100 dolary na méně než 900. Z dlouhodobého hlediska jste zřejmě ani nákupem nad 1000 USD/1BTC neudělali žádnou botu, pokud jste ovšem v panice z propadu vše neprodali s prodělkem… Právě tak většina nováčků začíná a byla by škoda, aby je takový první neúspěch od nakládání s kryptoměnami odradil.

Cena bitcoinu v r. 2017 – věštění z křišťálové koule

Ve světle výše zmíněných skutečností, které nejen podle mého názoru táhnou cenu bitcoinu vzhůru, si dovolím malou předpověď, na kterou stejně většina čtenářů čeká 🙂

Kurz bitcoinu půjde rapidně nahoru. A potom dolů. A to celé ještě mnohokrát – parafrázuji tak podobnou predikci, kterou odpověděl bitcoinový guru Andreas Antonopoulos na otázku posluchače při skvělé přednášce v březnu loňského roku na půdě Paralelní Polis. Ano, ačkoliv se volatilita bitcoinu za posledních několik let poměrně stabilizovala, stále budeme svědky občasných turbulentních výkyvů, způsobených jak náhlým zájmem o alternativní finanční nástroj, tak spekulativními výprodeji apod.

 bitcoin burza coinmate

Něco se však přece jen mění. Bitcoin používá stále více lidí, navíc je při totožné ceně jako v závěru r. 2013 bitcoinů o třetinu více – lepší důkaz o zvyšující se poptávce byste hledali těžko. Také množství zobchodovaných BTC na burzách je násobně větší, než před třemi lety, burz je mnohem více a spekulanti přináší více likvidity. Mění se však i struktura investorů, nebo chcete-li držitelů digitální měny. Do hry vstupuje množství institucionálních investorů a je jen otázkou času, kdy se bitcoin dostane do portfolia největších fondů.

Podrobnější a hlavně konkrétní predikce si můžete i letos přečíst v pravidelných víkendových analýzách Ondřeje Nováka (určených spíše pro denní spekulanty).

Mám-li dát vlastní tip za sebe, myslím, že se budeme následujících několik týdnů až měsíců pohybovat v kurzovém rozpětí od 800 do 1500 USD, v letošním roce však podle mého názoru uvidíme i nová maxima nad dvěma tisíci dolary za bitcoin. Není to investiční doporučení, jen názor, hledejte informace, používejte vlastní hlavu a zachovejte bitcoinu a kryptoměnám přízeň.

Hezké narozeniny a díky Satoshimu…

Bitcoin dosáhl parity se zlatem, bude pokračovat v růstu?
Vaše hodnocení - nejhůře 1, nejlépe 5

Karel Fillner

Karel Fillner

O bitcoiny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jsem se zabýval jen tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu - teď však objevuji více možnosti spojených s rozvojem kryptoměn. Organizuji veřejné prezentace, přednášky a školení o bitcoinu, poskytuji konzultace, píšu tento blog - a baví mě to čím dál víc 🙂
Donate - bitcoin tips: 14MLqx6LeKZkxPSaKPxyekM4Nh77P1CiQ1
Karel Fillner

Podobné články

9 comments

 1. Gabriela Chalupova

  Dobrý den pane Karle. Moc vás prosím zda se mi můžete ozvat osobně. Chtěla bych s vámi probrat pár věcí .jméno mé je Gabriela .mobil 608 845 666. Prosím napište mi zprávu ráda vám zavolám. Děkuji pěkný den.

 2. Pavel

  Předpokládám, že v úvodu mělo být 3.ledna 2017 a ne 3.ledna 2016. Jinak hezký článek, díky za něj, ale už pomalu začínám mít absťák, že tu dlouho nebyla analýza Ondry Nováka:-)

 3. Jindra

  Dobry den, rekneme, že bych chtěl nakoupit 20 bitcoinu. Mohl byste mě odkázat na prověřený zdroj? Případně co musí člověk udělat. Děkuji – jsem absolutní nováček, chci investovat dlouhodobě, čili krátkodobé výpadky mi nevadí.

  • Karel Fillner
   Author

   Dobrý den,

   bitcoiny lze samozřejmě nakoupit v jakémkoliv množství, při Vámi uvažovaných např. 20 bitcoinech se zcela jistě vyplatí nakupovat na prověřené bitcoinové burze.

   Takovou je např. http://www.Bitstamp.net , nebo Coinmate (tam lze dokonce obchodovat i za české koruny)

   Postup je takový, že se na burze zaregistrujete, poté verifikujete totožnost (budou po Vás chtít naskenovaný např. OP, nebo pas, plus nějaký důkaz o tom, že jste to vy a bydlíte tam, kde bydlíte – tedy např. naskenovaný účet za elektřinu apod.).

   Po verifikaci na burzu pošlete peníze z účtu (na bitststamp dolary nebo eura, na coinmate lze i v českých korunách).

   Na burze potom zadáte obchodní příkaz na nákup bitcoinu a jakmile se Vám nákup provede, pošlete si bitcoiny do bitcoinové peněženky. Jak si založit peněženku a další návody najdete jednak přímo zde na webu http://www.btctip.cz , nebo si můžete zdarma stáhnout e-book Jak na bitcoin krok za krokem, kde jsou tyto postupy vysvětlené.

   Další možností je nákup v bitcoinové směnárně (např. Simplecoin.cz) – liší se to tím, že zatímco na burze jsou nakupující a prodávající párováni a průsečík je tržní cena, směnárna si cenu určuje sama jako v tom okamžiku pevný kurz.

   Pokud byste se chtěl o bitcoinu dozvědět něco opravdu více do detailů, včetně všech postupů nákupu na burzách, návody na to, jak bezpečně bitcoiny uložit, něco o tom, jak s bitociny dále nakládat a třeba s nimi i vydělávat apod., potom doporučuji kurz Jak na bitcoin krok za krokem – ten najdete zde: https://btctip.cz/Bitcoin_kurz_vimvic , ale je placený…

   Na první pohled se to může zdát složité, na druhý pohled už to tak složité není…

   Zkuste se podívat na výše zmíněné odkazy a kdyby Vám nebylo něco jasné, klidně se ozvěte.

   • jindra

    Dobrý den,

    tak jsem zkusil coinmate, bohužel při registraci je opravdu vyžadován scan řidičáku, OP a bankovní výpis, tyto dokumenty poskytovat nechci (resp. OP). Tak mám asi smůlu. Zřejmě to je asi také důvod sídla v Anglii, protože na toto by v ČR bylo potřeba speciální oprávnění z hlediska ochrany osobních údajů, pokud se nepletu.

    • Karel Fillner
     Author

     Záleží na stupni ověření. Jakmile uživatel (a to nejen u Coinmate)převádí na burzu fiat měnu (eura, dolary, koruny atd.), nebo posílá z burzy peníze na účet, vyžadují prakticky všechny burzy stejné typy dokumentů – tedy scan identifikačních dokladů (někde chtějí i dva), a buď bankovní výpis, nebo proof of residence – důkaz toho, že jste skutečná osoba (např. účet za elektřinu z místa, kde bydlíte). Burzy musí vyhovět předpisům AML a KYC – v rámci boje proti praní špinavých peněz. Musí to dělat, jinak by byl ohrožen jejich vlastní byznys, bez toho nemůže burza pracující s fiat měnou fungovat. Sídlo Coinmatu v Anglii s tím nemá co dělat, speciální oprávnění netřeba, v ČR je to ošetřeno novelizací zákona o praní špinavých peněz, kde se i bitcoinové burzy a směnárny stávají tzv. povinnými osobami. Jiné je to u burz, kam si pošlete BTC, spekulujete a při zisku si opět vyberete BTC, nebo jinou kryptoměnu. Tam většinou stačí základní registrace – e-mail, nick, heslo…

  • Gabriela Chalupova

   Ahoj jindo. Můžu ti nabídnout zajímavý projekt v oblasti kryptomeny. Pošlu ti mobil a můžeš mi napsat sms řeknu ti více. Gábina 608 845 666

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.