Bitcoin parita zlato

Bitcoin dosáhl parity se zlatem, bude pokračovat v růstu?

.

3. ledna 2017 jsme si připomněli osmé narozeniny Bitcoinu, první decentralizované měny a (nejen) finančního systému nezávislého na jakékoliv vládní či finanční autoritě. Přesně před osmi lety byl vytěžen první, tzv. Genesis blok, kterým se začala psát historie kryptoměn a technologií s potenciálem změnit svět tak, jak jej dosud známe.

Bitcoin má cenu zlata a je v centru pozornosti

Prakticky ve stejné době došlo k události, která se stává milníkem, pokud se týká ceny bitcoinu. Se začátkem letošního roku nastartovala několik let nevídaná rally a kurz bitcoinu 5.ledna 2017 dosáhl na burze Bitfinex hodnoty 1166 USD – tedy stejně, jako v té chvíli stála jedna unce zlata. Na čínských burzách tuto cenu bitcoin o den dřív dokonce ještě o kousek překročil.

Bitcoin na sebe nyní přitahuje nevídanou pozornost. Média, která se dosud o kryptoměny zajímala skoro výhradně jen v negativních souvislostech (pády bitcoinových burz, nepodložené spekulace o propojení s financováním terorismu apod.) se nyní předhánějí v analýzách, jaké jsou příčiny nárůstu nad magickou hranici 1000 dolarů.

Odpověď přitom není nijak složitá. Někteří sice současnou situaci přirovnávají k závěru roku 2013, jehož historické kurzové maximum v těchto dnech bitcoin překonává, skutečnost je však diametrálně odlišná. Dnes už málokdo pochybuje o tom, že tehdejší hysterii způsobily především manipulace „robota Willyho“ na kdysi nejslavnější burze MtGox, kterými se zřejmě snažil její majitel Mark Karpeles zakrýt obrovské ztráty – ty se naplno projevily krachem burzy na počátku r. 2014.

Co táhne cenu bitcoinu vzhůru

Stejně jako v r. 2013 však i za současným růstem můžeme hledat zájem zákazníků čínských burz. Dnes však především v souvislosti s prudkou devalvací místní měny juanu a také s přísnými kapitálovými kontrolami ze strany čínské vlády, které mají za cíl omezit odliv deviz ze země. Připočtěme si k tomu další faktory, jako je hyperinflace ve Venezuele, kdy je bitcoin často jedinou možností, jak utéct z krachující měny, nebo zrušení bankovek vyšších nominálních hodnot v Indii – hned nám bude nárůst poptávky po decentralizované měně bez prostředníků a možnosti devalvace dávat větší smysl.

Indie navíc není zdaleka jedinou zemí, kde se projevují snahy o omezení, nebo dokonce úplné zrušení hotovosti. Hotovost je skoro sprostým slovem ve Švédsku, Austrálie zvažuje zrušení stodolarovek a svůj sen o totální kontrole nad finančními toky svých obyvatel sní mnohé vlády napříč Evropskou unií.

V souvislosti s EU je nutné zmínit i další vlivy, jako je Brexit, neudržitelná situace nejstarší italské banky Monte dei Paschi di Siena a kvantitativní uvolňování měnové politiky EU, kdy se tiskařské stroje na peníze prakticky nestačí zastavit… Není divu, že se čím dál více lidí snaží ochránit před potenciálními finančními turbulencemi právě nákupem a držením digitální měny, které jsou pojmy jako devalvace či centrální zásah na hony vzdálené.

Opatrně při nákupech, s bitcoinem je možné všechno

Jakkoliv patřím k optimistům, pokud se týká možností využití bitcoinu a růstu jeho hodnoty v následujících letech, není na škodu připomenout i druhou stranu mince a varovat především nováčky před neuváženými investičními a spekulačními kroky. Víc než kde jinde právě u neregulovaných obchodů na kryptoměnových burzách platí, že 90 % neúspěšných obchodníků zaplatí zisky těm 10 procentům se zkušenostmi a správnými informacemi.

Máte-li při sledování cenových grafů pocit, že vám právě odjíždí vlak a musíte rychle něco udělat (nakoupit), abyste nepropásli příležitost (známý efekt FOMO – fear of missing out), vydýchněte a počkejte. Buď na následující propad ceny na zajímavější úroveň, nebo obecně na stabilizaci situace. Zkušení investoři a obchodníci nenakupují v okamžiku, kdy cena roste, pokles bývá většinou ještě rychlejší.

Ostatně, viděli jste to možná názorně právě dnes (5.1.2017), kdy se kurz bitcoinu během pár hodin dostal z výšin nad 1100 dolary na méně než 900. Z dlouhodobého hlediska jste zřejmě ani nákupem nad 1000 USD/1BTC neudělali žádnou botu, pokud jste ovšem v panice z propadu vše neprodali s prodělkem… Právě tak většina nováčků začíná a byla by škoda, aby je takový první neúspěch od nakládání s kryptoměnami odradil.

Cena bitcoinu v r. 2017 – věštění z křišťálové koule

Ve světle výše zmíněných skutečností, které nejen podle mého názoru táhnou cenu bitcoinu vzhůru, si dovolím malou předpověď, na kterou stejně většina čtenářů čeká 🙂

Kurz bitcoinu půjde rapidně nahoru. A potom dolů. A to celé ještě mnohokrát – parafrázuji tak podobnou predikci, kterou odpověděl bitcoinový guru Andreas Antonopoulos na otázku posluchače při skvělé přednášce v březnu loňského roku na půdě Paralelní Polis. Ano, ačkoliv se volatilita bitcoinu za posledních několik let poměrně stabilizovala, stále budeme svědky občasných turbulentních výkyvů, způsobených jak náhlým zájmem o alternativní finanční nástroj, tak spekulativními výprodeji apod.

728x90

Něco se však přece jen mění. Bitcoin používá stále více lidí, navíc je při totožné ceně jako v závěru r. 2013 bitcoinů o třetinu více – lepší důkaz o zvyšující se poptávce byste hledali těžko. Také množství zobchodovaných BTC na burzách je násobně větší, než před třemi lety, burz je mnohem více a spekulanti přináší více likvidity. Mění se však i struktura investorů, nebo chcete-li držitelů digitální měny. Do hry vstupuje množství institucionálních investorů a je jen otázkou času, kdy se bitcoin dostane do portfolia největších fondů.

Podrobnější a hlavně konkrétní predikce si můžete i letos přečíst v pravidelných víkendových analýzách Ondřeje Nováka (určených spíše pro denní spekulanty).

Mám-li dát vlastní tip za sebe, myslím, že se budeme následujících několik týdnů až měsíců pohybovat v kurzovém rozpětí od 800 do 1500 USD, v letošním roce však podle mého názoru uvidíme i nová maxima nad dvěma tisíci dolary za bitcoin. Není to investiční doporučení, jen názor, hledejte informace, používejte vlastní hlavu a zachovejte bitcoinu a kryptoměnám přízeň.

Hezké narozeniny a díky Satoshimu…

Karel Fillner

O bitcoiny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jsem se zabýval jen tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu - teď však objevuji více možnosti spojených s rozvojem kryptoměn. Organizuji veřejné prezentace, přednášky a školení o bitcoinu, poskytuji konzultace, píšu tento blog - a baví mě to čím dál víc 🙂
Donate - bitcoin tips: 14MLqx6LeKZkxPSaKPxyekM4Nh77P1CiQ1
Karel Fillner

Podobné články

11 comments

 1. Matej

  Ah jaj, citat tak toto v Januari alebo kludne aj v Juni ked som zacal obchodovat so svojim usporami z detstva, tak by som v priebehu pol roka neprisiel o vsetko. 4000 eurova strata zanechala rany aj pol roka po obchodovani, ked to vsetko, na com som stracal, vyrastlo na 10 nasobok. Vtedy som uz mohol jedine skusit tazit. Aj to som prestal v Marci ale aspon som si vytazil nieco.

  • Matej

   A bol som rad, ze z predoslych skusenosti som dalej uz neinvestoval – vidiet tych ludi, kolko stratili od Vianoc je zaujimave. Vidiet, ze nie som jediny.

 2. Gabriela Chalupova

  Dobrý den pane Karle. Moc vás prosím zda se mi můžete ozvat osobně. Chtěla bych s vámi probrat pár věcí .jméno mé je Gabriela .mobil 608 845 666. Prosím napište mi zprávu ráda vám zavolám. Děkuji pěkný den.

 3. Pavel

  Předpokládám, že v úvodu mělo být 3.ledna 2017 a ne 3.ledna 2016. Jinak hezký článek, díky za něj, ale už pomalu začínám mít absťák, že tu dlouho nebyla analýza Ondry Nováka:-)

 4. Jindra

  Dobry den, rekneme, že bych chtěl nakoupit 20 bitcoinu. Mohl byste mě odkázat na prověřený zdroj? Případně co musí člověk udělat. Děkuji – jsem absolutní nováček, chci investovat dlouhodobě, čili krátkodobé výpadky mi nevadí.

  • Karel Fillner
   Author

   Dobrý den,

   bitcoiny lze samozřejmě nakoupit v jakémkoliv množství, při Vámi uvažovaných např. 20 bitcoinech se zcela jistě vyplatí nakupovat na prověřené bitcoinové burze.

   Takovou je např. http://www.Bitstamp.net , nebo Coinmate (tam lze dokonce obchodovat i za české koruny)

   Postup je takový, že se na burze zaregistrujete, poté verifikujete totožnost (budou po Vás chtít naskenovaný např. OP, nebo pas, plus nějaký důkaz o tom, že jste to vy a bydlíte tam, kde bydlíte – tedy např. naskenovaný účet za elektřinu apod.).

   Po verifikaci na burzu pošlete peníze z účtu (na bitststamp dolary nebo eura, na coinmate lze i v českých korunách).

   Na burze potom zadáte obchodní příkaz na nákup bitcoinu a jakmile se Vám nákup provede, pošlete si bitcoiny do bitcoinové peněženky. Jak si založit peněženku a další návody najdete jednak přímo zde na webu http://www.btctip.cz , nebo si můžete zdarma stáhnout e-book Jak na bitcoin krok za krokem, kde jsou tyto postupy vysvětlené.

   Další možností je nákup v bitcoinové směnárně (např. Simplecoin.cz) – liší se to tím, že zatímco na burze jsou nakupující a prodávající párováni a průsečík je tržní cena, směnárna si cenu určuje sama jako v tom okamžiku pevný kurz.

   Pokud byste se chtěl o bitcoinu dozvědět něco opravdu více do detailů, včetně všech postupů nákupu na burzách, návody na to, jak bezpečně bitcoiny uložit, něco o tom, jak s bitociny dále nakládat a třeba s nimi i vydělávat apod., potom doporučuji kurz Jak na bitcoin krok za krokem – ten najdete zde: https://btctip.cz/Bitcoin_kurz_vimvic , ale je placený…

   Na první pohled se to může zdát složité, na druhý pohled už to tak složité není…

   Zkuste se podívat na výše zmíněné odkazy a kdyby Vám nebylo něco jasné, klidně se ozvěte.

   • jindra

    Dobrý den,

    tak jsem zkusil coinmate, bohužel při registraci je opravdu vyžadován scan řidičáku, OP a bankovní výpis, tyto dokumenty poskytovat nechci (resp. OP). Tak mám asi smůlu. Zřejmě to je asi také důvod sídla v Anglii, protože na toto by v ČR bylo potřeba speciální oprávnění z hlediska ochrany osobních údajů, pokud se nepletu.

    • Karel Fillner
     Author

     Záleží na stupni ověření. Jakmile uživatel (a to nejen u Coinmate)převádí na burzu fiat měnu (eura, dolary, koruny atd.), nebo posílá z burzy peníze na účet, vyžadují prakticky všechny burzy stejné typy dokumentů – tedy scan identifikačních dokladů (někde chtějí i dva), a buď bankovní výpis, nebo proof of residence – důkaz toho, že jste skutečná osoba (např. účet za elektřinu z místa, kde bydlíte). Burzy musí vyhovět předpisům AML a KYC – v rámci boje proti praní špinavých peněz. Musí to dělat, jinak by byl ohrožen jejich vlastní byznys, bez toho nemůže burza pracující s fiat měnou fungovat. Sídlo Coinmatu v Anglii s tím nemá co dělat, speciální oprávnění netřeba, v ČR je to ošetřeno novelizací zákona o praní špinavých peněz, kde se i bitcoinové burzy a směnárny stávají tzv. povinnými osobami. Jiné je to u burz, kam si pošlete BTC, spekulujete a při zisku si opět vyberete BTC, nebo jinou kryptoměnu. Tam většinou stačí základní registrace – e-mail, nick, heslo…

  • Gabriela Chalupova

   Ahoj jindo. Můžu ti nabídnout zajímavý projekt v oblasti kryptomeny. Pošlu ti mobil a můžeš mi napsat sms řeknu ti více. Gábina 608 845 666

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..