Elon Musk zase reaguje na Bitcoin
Není to poprvé, co Elon reaguje na tweety o Bitcoinu. O předchozích tweetech jsem vás informoval v minulém článku.
Ben Mezrich je spisovatel, který napsal knihy Bringing Down The House a Accidental Billionaires. Ve svém tweetu napsal, že už nikdy neodmítne platbu v bitcoinu. Na to Elon odpověděl, že on také ne. To rozproudilo bitcoinové zastánce, aby Elonovi předali aspoň krátké informace obsažené v tweetu.
Robert Breedlove je známý bitcoinový influencer, o jeho přínosných článcích o Bitcoinu jsem vás informoval již dříve. Robert získal pozornost Elona, když mu popsal jeho definici peněz. Podle Roberta jsou peníze prostředek pro přesun hodnoty v prostoru a času. Zlato je vhodné pro udržení hodnoty v čase a fiat měny jsou zase vhodné pro přesun hodnoty v prostoru. Bitcoin je unikátní v tom, že optimalizuje obě výhody a je vhodný pro přesun hodnoty v prostoru i čase.
Tahle definice Muska přiměla přemýšlet, protože odpověděl v následujícím komentáři, jak si definici peněz představuje on. Dle této definice jsou peníze pouze informační systém pro alokaci práce. V jeho pohledu by měla vyhrát měna, která má nejnižší chybu a zpoždění. Také dodal, že víc podstatné je vytváření hodnoty pomocí zboží a služeb.
Dle mého názoru Bitcoin tuto definici splňuje nejlépe ze všech mě známých měn. Především díky vícevrstvé architektuře lze dosáhnout nejnižší odezva. Fiat měny mají spoustu chyb a šumu způsobených navyšováním peněžní zásoby. Zlato má zase obrovské zpoždění, kvůli své fyzické formě, i přes různé ETF instrumenty. A různé kryptoměnové alternativy jsou náchylné na chybu, kvůli nízké decentralizaci.
A lesson for @elonmusk
Money is simply a tool for moving value across spacetime.
Gold was great for moving value across time, but not space.
reklama:
Nakupuj a obchoduj kryptoměny na Binance, nejlepší a nejlevnější burze na světě. Ve spolupráci jsme pro tebe připravili speciální slevy a bonus až do 50 USD 😮! Vytvoř si účet přes >>>náš odkaz<<< a získej doživotní slevu 5% na obchodní poplatky 😎. Návod, jak jednoduše a levně koupit a obchodovat kryptoměny, najdeš v tomto článku.
Fiat currency is great for moving value across space, but not time.#Bitcoin is optimized for moving value across both space and time.
— Robert Breedlove (@Breedlove22) January 10, 2021
Používání bitcoinu v Pákistánu roste
Jedna z kritik bitcoinu, kterou jsem často slyšel je, že je k ničemu. To se ze stabilní demokratické země se stabilní prací říká docela lehce. Každý, kdo nezažil hyperinflaci ani totalitní režim může tvrdit, že bitcoin je k ničemu, protože nepocítil na vlastní kůži hlavní problém fiat měny. Jak nám ukazuje spousta příkladů, když měna nebo stát samotný nefunguje jak by měl, lidé začnou víc používat bitcoin. V Pákistánu je vidět zvýšený zájem o bitcoiny i přes zákaz státní banky.
The bitcoin adoption in Pakistan is increasing at a fast pace even it’s banned by the State Bank of Pakistan.
Most freelancers working in tech industries from Pakistan get paid in #bitcoin which brings more liquidity in the country.
— Farooq Ahmed (@FarooqAhmedX) January 14, 2021
Jack Dorsey se rozepsal o zákazu Trumpa
Jack Dorsey (CEO Twitteru) se rozepsal o banu účtu Donalda Trumpa. Někteří tento akt brali jako vítězství, ale Jack se o tom rozepisuje jako o prohře. Píše o tom, že po několika upozornění a varování museli přikročit k zákazu účtu. Hlavním důvodem pro tento ban bylo offline nebezpečí na lidských životech na základě online veřejných projevů. Tvrdí, že Twitter byl k tomuto aktu v podstatě dotlačen a neměl jinou možnost. Z dlouhodobého hlediska chápe tento precedens jako nebezpečí do budoucna. Síla jedné společnosti nebo jednoho člověka částečně umlčet. Z dlouhodobého hlediska doufá, že Twitter se stane decentralizovaný a nezávislý na společnosti. Pod vedením Twitteru existuje malý tým vývojářů, kteří vyvíjí decentralizovaný standard pro sociální sítě.
Jackovi se líbí Bitcoin, především protože vytváří model technologie, která není kontrolovaná jednou společností nebo státem. Dle jeho názoru je to přirozené pro internet a je možné, že se tímto směrem budou ubírat další aplikace na internetu.
I do not celebrate or feel pride in our having to ban @realDonaldTrump from Twitter, or how we got here. After a clear warning we’d take this action, we made a decision with the best information we had based on threats to physical safety both on and off Twitter. Was this correct?
— jack (@jack) January 14, 2021
ECB by chtělo více regulovat Bitcoin
Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde by ráda regulovala Bitcoin. Ve svém projevu řekla, že musí být regulován, protože pomocí bitcoinů jsou prány peníze. Je přímo pokrytecké, že zrovna Lagarde tohle tvrdí, když sama byla usvědčena z nedbalosti a vykoupení za státní peníze. Většina odborníků se shodne na tom, že tento výrok je kompletně lživý. Lisa Short ve svém tweetu uvádí 3 důvody, proč tvrzení prezidentky ECB neplatí:
- Praní špinavých peněz se dělo i před Bitcoinem
- Existuje celý seznam bankovních institucí, které v r. 2020 dostaly pokutu za praní peněz (AML – Anti-Money Laundering)
- V minulém roce pokutu za praní peněz nedostala žádná kryptoměnová instituce
Projev Christine Lagarde byl dle mého názoru lživý, nebo aspoň velmi zavádějící a se záměrem šířit strach z Bitcoinu. Doufejme, že naši představitelé a úředníci včetně Lagarde se budou dále vzdělávat a v budoucnu budou činit informované rozhodnutí.
Let’s call this as it is, false information!
1. Money laundering did not start with #Bitcoin
2. Name the huge list of banks fined for AML failures in 2020
3. Name just ONE #blockchain exchange who failed? Just one!!
This sort of ignorance is inexcusable.https://t.co/Akji4od1Ls— Prof. Lisa Short #CryptoAunty #SMEs (@lisagshort) January 14, 2021
Ne každý může pochopit přínos Bitcoinu
Stephen Diehl je softwarový inženýr, který bydlí v Londýně. Na svém twitterovém účtu sepsal vlákno, které začíná slovy, „pojďme prodiskutovat environmentální dopad Bitcoinu“. Tento programátor ale o žádnou diskuzi nestojí, neboť má pod tímto příspěvkem komentáře zakázané. Bohužel i tak se toto twitterové vlákno virálně šíří, i přes jeho lži o tom, že Bitcoin nic nepřináší.
Jediný způsob, jak na toto vlákno reagovat se stal retweet, který využil i Alex Gladstein (ředitel pro strategii v Human Rights Foundation). Alex se díky jeho práci jistě setkal s mnoha případy, kdy Bitcoin pomohl lidem v nesnázích. Alex píše o tom, že Stephen ze svého klidného místa v Londýně nezažil diktaturu, kolaps měny, sankce a finanční izolaci. Pro různé organizace se bitcoinové dary staly jediným zdrojem financování. V odpovědi zasílá i článek s mnoha případy, kdy bitcoin vyřešil jinak neřešitelnou situaci. Tedy bitcoin řeší spoustu problémů. Nehledě na všude přítomnou inflaci a tisknutí peněz.
Dále Alex poukazuje na to, že Stephen záměrně zamlčuje fakt o využívání především obnovitelné energie pro těžení bitcoinu, která by v mnoha případech jinak vůbec nebyla využita. A také je těžení bitcoinu využito na snižování zbytečného pálení přebytečného plynu.
Diskuze okolo environmentálních dopadů je složitá a nemá jasný závěr, ale jedno je jisté – ignorování faktů jako přínos Bitcoinu, nebo podíl obnovitelné energie otevřené diskuzi nepomůže.
1/ This thread, unfortunately going viral, is filled with privileged ignorance.
The author, @smdiehl, is a software engineer in London.
He’s never had to deal with dictatorship, a collapsing currency, sanctions, financial isolation, or extortionate remittances. https://t.co/mazXwv9hEu
— Alex Gladstein (@gladstein) January 18, 2021
Pomp o špatné ekonomice USA
Pomp (Anthony Pompliano, Bitcoin influencer) se v twitterovém vlákně rozepsal o špatné finanční situaci Spojených států. Od roku 2009 americký stát ve svém příjmu na daních vydělal každý rok více než rok předešlý, dokonce od roku 2009 se zisk zdvojnásobil. A přesto utrácení státu je tak velké, že je od roku 2001 stát každý rok v mínusu. Pomp to připodobňuje k závislosti na drogách, vždy je potřeba stále větší a větší dávka. Tento problém započal v r. 1971, kdy se upustilo od zlatého standardu a nic tak nebrání navyšování peněžní zásoby.
The United States is in really bad financial shape.
The government has taken in more federal income tax every year since 2009, yet they lose more and more money each year.
Time for a thread 👇🏽👇🏽👇🏽
— Pomp 🌪 (@APompliano) January 17, 2021
Zde musím Pompovi vyčíst minimálně to, že tento graf je v absolutních číslech, takže vypadá hrozivě. Pokud bychom si dluh zobrazili jako procento z hrubého domácího produktu (GDP), tak bychom zjistili, že kolem roku 1929 byl dluh 300%. V dnešní době je opět na podobných číslech, což je sice pořád hodně, ale není to poprvé, co se stát ocitá v takové situaci. V každém případě, tento dluh se bude muset vyřešit a nejpravděpodobnější způsob jakým se vždy v minulosti řešil, je inflace.