jak si půjčit na blockchainu

Půjčte si peníze na blockchainu – decentralizovaně a bez banky

MakerDAO: Decentralizované finance – 1. část

MakerDAO je jeden z nejviditelnějších a nejpoužívanějších projektů na Ethereu. Společně s protokolem Compound patří mezi ukázkové příklady tzv. decentralizovaných financí (DeFi), tj. služeb, které usilují o naplnění vize programovatelných peněz.

Projekt MakerDAO je na světě již od samotných počátků Etherea, coby koncept vzniknul již v roce 2014. Na mainnetu Etherea byl pak spuštěn koncem roku 2017. V ethereové komunitě se těší vysokému respektu a MakerDAO bývá často uváděno jako jeden z výstavních projektů dokládajících užitečnost Etherea.

Záměr MakerDAO = decentralizovaný stablecoin

Základním cílem MakerDAO je přinést do kryptoměnového světa cenovou stabilitu, zejména v podobě decentralizovaného stablecoinu. Stablecoin je kryptoměna, která by dlouhodobě měla držet stabilní cenu vůči fiat měně (typicky USD).

I mezi stablecoiny jsou však fundamentální rozdíly. V principu můžeme stablecoiny rozdělit do tří kategorií:

 • IOUs
 • Kryptoměnové krytí
 • Algoritmická stabilizace

Kategorie IOU (z anglického „I owe you“, dlužím vám) je v současnosti nejrozšířenější. Patří sem zejména kontroverzemi opředený Tether, dále do této skupiny patří USDC od společnosti Circle či Gemini dollar. Tyto stablecoiny si drží svou stálou hodnotu proto, že jeden stablecoin je napřímo směnitelný u emitenta za fiat měnu. Tj. držíte-li 100 tetherů, máte možnost kontaktovat společnost Tether International Limited a vyměnit si u nich tethery za 100 dolarů. S výměnou si nicméně váží různé poplatky a ověření, tudíž se většina držitelů rozhodne spíše pro prodej na burze. Kritici stablecoinů z kategorie IOU poukazují především na jejich centralizovanou povahu – projekty jako Tether stojí a padají na jedné organizaci a jejích představitelích.

Hlavním reprezentantem stablecoinů s kryptoměnovým krytím je DAI z dílny MakerDAO. Jeho principy si vysvětlíme dále v článku. Stablecoiny s kryptoměnovým krytím mají za cíl přinést užitečnost cenově stabilní kryptoměny, zároveň však po cestě neztratit decentralizaci a přístupnost všem uživatelům.

Stablecoiny s algoritmickou stabilizací jsou spíše teoretickým konstruktem, zatím žádný nebyl spuštěn (naopak některé projekty od záměru odstoupily, kupříkladu projekt Basis).

Stablecoin DAI

MakerDAO a DAI je v principu jednoduchá myšlenka. Jedná se o takovou zastavárnu na ether: vložíte ether o určité hodnotě, získáte DAI o nižší hodnotě. Jakmile všechen DAI splatíte, ether je opět váš.

Jak funguje DAI maker DAO

Proč vkládáte ether o vyšší hodnotě, než kolik si půjčujete? Proto, že ether není cenově stabilní, zatímco DAI ano. Aby protokol předešel bankrotu, musí být vydané stablecoiny DAI jištěné ethery o výrazně vyšší hodnotě. Při propadu ceny etheru je zde tak dostatečný polštář na to, aby byly dluhy včas splaceny – ať přímo uživateli, anebo vynuceným prodejem (likvidací) vloženého etheru.

Základní požadavek protokolu tudíž je, že veškeré dluhové pozice musí mít zajištění v minimální výši 150 %. To znamená, že vkládám-li ether o hodnotě $150, mohu z protokolu získat maximálně 100 DAI (v hodnotě $100). Jakmile poměr zajištění u některé dluhové pozice spadne pod 150 %, začne být ether vynuceně odprodáván a z výnosu je dluh splácen. Pro uživatele je nucená likvidace nevýhodná – z odprodávaného zajištění je mu strženo 13 % coby liquidation penalty. Těchto 13 % obdrží obchodníci (či spíše jejich obchodní roboti), kteří zajišťují včasnou likvidaci.

obchodní robot

Umělecké ztvárnění nucené likvidace dluhové pozice obchodním robotem

Vzhledem k riziku likvidace si uživatelé často volí mnohem vyšší zajištění a vkládají jištění o výrazně vyšší hodnotě, než kolik si chtějí půjčit. V ilustračním příkladu výše vidíme dluhovou pozici se zajištěním 300 % – vložen je ether o hodnotě $300, půjčujeme si DAI o hodnotě $100. Jak vidíme na grafu, míra zajištění pozic (tzv. collateralization ratio) se reálně pohybuje mezi 300 % – 600 %:

DAI graf Maker DAO

Zdroj: https://mkr.tools/system.

Pro některé čtenáře může být překvapivým zjištění, že DAI není přímo směnitelný za ether. Je tomu skutečně tak – držíte-li DAI, nemůžete si jej přímo směnit v MakerDAO na ether. Můžete jej pouze prodat na burze. Ether vložený do smart contractů MakerDAO mohou vybírat pouze dlužníci, a to po splátce svého dluhu (alternativně likvidátoři dluhových pozic, které se propadly pod minimální úroveň zajištění).

U stablecoinů s kryptoměnovým krytím je takový mechanismus logický. Krytí musí být nepřímé a to z toho důvodu,  že při přímé směně by dlužníci nečekaně přicházeli o svůj vklad, který by byl vesměs náhodně proměňován jinými uživateli na stablecoin. To není problém, když má stablecoin i jeho krytí stejnou cenu (jako je tomu u tetheru a dolarů) – v případě rozdílně oceňovaných aktiv by však takový systém nefungoval, jelikož by byl nepředvídatelný a nevýhodný pro vkladatele zajištění.

Stabilizační mechanismy

Cenová stabilita DAI je v rámci MakerDAO zajišťována především s pomocí úrokové míry, které se v rámci MakerDAO říká stability fee.

Řízení ceny s pomocí úrokové míry funguje ve stručnosti následovně:

728x90
 • Je-li cena DAI nad cílovou hodnotou jednoho amerického dolaru, úroková míra klesá. To motivuje uživatele brát si nové půjčky, čímž se do oběhu dostávají nové jednotky DAI a jeho cena tím pádem klesá.
 • Je-li cena DAI pod cílovou hodnotou jednoho amerického dolaru, úroková míra roste. Uživatelé jsou odrazováni od vytváření nových půjček a stávající dlužníci mají motivaci rychleji splácet. DAI se tak stahuje z oběhu a jeho cena roste.

Úrokovou míru stanovují držitelé MKR tokenů, což jsou cenově volatilní tokeny představující podíl na MakerDAO. Konkrétní způsob stanovení úrokové míry a z něj vyplývající problémy si rozebereme v druhém dílu článku.

Svou roli při řízení ceny DAI hraje i spekulace: je-li DAI pod cílovou hodnotou, spekulanti budou nakupovat s vidinou zisku po návratu ceny na cílovou hodnotu (a naopak prodávat, je-li DAI nad cílovou hodnotou). Tato spekulace nicméně funguje pouze tehdy, je-li základní mechanismus v podobě řízení ceny s pomocí úrokové míry dlouhodobě spolehlivý a funkční.

Tvůrci MakerDAO s touto prospěšnou spekulací počítali a dokonce podle ní projekt nazvali – MakerDAO se jmenuje podle aktivity tzv. market makingu. Ta spočívá v tom, že určití aktéři na burze vkládají do order booku nákupní i prodejní příkazy s určitým rozpětím (spreadem). Market makeři v případě MakerDAO mají zajišťovat, že se DAI bude obchodovat s nízkými spready a co nejblíže cílové hodnotě jednoho dolaru. Za tímto účelem udržuje tým MakerDAO kód pro open source algoritmické roboty, kteří jsou nazýváni market maker keepers.

Jak stabilní je DAI?

Zásadní otázkou je, jak dobře to celé vlastně funguje – je DAI vskutku stabilní a drží si cenu poblíž jednoho dolaru? Pojďme se podívat, jak se v posledních letech chovala cena DAI v kontextu jeho zajištění, tj. etheru:

Cena DAI Maker DAO

Jak vidíme, tak DAI si od spuštění v prosinci 2017 stále drží cenové pásmo mezi 0,95-1,05 dolaru. Vzhledem k výkyvům tak DAI sice není 100% stablecoin, nicméně jeho relativní stabilita je i tak úctyhodná, vezmeme-li v potaz dvě skutečnosti:

 • DAI je zajištěný etherem, který zažil cenový propad z $1400 na $84. DAI si tak udržel relativní stabilitu i přesto, že aktivum sloužící k jeho zajištění zažilo propad o 94 %.
 • Jak jsme si již vysvětlili, DAI není přímo směnitelný za podkladový ether; jeho cena je řízena s pomocí stabilizačních mechanismů, zejména ve formě úrokové míry. Tyto mechanismy tudíž (minimálně prozatím) plní svou funkci uspokojivě.

Ačkoli MakerDAO a DAI zatím fungují dobře, systém má i své problémy, které si rozebereme v pokračování článku. Podíváme se i na očekávanou druhou verzi protokolu v podobě Multi-collateral DAI.

Krypto Josef

Krypto Josef je ekonom, kryptoměnový konzultant a publicista. Pracuje jako analytik pro společnost TopMonks, je spoluzakladatelem bitcoinového startupu DEBNK a autorem podcastu Kryptokec.@KryptoJoseph na Twitteru.
Krypto Josef
 bitcoin burza coinmate

Podobné články

9 comments

 1. Jaroslav Ch.

  Odpověď Karlovi Fillnerovi ještě jednou. Tentokrát bez dvou linků na CinmarketCap kvůli nimž se můj příspěvek zatím nezobrazil a čeká na schválení.
  Díky za odpověď. 🙂 Odpověď chápu a s ní souhlasím.
  Věřit na růst ETH a jej hodlovat je možná OK. Zastavovat jimi půjčky se mi však zdá již dosti ošemetné.
  DAI vznikl 27. prosince 2017. Od ledna 2018 je jeho cena celkem stabilní a pohybuje se v pásmu
  0.95 – 1.05 USD, to je v pořádku.
  V roce 2017 cena ETH značně stoupla, ze zhruba 9 USD 1. ledna 2017 na zhruba 1 300 USD 13. ledna 2018.
  Pokud by cena ETH nadále stoupala tak by bylo výhodné zastavovat ETH a půjčovat si DAI. Bohužel, jak jsem již napsal dříve, cena etheru od ledna 2018 – až na několik málo období – klesala ze zhruba 1 400 USD na zhruba 200 USD. Tudíž bylo v tomto období, až na několik málo kratších období, mnohem lepší předem ethery prodat a žádné DAI garantovanými ethery si nepůjčovat.
  Pochopitelně je věc každého, jak se svými penězi nakládá. Nikdo s jistotou neví, jak se ceny budou vyvíjet.
  Mějte se pěkně a přeji Vám i BTCTIP mnoho úspěchů.

  • Jo, antispam takhle funguje, jak jsou v odpovědi linky jinam, tak je banuje 🙂 Já té úvaze rozumím, jasně, že v době, kdy cena ETH klesá, je lepší prodávat a ne ETH používat jako kolaterál na půjčku. Jenže to jsme pak u spekulací a věšteckých koulí – nikdo nemůže s jistotou dopředu říct, že bude cena nadále padat a z pohledu HODLera se do takových úvah vůbec nemá smysl pouštět.
   Trader v tom má jasno, řídí se TA, má nastavená rizika, money management atd.
   Jako hodler to beru tak, že ať je cena (například ETH, jakkoliv zrovna to je u mě špatný příklad, protože ETH jsem nikdy nedržel a ani držet nehodlám) jakákoliv, pokud jsem investoval do coinu s vidinou jeho zhodnocení (a dělám to po zralé úvaze), tak to beru jako dlouhodobou záležitost. A potřebuji-li nutně peníze a vyhodnotím si podmínky a úrok např. u MakerDAO jako smysluplné, tak tuto službu využiji a nepřemýšlím o tom, že bych část svého crypto-portfolia prodával, protože mám prostě časovou perspektivu nastavenou jinak 🙂
   Díky za zajímavou diskuzi a někdy se Jardo také ukažte v Praze v Paralelní Polis, dáme kávu a pokecáme 🙂

 2. Samozřejmě je to služba hlavně pro hodlery – věří tomu, že ETH bude mít v budoucnu větší hodnotu, teď ale potřebují peníze – nicméně, nechce se jim prodávat a jak píše Josef v článku – jde vlastně o zastavárnu 🙂

  • Jaroslav Ch.

   Do Česka už nejezdím nebo jen velmi výjimečně. Na videa Paralelní Polis občas dívám, jsou zajímavá. Mějte se.

 3. Jaroslav Ch.

  Nevím, jestli tomu dobře rozumím. Kontrolní otázka: proč bych si měl půjčovat DAI a zastavovat jej etherem ve vyšší hodnotě? Není pak lepší ty ethery prodat a (fiat) peníze tak získat?
  Má odpověď je (podotýkám opět, že si nejsem jist, zda-li DAI dobře chápu), že:
  1. Pokud cena etheru poroste, tak je dobré si ethery ponechat a jimi garantovat půjčku DAI. Ethery prostě držím a na vzrůstu ceny bohatnu.
  2. Pokud cena etheru bude klesat, tak je lepší ethery prodat místo, abych jimi garantoval půjčku DAI.
  Jelikož cena etheru od ledna 2018 – až na několik málo období – klesala ze zhruba 1 400 USD na zhruba 200 USD, tak bylo v tomto období, až na několik málo menších období, mnohem lepší předem ethery prodat a žádné DAI garantovanými ethery si nepůjčovat.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Jirka

   Zdravim Jaroslave. Chapete to dobre. Vetsina uzivatelu pouziva “zastavovani“ ETH k emitaci Dai a nakupu dalsiho ETH. Jednoduse decentralizovany leverage trading. Nebo znam i lidi, kteri si chteli koupit dum, ale nechtelo se jim prodavat ETH za soucasnych podminek. Jeste bych dodal, ze Dai muzete poridit i bez “zastavovani“ ETH, tak ze jej od nekoho proste koupite. Dale Maker na Devconu v Osace oznamil Multi Collateral Dai. V prve rade budete moci pro otevreni CDP pouzit i dalsi ERC-20 krypto aktiva (ne jen ETH) a v rade druhe, bude cast z vybranych Stability fees vyplacena Dai holderum jako urok, coz by melo vest k vyssi poptavce po Dai tokenu. Hlasovani o upgradu by melo probehnout 18. listopadu. Ted ctu ve spodu clanku ze o MCD bude dalsi dil :))) Diky za super clanek a v budoucnu bych uvital neco o Optimistic Rollup treba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..