právní regulace bitcoinu

New York navrhl BitLicenci – regulace je víc než přísná

Stát New York prostřednictvím Úřadu pro kontrolu finančních služeb v New Yorku ( NYDFS) vydal dlouho očekávaný seznam pravidel a předpisů, které budou potřebné pro založení a fungování bitcoinových firem. Jedná se o všechny služby, které budou poskytovat transfer měny – burzy a směnárny, platební brány, těžařské pooly apod.

Projde nejpřísnější verze návrhu?

Navrhovaný rámec BitLicense je víc než přísný a pokud by prošel v současném znění, mohl by podle představitelů mnoha zmíněných firem znamenat konec jejich podnikání. Netýká se sice přímo obchodníků, kteří akceptují bitcoin jako platidlo, ale jinak by zasáhl prakticky celou infrastrukturu potřebnou k výměnám, uchovávání, ale i těžení bitcoinu.

Mezi povinnosti žadatelů o příslušnou licenci by mimo jiné patřilo:

  • Ověření identity státem vydanými doklady a uchovávání těchto dokladůregulační návrhy New Yorku pro bitcoin
  • Uchování údajů o transakcích po dobu nejméně 10 let
  • Firmy by musely svůj zisk pravidelně převádět na dolary
  • Oznamovací povinnost finančním orgánům u částek nad 3.000 USD
  • Zákaz poskytování „mixovacích“ služeb (ztěžují „vystopování“ původu BTC)
  • Licenci NYDFS musí mít také agentury poskytujících reklamu bitcoinových firmám
  • Prostředky, u kterých nebyla vykonávána žádná aktivita, propadají po pěti letech státu New York!

Výčet dalších podmínek by byl široký, dokonce se netýká jen regulace bitcoinu, ale veškerých kryptoměn. Návrh jde tak daleko, že by licenci podléhalo dokonce i vytváření nových digitálních měn (dnes jich je několik stovek).

V této chvíli se jedná o první návrh, který navazuje na jednání a 2 regulační „slyšení“ s lídry bitcoinové komunity v lednu letošního roku. Není tedy zatím jasné, v jaké podobě nakonec projde.

Zástupce NYDFS, Benjamin M. Lawsky k tomu mimo jiné řekl:

„Uvědomujeme si, jako první stát, který předkládá pravidla speciálně uzpůsobená pro firmy aktivní v kryptoměnách, že bude potřeba jejich zpětné vazby jako důležité součásti dokončení tohoto právního rámce. Těšíme se, že pečlivě a promyšleně prozkoumáme veřejné připomínky k našemu návrhu.“

Dopad na stávající firmy

Podle NYDFS budou mít firmy podnikající za současných podmínek 45 dnů, aby se po zveřejnění konečné verze předpisů přizpůsobily a aplikovaly navrhované podmínky. Obdrží předběžný souhlas, který však může být ještě přezkoumán a v případě zamítnutí musí svou činnost ukončit.

Většina zástupců zmíněných firem souhlasí, že je potřeba nastavit určitý regulační rámec – především pro směnárenské a burzovní služby, budoucí „bitcoinové banky“ apod. Zároveň však panuje značné rozladění a skepse, zda by vůbec bylo možné za navrhovaných podmínek v této oblasti podnikat. Důsledky by mohly být dalekosáhlé zvláště v případě, že by se takové regulační podmínky „zalíbily“ i dalším institucím a vládám.

 


reklama:

Nakupuj a obchoduj kryptoměny na Binance, nejlepší a nejlevnější burze na světě. Ve spolupráci jsme pro tebe připravili speciální slevy a bonus až do 50 USD 😮! Vytvoř si účet přes >>>tento odkaz<<< a získej doživotní slevu na poplatky 😎. Návod, jak jednoduše a levně koupit a obchodovat kryptoměny, najdeš v tomto článku.


 

Už nyní je jedním z návrhů zákaz podnikání s mezinárodními službami, které nemají organizační základnu v USA – a to se zdá být za současných podmínek prakticky neproveditelné.

Je to vymahatelné?

Kardinální otázka. Neznám legislativu USA natolik, abych mohl vytvářet závěry o vymahatelnosti některých absurdních podmínek návrhu – už nyní však prosakují první reakce zpochybňující právě tento aspekt. Přece jen – pokud jde o bitcoin, ten se natolik vymyká zavedeným pravidlům finančního světa, že si lze některé návrhy a jejich aplikaci jen těžko představit.

 burza binance

Dá se tedy očekávat, že diskuse nad uvedeným návrhem BitLicence budou ještě hodně divoké a na obou stranách bude potřeba hodně vysvětlení a obhájení vlastních stanovisek. Nikdo nezpochybňuje nutnost zavedení pravidel, která povedou k ochraně spotřebitelů, větší bezpečnosti při práci s kryptoměnami – nikdo určitě nechce opakování případu MtGox atd. Zároveň by však neměla být znásilňována samotná podstata deregulovaně vytvářené měny.

Zdroj: Coindesk

4.7/5 - (4 votes)
Karel Fillner

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..