jak nastavit zencash secure node

Jak funguje ZenCash, Secure Node a Super Node

.

Moje začátky se ZenCash

Poprvé jsem o měně ZenCash slyšel od Karla, se kterým jsme se bavili o masternodech. Upozornil mě na to, že ZenCash je velice perspektivní projekt mezi spoustou shitcoinů a že rozhodně stojí za prozkoumání. Další den jsem měl nakoupeny coiny na 3 Secure Nody a začal se pídit po tom, jak je nainstalovat. Měl jsem již zkušenosti s instalací masternodů jako je PivX nebo Kalkulus. Ale to, co bude s instalací ZenCash následovat, jsem si nedokázal vůbec představit:)

Secure Nody a Super Nody – k čemu slouží

Nejdřív si ale něco povězme o tom, k čemu Secure/Super Nody vlastně jsou. Slouží k šifrované komunikaci mezi uzly sítě ZenCash. Každý z uzlů obsahuje kompletní kopii blockchainu. Těchto uzlů je v současné době více jak 12 tisíc a díky tomu je celá síť velmi dobře zabezpečená vůči zásahům zvenčí. Provozováním těchto uzlů tak přispíváte k větší bezpečnosti a současně za to pobíráte odměnu. Také můžete šifrovaně komunikovat s dalšími provozovateli uzlů. Pro podrobnější prozkoumání vývoje projektu ZenCash doporučuji přečíst jejich whitepaper a roadmapu. Chystá se plno nových věcí, jako iOS peněženka, hardwarové peněženky nebo třeba placení na Pornhubu. Zde najdete odkaz na white paper.

Kde nakoupit a jak uložit ZenCash

Nejjednodušší způsob jak coiny nakoupit je přes burzu Binance, kde nepotřebujete na nižší objemy verifikaci. Poté je třeba stáhnout jednu ze dvou oficiálních peněženek. Light peněženka Arizen a v podstatě ji jen stáhnete, založíte si profil a můžete hned používat. Sympatické na Arizen walletu je také to, že byla vyvinuta českými programátory.

Druhá peněženka Swing wallet stahuje komplet blockchain, takže si několik hodin počkáte, než ji budete moct začít používat. Osobně používám obě tyto peněženky, které ke stažení najdete zde.

Kolik nody vydělávají

Odměna pro držitele Secure Nodů je 10% z celkové odměny za vytěžený blok a stejně tak odměna pro majitele Super Nodů je 10% z celkové odměny za vytěžený blok. Rozdíl je jen v tom, že aktivních Secure Nodů je k dnešnímu dni (1. srpna 2018) 12.044 kusů a Super Nodů 1687. Protože Super Nodů je cca 10x méně, tak odměna je taky cca 10x větší. Na Super Node ale potřebujete držet na jedné své adrese 500ks ZEN a pro Secure Node potřebujete 42ks ZEN.

Níže se můžete podívat, kolik Secure Nody se 42 ZENy vydělávají. Podle posledních statistik je to cca 0.075 ZENu denně. To znamená měsíčně cca 2.25 ZENu a ročně 27 ZENů. Předpoklad ale je, že s růstem počtu Secure Nodů budou odměny logicky klesat. Na druhou stranu velmi věřím tomu, že samotná hodnota coinu půjde nahoru, protože se jedná o kvalitní projekt s jasnou vizí.

ZenCash Secure Node

Zde je ukázka odměn Super Nodů. Při držení 500 ZENů je denní odměna cca 0.53 ZENu, čili cca 15 ZENů měsíčně a za rok 190 ZENů. Takto si můžete vydělat na několik menších securenodů.

ZenCash Super Node

Jak nastavit ZenCash securenode

Oficiání instalační návod najdete na tomto odkazu

 burza binance

Když jsem se Secure Nody začínal, tak jsem návod otevřel, rychle prolétl a ještě rychleji zavřel:) Ale věděl jsem, že jich chci mít desítky a tak jsem se do toho pustil a strávil doslova desítky hodin pokusů a omylů. Server jsem přeinstaloval snad 20x, než jsem svůj první Secure Node rozchodil. Jenže pak začal padat a já nevěděl proč. Takže dalších 5 reinstalací, zkoušení, nervů, atd. Nakonec se to ale povedlo a přidal jsem tomu další zabezpečení proti botům a DoS útokům. Dnes servery šlapou takřka bezúdržbově.

Náklady na VPS, kde nody běží, jsou ve stokorunách měsíčně. V porovnání s tím, kolik může provozování Secure Nodů vydělávat, je to ale jen zlomek ceny. S tím, jak mi každý týden přibývají odměny, zakládám další a další nody, aby moje portfolio rostlo a vydělávalo v konečném důsledku ještě více.

Podobné články

11 comments

 1. ron

  Zdravim, trochu by som ozivil tému. Prosím, ktorý VPS používate? Pátral som a ceny VPS v porovnaní s odmenou za chod Securenodu mi nedávajú ekonomický zmysel. Server na mesiac stojí cca 26$ a mesačná odmena je cca 2,25 ZEN (pri cene 6$) je 13,50$. Rátam jeden securenode na jeden VPS. Alebo sa mýlim vo výpočtoch?

  • Dobrý den, co Vás zklamalo? Ten návod tam je, sám podle něj secure a supernody nastavuji. Co byste chtěl za tipy? Třeba na základě podnětů napíšu samostatný článek.

 2. LAP

  Můžu se zeptat, kde je nějaká výhoda provozovat Super Node, když Secure Node má podle vašich dat ROI 65% a Super Node pouze 39%? Čistě jenom podle těchto čísel, se vyplatí více provozovat 12 Secure nodů místo jednoho Super Node (na white paper se teprve chystám).

   • Naprostá pravda, v současné době. Docela dost lidí v mém okolí zrušila securenody s vidinou toho, že supernody nebude mít tolik lidí…. a stal se pravý opak:) Sám jsem si nechal rozložení mezi secure a supernody cca 50:50. ROI se podle mě časem přiblíží. Ale dnes dává jednoznačně smysl mít securenody.

 3. mendrit

  Řekl bych, že růst ceny je určitě dost bržděn rychlým tempem přibývání nových mincí a tudíž vysokou inflaci ZEN.

  • Ano, inflace tady je. Podle mě stále v normě. U jiných coinů je to mnohdy extrém, ROI je tam ve stovkách nebo tisících a to má na cenu devastační účinek. U ZENu to vnínám tak, že je to projekt, který je nastaven velmi rozumně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..