nákup a prodej bitcoinu bitstock

Česká burza BitStock je rok na trhu a chystá expanzi

.

Koupit a prodat bitcoiny jde více způsoby

Pokud potřebujete nakoupit bitcoiny, můžete využít bitcoinové bankomaty, kterých je v ČR zatím 8 – v Praze a v Brně najdete také obousměrné bitcoinmaty, kde lze btc i prodat. Nebo se registrujete u některé světové burzy, jako je Bitstamp, Bitfinex apod., obchody zde však probíhají v dolarech a eurech a je třeba kalkulovat s převodním kurzem a poplatky za výběr. Nedávno byla také spuštěna služba EasyCoin, kde si uživatel objedná nákup bitcoinu ze svého počítače a zaplatit je může na kterékoliv poště v ČR (na terminálech Sazky už to bohužel nejde).

Chcete-li však nakupovat a prodávat přímo za české koruny a zároveň trochu spekulovat (tj. zadávat příkazy na nejvýhodnější kurz), můžete vyzkoušet unikátní českou burzu BitStock , která zde působí více než rok. V čem je unikátní? Především ve způsobu, jak přistupuje k bezpečnosti bitcoinových obchodů.

Jak si nenechat vykrást burzu

Je to právě rok od krachu kdysi největší bitcoinové burzy MtGox a ti, kteří zde měli své prostředky, mají datum 25. února 2014 ještě v živé paměti. O pár měsíců dříve zmizely bitcoiny za několik milionů korun z české burzy Bitcash a podobných případů bychom ve světě našli daleko více. Vykradení depozitních účtů se neubránila ani renomovaná směnárna Bitstamp, které nedávno zmizelo více než 19 tisíc bitcoinů. Ta však situaci ustála a její klienty tento fail naštěstí nepostihl.

Podobné události mají většinou jeden společný rys, i když špatně prokazatelný. Navzdory bezpečnostním opatřením dochází k úniku informací o privátních klíčích, které ovládají uložené bitcoiny a ani dobře zabezpečená btc adresa neodolá útoku, za kterým stojí tzv. inside job. Tedy zneužití informací vlastním zaměstnancem…

Jak z toho ven? Našel právě český BitStock řešení, které zabrání krádežím bitcoinů?

Bitstock bitcoiny nedrží, ověřuje transakce mezi uživateli

Je to vlastně jednoduché – když něco nemám, nemůže mi to nikdo ukrást… A na tomto principu je BitStock naprogramován. Nemá žádné btc adresy, na kterých by byly bitcoiny uloženy, všechny obchody probíhají jen mezi uživateli. Obchodníci si bitcoiny posílají mezi sebou a ověřování transakcí probíhá v blockchainu. BitStock vytvořil a spravuje webové rozhraní směnárny, kde jsou ukládány příkazy k nákupu a prodeji, ověřuje se provedená transakce a následně se uvolňují peníze z burzovního účtu klienta. Vše popisuje toto schéma:

jak koupit a prodat bitcoin u BitStocku

Díky tomuto řešení se tedy klienti BitStocku nemusí obávat, že by o své bitcoiny na burze přišli. Podrobně je vše popsáno také na stránkách, kde najdete nejčastější otázky a odpovědi. Služby BitStocku nyní využívá čím dál více obchodníků, během několika posledních měsíců zde byly zobchodovány bitcoiny za více než 20 milionů korun. V porovnání se světovými burzami to není mnoho, v českém prostředí to však lze považovat za úspěch a podle vlastního vyjádření je BitStock nyní největší českou burzou. V současnosti také jedná o další expanzi do Evropy a připravuje se vstup významného startupového venture kapitálu s vysokou investicí.

 Simplecoin směnárna

Karel Fillner

O bitcoiny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jsem se zabýval jen tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu - teď však objevuji více možnosti spojených s rozvojem kryptoměn. Organizuji veřejné prezentace, přednášky a školení o bitcoinu, poskytuji konzultace, píšu tento blog - a baví mě to čím dál víc 🙂
Donate - bitcoin tips: 14MLqx6LeKZkxPSaKPxyekM4Nh77P1CiQ1
Karel Fillner

Podobné články

15 comments

 1. BitBeliever

  Je na Vás nějaký kontakt někde? Nemůžu nikde najít. Jsem v pravidelném obchodním kontaktu se simplecoin tak bych na Vás předal kontakt jak tam budu příště něco prodávat.

  Jinak Bitstocku a všem btc projektům držím palce.

  Jen u bitstocku cítím mrhání potenciálem a špatnou strategii. Velkým prodejcům nemají co nabídnout a stálí zákazníci co se trochu rozkoukají mizí jinam.

 2. BitBeliever

  Přitom by stačilo tak málo… Zaplatit webdesignerovi, aby stránky trochu vypadaly, trocha toho levného marketingu, pár PR článků na novinky.cz

  Ale hlavně komunikovat s uživateli, brát ohledy na to co jim vadí… Zákaznická podpora je kámenem úrazu tohoto projektu.

  Na support by tam měl být profík a neměli by to dělat sami jednatelé… Fakt to nevypadá dobře, když tam člověk napíše a pak mu odpovídají všichni společníci každý něco jiného jak na chatu.

  Od burzy které svěřuji peníze čekám víc, než jen že se se mnou budou bavit jak u piva a odpoví jen na to co se jim hodí.

  Bitstocku bych hlavně doporučil udělat nějaký průzkum nebo anketu u současných uživatelů a zjistit, co vlastně chtějí a očekávají a jestli se to náhodou nerozchází s tím, o co se snaží.

  Příkladem je např. projekt https://www.smenarnabitcoin.cz který se naprosto rozchází s potřebami trhu. Svým systémem, cenovou politikou etc.

  Bitstock není BURZA je to spíše něco mezi inzertním portálem a tržištěm, stejně jako bitcoin.de.

  Na burze se obchoduje v reálném čase, ne se zpožděním až 24h kdy ani nevím, zda obchod bude dokončen. Tedy ta jejich hlavní výhoda, že nedrží btc, je z mého pohledu vlastně handicap, kterým říkají, že nejsou schopni ochránit btc uživatelů, tak je radši nedrží:)

  • Ondra

   Na které burze to máte v reálném čase? Pokud vím, tak jedině na těch crypto, ale na klasické burze jsou různé časy dodání. Jen dva příklady. Na pražské burze máte dodání 3 dny. (z toho taky vyplývají posunuté termíny divident) Na RMS je dodání až po uzávěrce. Obchodovat lze sice online, ale faktickým majitelem se stanete až po uzavření parketu.

   Pro reálnou burzu je naopak lepší, když obchod trvá déle, právě kvůli možnostem různých kontrol a auditů a podobně.

   Čistě teoreticky, kdyby bitstock nedržel ani hotovost (jen zálohu), mohl by fungovat jako futures (záloha = margin). Na futures máte dodání několik měsíců

   • BitBeliever

    Mluvím o rozdílu mezi „bitcoinovou burzou“ typu bitstamp a bitstockem. Ne o klasických burzách akciových derivátových etc.

    Šlo mi o to, že si Bitstock hraje na „burzu“ či „bitcoinovou burzu“ ale není ani jedno. Spíše určitá platforma kde se dá uzavřít obchod, který může a nemusí být dokončen, i když pod rizikem „pokuty“.

   • BitBeliever

    Je 21. století, proto obchoduji nonstop a v reálném čase:) Na „klasické“ burze bych nevidělal ani korunu a už bych dlužil brokerovi za poplatky.

    • Ondra

     Řekl bych že na definice slova burza nezáleží na tom, kolik můžete vydělat nebo prodělat a jak rychle.

     Burza je místo, kde si lidé vyměňují peníze za zboží a bitcoinová burza je burza, kde se primárně obchodují bitcoiny. Z tohoto pohledu je bitstock burzou. Že je jinou, než bitstamp je zřejmé.

     Naproti tomu, směnárna je míst, kde jste schopen si směnit peníze za bitcoiny a naopak. Jediným obchodním partnerem je směnárník, který obchoduje podle předem daných pravidel, jako že třeba má střed kurzu daný podle nějaké velké burzy nebo banky a určuje si spread – neboli rozdíl mezi nákupem a prodejem a to tvoří jeho zisk.

     Bitstock směnárna není.

     Maximálně by to mohlo být tržiště. Rozhodně to není inzertní portál, protože neobsahuje inzeráty.

     • BitBeliever

      Na každý příkaz je možné reagovat nezávisle na aktuálních cenách nebo tom kdy byl příkaz zadán nebo jak jdou po sobě (bitstock).

      To není burza:( Jistě s tím inzertním portálem jsem to trochu přehnal, ale svým způsobem jsou ty jednotlivé příkazy „inzeráty“ v tomto případě spíš „nabídky k uzavření obchodu“.

      Takže nejbližší tomu bude platforma, kde je možné zadat nabídku, jejíž realizace se nemusí řídit tržním principem (nejvýhodnější nabídka první).

     • BitBeliever

      „Burza“
      http://cs.wikipedia.org/wiki/Burza

      Burza je instituce, která organizuje trh s investičními nástroji. Prostřednictvím burzy lze nakupovat a prodávat různé investiční nástroje (cenné papíry, investiční certifikáty, warranty, futures aj.). Je jednou ze základních součástí kapitálového trhu.
      Setkávají se zde emitenti a investoři. Emitenti získávají na burze finanční prostředky pro své podnikání, investoři mají možnost své volné finanční prostředky zhodnotit.
      Burza má podobu oboustranné aukce, kde o konečné ceně obchodovaného instrumentu rozhoduje stav nabídky a poptávky. Cena takto získaná se nazývá kurz.

      Stejně jako by se asi nemělo pro případné nesrovnalosti říkat „bitcoinová směnárna“ tak by se asi nemělo říkat ani „bitcoinová burza“, protože ani v jednom případě to není opodstatněný název a jedná se spíše o obecné označení.

 3. BitBeliever

  Burza, která po 15 měsících stále vydělává v průměru 13 500 Kč hrubého zisku na 3 společníky, to podle mě není zrovna úspěch. Nevidím žádný růst uživatelů, růst zisků. Prostě žádný progres. A to nemluvím o nákladech na provoz a systém samotný. Tedy čistý zisk prakticky zanedbatelný.

  Žádný marketing, nic. Prostě jen jsme jedineční a nejdražší – proto nás používejte. Tady ani venture kapitál nepomůže. V Evropě jsou na nějakou českou burzu určitě zvědaví, když je tolik jiných, lepších možností.

  Ale abych nebyl jen kritický, bitstock se mi líbí principem fungování. Ale to nestačí… Dokud tam nebude pořádná likvidita a nepřilákají větší obchodníky, tak uživatelé co obchodují po 500 Kč to nespasí. Fakt škoda, sleduji tento projekt od samého počátku – a čekal jsem víc.

  • Máte pravdu, že článek vychází z tiskové zprávy BitStocku, vím, že jsou na českém trhu další možnosti nákupu a prodeje btc a nemám problém o nich napsat – respektive budu rád za každý podnět např. od provozovatelů Simplecoinu a dalších. Smyslem těchto článků je propagovat inovace a služby, které pomůžou lepšímu vnímání bitcoinu mezi veřejností – a přesně to je to, co se mi líbí na BitStocku, respektive jeho řešení bezpečnosti obchodování. Když budou mít další obchodníci zájem o nějaké srovnání – rychlosti, pohodlí, výhodnosti, bezpečnosti apod., rád tady takový článek zveřejním. Nevím, jestli se BitStocku nedaří přilákat velké obchodníky díky nedostatečnému marketingu, do toho jim nevidím, ani se neodvažuji posoudit, jestli jim venture kapitál pomůže, ale určitě jim držím palce, stejně jako každému, kdo si dá tu námahu a funguje v tomto (zatím) riskantním oboru. Viz zmíněný EasyCoin – určitě to WBTCB stálo nemalé prostředky, spoustu času na programování atd. – a jak možná víte, Česká pošta dnes vše zařízla (minulý týden vycouvala Sazka). Takže vše přišlo vniveč – i když mám informace, že probíhají jednání s jinými společnostmi, které by mohly tyto „molochy“ nahradit..

 4. BitBeliever

  Chápu, že se jedná o reklamní PR článek na objednávku (jestli ne-působí to tak). Ale i tak je článek velmi jednostranný a nepřesný. Ano můžete říci, že bitstock je „největší českou burzou“, ale není zároveň JEDINOU českou burzou? Pak to srovnání vyzní tak, že vlastně není s čím srovnávat a proto je největší…

  Úplně ve způsobech jak nakupit btc ignorujete fakt, že v ČR působí hromady online směnáren, které jsou přímou konkurencí burzám, btc automatům a zmíněnému EasyCoin.

  Kdybyste kalkuloval i s jinými konkurenčními možnostmi, musel byste konstatovat, že bitstock je sice největší/jediná burza v ČR, ale nejedná se o největší btc trh v ČR.

  Dle mého názoru bitstock stagnuje a expanze do zahraničí je jediný logický krok jak se udržet, protože o český trh už bitstock přišel… Proč to říkám? Protože např. SimpleCoin má za srovnatelnou dobu fungování nesrovnatelně vyšší obrat a zisky.

  Proč platit poplatky na nelikvidním trhu, když mohu prodat kdykoliv ihned bez poplatků prakticky za stejnou cenu? Kdysi jsem obchodoval na bitstocku pravidelně, teď prodávám 90% všeho přes simplecoin.

  Bohužel musím konstatovat, že tvůrci bitstocku zaspali. Žádné inovace, žádná přidaná hodnota. Jak to spustili, tak je to pořád.

 5. Rosťa

  To vypadá dobře a myslím, že by to mohlo fungovat, ale provozovatel burzy BitStock by měl napsat, jak je na tom ve vztahu k ČNB s poskytováním finančích služeb a zákonem 253/2008 (praní špinavých peněz…), protože když to bude chtít ČNB sestřelit, tak půjde přesně tímto směrem. To pak může být fakt, že jde o českou společnost, spíš problém…

  • Já myslím, že to BitStock píše právě na svých FAQ, ČNB bitociny neřeší… Finančně analytický útvar Ministerstva Financí se zabývá také spíš praním peněz ve velkém a myslím, že BitStock je v tomto transparentní a nemá se čeho obávat – stejně tak jako např. WBTCTB a její EasyCoin, nebo bitcoinmaty. Nad určitou částku se ověřuje identita kupujících a prodávajících (bitcoinmaty) a tyto firmy už teď dodržují regule, které budou zřejmě platit v budoucnu.. Jinak postoj ČNB najdete v tomto článku, také v kompletním znění: https://btctip.cz/je-bitcoin-legalni

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..