zpoždění bitcoinových transakcí

Bitcoinovou síť čeká příští týden největší zátěžový test

Kontroverzní skupina, která stojí za několika předchozími zátěžovými zkouškami bitcoinové sítě potvrdila, že v těchto pokusech hodlá i nadále pokračovat. V příštích dnech chystá svůj zatím největší experiment.

Čeká nás zpoždění bitcoinových transakcí až o 30 dnů?

V rozhovoru pro Coindesk to potvrdil provozní ředitel CoinWallet James Wilson. Oznámil, že ve čtvrtek 10. září 2015 v 10 hodin dopoledne očekává spuštění zátěžového testu, který by údajně mohl způsobit až 30-ti denní zpoždění nevyřízených bitcoinových transakcí.

Tajemná skupina, která částečně stojí i za některými dřívějšími zkouškami bitcoinové sítě, vidí svou práci jako drastickou, ale nezbytnou demonstraci potřeby změny velikosti bitcoinových bloků. Některými uživateli je však kritizována za „šikanu“, která ohrožuje fungující systém v hodnotě několika miliard dolarů.

První test byl spuštěn letos v červnu a bitcoinovou síť mohlo zahltit pouhých 105 bitcoinů, rozdělených do tisíců malých obchodů. Celý test se však nepodařilo dokončit, do sítě bylo vysláno cca 15% z plánovaných 200 MB transakcí, poté jim servery spadly..

Wilson sice blíže nespecifikoval, jak bude příští týden test probíhat, zmínil však včerejší narušení sítě, kdy pravděpodobně zkouška na nadcházející testy způsobila velké množství nepotvrzených transakcí s vrcholem na cca 50MB.

Kdo je dobrý a kdo špatný?

Skupina podle něj platila pětinásobnou výši standardního poplatku – až 0.0005 BTC za kB, aby svoje transakce upřednostnila před ostatními. Nicméně, tuto návnadu všichni těžaři nespolkli a někteří transakce spojené s CoinWallet i přes vyšší poplatky do bloků nezahrnovali. Wilson to označil za určitou formu cenzury a říká:

„Těžaři mohou dnes odmítat transakce, které kvůli vyššímu poplatku označují za „spamovací“ (ačkoliv je taková klasifikace směšná, transakce je prostě transakce), zítra to však klidně mohou být transakce spojené s hazardem, nebo budou podobný filtr používat k útoku na konkurenty.“

Podle Wilsona je účelem těchto zátěžových testů zjistit, zda bitcoinová síť zvládne příval velmi malých transakcí, které mohou fungovat jako forma DDoS útoku, většina pozorovatelů to však vidí spíš jako „politické prohlášení“ a příspěvek CoinWallet k probíhající debatě o velikosti bloku.

 


reklama:

Nakupuj a obchoduj kryptoměny na Binance, nejlepší a nejlevnější burze na světě. Ve spolupráci jsme pro tebe připravili speciální slevy a bonus až do 50 USD 😮! Vytvoř si účet přes >>>tento odkaz<<< a získej doživotní slevu na poplatky 😎. Návod, jak jednoduše a levně koupit a obchodovat kryptoměny, najdeš v tomto článku.


 

CoinWallet již v minulosti vyjadřoval své obavy, že aktuální velikost bloku je neadekvátní  a nemůže zvládnout objem transakcí na rostoucím bitcoinovém trhu.

Debaty o tom, jak tento čím dál aktuálnější problém vyřešit, nabývají na síle. Zřejmě největší spory vedou zastánci dvou různých návrhů – BIP 100 Jeffa Garzika a BIP 101 (také Bitcoin XT), za kterým stojí vývojáři Gavin Andresen a Mike Hearn. Většina bitcoinové komunity v tom sice nemá úplně jasno, především se však nemůže shodnout na tom, zda tento vývoj posune bitcoin dopředu, nebo jej může pohřbít…

Co si myslíte vy? Dejte ostatním vědět v komentářích

zdroj: Coindesk.com, Bitcoinmagazine.com

 burza binance

5/5 - (1 vote)
Karel Fillner

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..