Bitcoin Cash a jak jej získat, máte-li Bitcoiny v Trezoru

.

V poslední době asi neexistuje v bitcoinové komunitě diskutovanější téma, než je debata o škálování bitcoinu a její výsledky – UASF, UAHF, BIP91, hardfork, split… Zdá se, že ani někteří přímí účastníci nemůžou s jistotou říct, co se bude dít během následujících dnů a týdnů, některé dohody se dodržují, některé ne a nejvíce zmateni jsou samozřejmě běžní uživatelé…

Dostanete ke svým Bitcoinům také Bitcoin cash?

Poslední novinkou je předpokládaný vznik „nového bitcoinu“, BCC, nebo také Bitcoin cash. Nejvíce dotazů z bitcoinové komunity směřuje k peněženkám, burzám atd., protože není úplně jasné, kdo bude umožní „utratit“ kromě BTC také Bitcoin cash a jak se bude lišit držení bitcoinu v peněžence a na burzách. V každém případě platí – kdo má bitcoiny uložené tak, že má přístup k privátním klíčům, k Bitcoin Cash se dostane. Kdo má BTC na burzách, je vydán na milost jejich rozhodnutí…

V tomto směru jsou na tom dobře majitelé hardwarové peněženky Trezor, jejich bitcoiny jsou nejen v bezpečí, ale také budou mít zřejmě nejméně práce s přechodem na „nové pořádky“. Btctip.cz přináší vyjádření Satoshi Labs z jejich blogu:

Trezor – co se stane s Bitcoinem a Bitcoin Cash po 1.8.2017

Prvního srpna 2017 plánuje skupina skupina uživatelů a některé společnosti implementaci nekompatibilního upgrade bitcoinové sítě, jehož součástí je odstranění SegWitu a zvýšení limitu bloku na 8 MB. Vzhledem k tomu, že tato aktualizace nemá širokou podporu sítě, rozdělí tento hard fork bitcoinovou síť na dvě vzájemně nekompatibilní větve.

V konečném důsledku tak budeme mít Bitcoin s aktivovaným SegWitem (přes BIP 91, BIP141) a jeho klon, nazývaný Bitcoin Cash (BCC).

Bitcoin a Bitcoin Cash mají až do okamžiku rozdělení společnou historii transakcí, vlastní historii bude mít každá měna až od 1.8.2017. To znamená, že jakékoliv množství bitcoinů, které jste vlastnili před tímto rozdělením, budete vlastnit i nadále a k tomu získáte stejné množství Bitcoin Cash. Navíc, protože jsou obě měny samostatné a na sobě nezávislé, budete moct utrácet Bitcoin Cash, aniž by se to jakkoliv dotklo Vašich bitcoinů.

Toto vše ovšem předpokládá, že jste vlastníky privátních klíčů ke svým bitcoinům. V hardwarové peněžence Trezor jsou privátní klíče Vaše a na bezpečném místě – v samotném Trezoru a nikde jinde.

Co je potřeba udělat, abyste jako vlastníci bitcoinů uložených v Trezoru získali přístup k měně Bitcoin Cash? V této chvíli vlastně nic, stačí počkat na 1.8.2017

Trezor a Bitcoin Cash

Co mám udělat, abych měl nárok na Bitcoin Cash

Bitcoin Cash má v této chvíli již aktivovanou potřebnou ochranu před útoky typu replay attack, pro Trezor to znamená, že může tuto novou měnu bezpečně podporovat. Vytváříme proto nové rozhraní, přístupné z hardwarové peněženky Trezor, kde budete mít k mincím Bitcoin Cash přístup a můžete je bezpečně utratit.

V online rozhraní Trezoru na adrese https://beta-wallet.trezor.io najdete v rozbalovacím menu podporovaných měn (vlevo nahoře) kromě Bitcoinu, Dash, ETH, Zcash a Litecoinu také Bitcoin Cash wallet. Po výběru této položky můžete utrácet Bitcoin Cash stejně jako ostatní měny uložené v Trezoru. Žádná akce navíc není vyžadována, je to zcela jednoduché.

*Měl bych chtít Bitcoin Cash?

Budete-li chtít Bitcoin Cash používat, je zcela na Vás. Vzhledem k tomu, že jsou to vlastně „mince zadarmo“, můžete si je jako vlastníci bitcoinů kdykoliv nárokovat a chovat se k nim jako k dalším alternativním coinům – utrácet, vyměnit na burzách, kde je podporují, za bitcoin a další měny atd.

 Simplecoin směnárna

zdroj: Trezor blog

Karel Fillner

O bitcoiny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jsem se zabýval jen tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu - teď však objevuji více možnosti spojených s rozvojem kryptoměn. Organizuji veřejné prezentace, přednášky a školení o bitcoinu, poskytuji konzultace, píšu tento blog - a baví mě to čím dál víc 🙂
Donate - bitcoin tips: 14MLqx6LeKZkxPSaKPxyekM4Nh77P1CiQ1
Karel Fillner

Podobné články

21 comments

 1. Jakub

  Zdravím, kupoval jsem nedávno trezor a chtěl jsem se zeptat jestli mohu získat i teď “zadarmo” nebo to platilo jen pro dřívější vlastníky? Děkuji

 2. Pavel

  Dobrý den, mám peněženku Bitcoin Classic 1.3.6 With Bitcoin Cash, stav v peněžence vidím v BCC, synchronizace se sítí,ale nejde, zastavila se v čase rozdělení.Nevíte proč nelze provést aktuální synchronizaci?

 3. Josef

  Dobrý den, BTC mám uchované v papírové peněžence. Co musím udělat pro získání BCC? Momentálně se mi v peněžence nezobrazují. Platí také postup uvedený výše pro získání BCC, když bych BTC poslal na jinou papírovou peněženku? Díky za odpověď

 4. David

  V online rozhraní Trezoru na adrese https://wallet.trezor.io najdete v rozbalovacím menu podporovaných měn (vlevo nahoře) kromě Bitcoinu, Dash, ETH, Zcash a Litecoinu také Bitcoin Cash wallet.

  Mám Trezor, všechno je jako výše popsané, až na to, že peněženka Bitcoin Cash se mi nezobrazuje?

 5. mise

  Sepsal jsem amatérsky návod, jak se dostat k Bitcoin cash, který je z různých fór, ale nemám jej potvrzený. Zkoušel to už někdo?

  1. Multibit (i HD) opravdu skončil.
  2. Peněženek je dost, používám např. Electrum (pro BTC)
  3. Pokud máš vlastní klíče, tak se k BCC, teda spíše k BCH dostaneš takhle:
  a) vytvoř si úplně novou pěněženku s novými klíči!
  b) pošli tam své bitcoiny, aby jsi o ně nepřišel (v podstatě je to rozdělení měny, filtr…)
  c) stáhni si další peněženku na BCH, např. Electron cash nebo další na https://www.bitcoincash.org/
  Pozor na Electrum cash, je to malware (dobrá shoda jmen).
  d) vytvoř v Electron cash peněženku se starými klíči, načtou se sem BCH (množství je stejné jako u BTC)
  e) na adrese výše jsou vypsány i směnárny, kde to můžeš směnit za další měny
  f) pokud máš v peněžence bitcoiny poslané ze směnárny po hard forku, tak ty se už nedají rozdělit

   • mise

    Tak předpokládám, že jsou na burze. A záleží na ní, jak s tím naloží. Většina z nich vydala nějaké prohlášení, jestli se distancuje nebo je hned prodá za BTC nebo je rozdělí. Když ne, tak se zeptejte.

  • Stepan

   Nedaří se mi získat BCH v kroku 3d. Peněženka v zápatí signalizuje že není připojena (Not Connected).
   Zkoušel jsem natvrdo nastavit server electroncash.cascharia.com podle videa R. Coe https://www.youtube.com/watch?v=7fnPCwyQEaY ale ani to nepomohlo. Zkoušel jsem se připojit přes mobilní data z telefonu ale ani tak se nepřipojila.
   Co je blbě?

   • mise

    Postup mám již ověřený a funguje. Je tam malý zádrhel v tom, že se Electron cash nainstaluje přes Electrum a může to dělat bordel. Jedna věc je zkusit úplně novou peněženku, jestli komunikuje. Nebo zkusit jiný sw. Bude fungovat jen, pokud budou klíče správné a jsou vytvořené před forkem.

 6. David K.

  Dobrý den, předem se omlouvám za můj z Vašeho pohledu amatérský dotaz, ale… Mám peněženku Multibit, ale nevidím nikde, nebo resp. nevím kde bych měl vidět svůj stav BCC. Za radu děkuji.

 7. Pavel

  Dobrý den, nevíte jak se budou chovat burzy? Když budu držet BTC konkrétně na Bittrexu? Daji mi i BCC? Slyšel jsem že u forku ETH dávali i ETC. Děkuji

  • Karel

   Každá burza to má trochu jinak – např. Bitstamp podporu Bitcoin Cash implementovat nebude, stejně tak Coinmate, ale Bittrex ano – takže kdo má na Bittrexu BTC, dostane 1:1 také BCC. Nicméně doporučuji přečíst si oznámení na konkrétní burze, kde obchodujete, je to jistější (každá burza nějaké prohlášení vydala)

 8. Martin

  Rozumim tomu správně, že když mám dneska 1 BTC (v sw peněžence v PC), tak zítra ráno budu mít 1 Bitcoin a 1 Bitcoin Cash? Nebo je to tak, že si vyberu a budu mít buď jedno nebo druhé?

  • Karel Fillner
   Author

   Ano, rozumíte tomu správně, jen to nebude v pondělí ráno, ale v úterý 1.8.2017 někdy odpoledne. Máte např. 1 BTC, tak budete mít 1 BTC a 1 Bitcoin Cash – vše v případě, že máte BTC v peněžence, která obsahuje privátní klíče k vašim bitcoinům (např. Electrum). Některé peněženky budou vyžadovat aktualizaci na novou verzi, ve které vývojáři (tak jako je tomu např. u Trezoru) vše nastaví tak, abyste mohl oba druhy coinů utrácet nezávisle na sobě.

   • Michal

    Dobrý deň. A ako tie BCC získať? Mám peňaženku Multibit ako písal David K. vyššie. Je tam možnosť exportovať private key, takže to by mohlo ísť, ale neviem ako ďalej. Podľa toho čo som sa dočítal, tak dokonca Multibit končí, ale to asi nemá vplyv. Rozumiem tomu správne, že ak si vyexportujem private key a vytvorím si niekde BCC peňaženku (napr. Coinomi) tak tam môžem naimportovať private key do BCC peňaženky a poprípade ten istý key použiť na import aj do BTC peňaženky? (nakoľko Multibit končí) Akú peňaženku odporúčate? Žiadnu HW nevlastním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..