Víte, jak změnil internet svět? Jak změnil e-mail poštu? Tak změní bitcoin navždy peníze…

Co je to bitcoin?

Bitcoin je digitální měna. Často nazývána také virtuální, elektronická… Je to také název pro platformu, díky které je tato měna vytvářena (těžena – ale o tom dále…). Vytvořena v r. 2008 programátorem, užívajícím pseudonym Satoshi Nakamoto.

K jejímu vytváření slouží open source P2P (peer-to-peer) síť, jejíž uživatelé potvrzují probíhající transakce. K zabezpečení je využito podepisování transakcí pomocí tzv. privátního klíče, který je součástí bitcoinové adresy, každá transakce je ověřena decentralizovanou sítí „uzlů“ a následně potvrzena „těžaři“ (minery). Tento systém zajišťuje, že každý může utratit jen ty mince (bitcoiny), které vlastní a nelze tak jedny a ty samé „peníze“ utratit dvakrát.  Díky tomu bitcoiny nelze „falšovat“ – právě transakční síť všech počítačů, které jsou do ní zapojeny, ověřuje jedinečnost každé platební operace.

Jak to celé funguje

Veškerá komunikace a činnost funguje v jedné obrovské P2P síti, ke které jsou připojeni jak uživatelé, tak těžaři (ti, co  bitcoiny tzv. „těží“ – bitcoin mining).

Bitcoin mining – těžba bitcoinů

Těžaři jsou ti, díky kterým vše funguje. Pokud totiž někomu posíláte, nebo od někoho přijímáte bitcoiny, musí tuto transakci někdo potvrdit. Sítí probíhá každou hodinu stovky, tisíce transakcí – tyto se zahrnují do tzv. bloků (blockchain). Minérův úkol (zadání pro výpočetní výkon) je pomocí složitých výpočtů najít určité číslo, které bude menší než aktuální složitost sítě Bitcoin.

mining btc

Za těžbu bitcoinů potom dostává „odměnu“ za potvrzení bloku právě v podobě bitcoinů. Jeho odměnou jsou také poplatky ze všech transakcí, které proběhly blokem, jenž svým výpočtem potvrdil. V současné době (2018) je to 12,5 BTC za blok, v celé světové síti se toto děje průměrně každých 10 minut.

K těžbě bitcoinů se využívá speciální hardware. Ještě poměrně nedávno (první polovina 2013) to byly hlavně grafické karty, nyní je to hlavně záležitost ASIC čipů, díky kterým se nejen neuvěřitelně zvyšuje výkon potřebný pro bitcoin mining výpočty, ale také se úměrně tomu zvyšuje i složitost celé sítě. Jednotlivci proto dnes mají i díky finanční náročnosti na pořízení odpovídajího hardwaru malou šanci na efektivní „těžení“ – sdružují se proto do seskupení mnoha dalších minerů, tzv. mining poolů. Zde pak dostává každý odměnu podle podílu výkonu, kterým přispěl k vytěžení bloku.

Uživatelé

… jsou lidé, kteří si mezi sebou posílají bitcoiny, nebo s nimi něco platí. Koncový uživatel má v počítači, nebo např. mobilu (případně on-line) peněženku, kde si může vytvořit neomezené množství adres pro příchozí a odchozí platby. V základní verzi bitcoinové peněženky se také udržuje databáze – historie všech transakcí v celé síti, odlehčené peněženky udržují jen část databáze. Stejně jako adres, i peněženek si můžete vytvořit více. Prakticky nejbezpečnějším řešením jsou hardwarové peněženky.bitcoinová síť

Vlastní platba probíhá tak, že uživatel k požadovanému počtu mincí přidá bitcoinovou adresu příjemce (podobně jako v bance zadáváte číslo účtu a variabilní symbol), podepíše svým soukromým klíčem a odesílá… Tato informace postupně proběhne celou sítí, kde ji po cestě k příjemci nejdříve „validují“ (ověřují) tzv. nody (uzly) a následně potvrzují výše uvedení těžaři.

Platbu lze teoreticky poslat zcela zdarma, lepší je však přidat malý transakční poplatek – např. 0.0005 BTC. Vaši platbu tak minéři spíš zařadí do bloku, který těží a dostanete tak rychleji potvrzení. Potvrzení transakce trvá desítky minut (zpravidla do půl hodiny je platba připsána – v případě zcela bezpoplatkové transakce to však může trvat i několik hodin, proto je lepší poplatek v ekvivalentu několika koru  přidat. Aktualizace – v r. 2017 kvůli zvýšení počtu transakcí narostly poplatky na několik desetikorun za transakci, často i výše. Bitcoinová komunita hledá řešení, které by umožnilo dostat do bloků více transakcí, jedním z takových je např. Segregated Witness, které o něco zvyšuje kapacitu bloku a zároveň otevírá cestu pro další technologická vylepšení.

Kromě bitcoinu vznikají i další virtuální měny, mezi nejznámější patří litecoin, Ethereum, Monero… a několik stovek dalších. Většina z nich jsou „klony“ bitcoinu, využívají volně přístupný zdrojový kód. Liší se počtem potenciálně vytěžených mincí, rychlostí potvrzení, větší či menší mírou anonymity a dalšími vlastnostmi. Aktualizace – v r. 2018  je „altcoinů“ cca 1500…

Předpokládá se, že některé z nich najdou široké využití, velká část je však spíše marketingovým produktem využívajícím popularity virtuální měny a zůstanou bez praktického využití, nebo jen jako nástroj spekulantů.

Technická…

Tento web není zaměřen na minéry a BTC developery, takže nechci polemizovat s tím, nakolik podrobně a technicky odborně tuto problematiku popisuji. Na to se zaměřují jiné weby a bitcoinová fóra a věřím, že to od bitcoinových nadšenců neschytám. Zájemci o diskusi a informace o nejnovějším vývoji těžebního hardwaru a softwaru určitě nebudou hledat zde 🙂 Nicméně, bude-li kdokoliv znalý chtít přispět k vylepšení, nebo opravě pojmů, příspěvky neodmítám. 

Sdílejte s přáteli:

7 comments

 1. „Minérův úkol (zadání pro výpočetní výkon) je pomocí složitých výpočtů najít určité číslo, které bude menší než aktuální složitost sítě Bitcoin.“ by znělo logičtěji zjednodušeno, že ‚číslo dosáhne složitosti‘ (aktuálně uvážené)…

 2. Laco

  Super stranka … dik

  chcel by som sa spytat na nejaky clanok alebo info o stranach ktore slubuju

  – “ 100 krat zhodnotenie za 24 hodin “

  alebo jemnejsie

  – zdvojnasovenie BTC za 100 hodin

  alebo uplne najemnejsie

  – 0,1 percenta za hodinu, to znamena 2,4 percenta za den

  vsetko su to pomerne lakave ponuky … druhu a tretiu som vyskusal a zatial mi fungovala, kde moze byt hacik a co hrozi.

  Ak sa to nachadza v E-knihe ospravedlnujem sa, ale este som nemal cas ju precitat 🙂

  Dik

  Laco

  • Dobrý den, článek, který by psal konkrétně o tomto fenoménu „zdvojnásobení vašich btc“ zatím není, ale je to dobrý nápad 🙂 V každém případě kde můžu, tam před podobnou „investicí“ varuji, příkladů, kdy podobný projekt pár dní, nebo týdnů funguje, aby po zdvojnásobení menších částkách nalákal klienty na vložení větších částek a potom zmizel, je víc než dost. Pseudoanonymita bitcoinů k podobnému jednání přímo svádí – a já rozhodně nedoporučuji se čehokoliv podobného účastnit, pokud tedy nemáte peněz jako šlupek a nevíte co s nimi 🙂 Je to podobné, i když mnohem víc agresivnější, než např. „cloud mining“

  • Teď nevím, jestli jsem správně porozuměl otázce. Pokud se ptáte na převod bitcoinů
   z jedné adresy na druhou, tak to je otázka pár vteřin + pár desítek minut pro několikanásobné
   potvrzení bitcoinovou sítí. Výjimečně může potvrzení transakce trvat o něco déle.
   Nebo máte na mysli jiný převod? Např. dolary, eura z bitcoinové burzy na Váš účet?
   Tam to obvykle trvá několik dnů, SEPA platba eurem je rychlejší, vše podle typu burzy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Send this to friend