analýza - bitcoin kurz padá

Vláda USA prodá zabavené bitcoiny. Trh zareagoval propadem

 

Po několika měsících, kdy se cena bitcoinu držela pod 500 USD se v posledních týdnech pozitivně naladěný trh dostal na stabilních 640-680 dolarů a čekalo se na prolomení magické sedmistovkové hranice. Až do včerejška.

Náhlý propad ceny bitcoinu způsobila ohlášená aukce

Již od ledna t.r. se spekuluje o tom, že se část BTC zabavených při říjnové razii FBI na internetové tržiště Silk Road připravuje k prodeji. Otázkou bylo především kdy a jakým způsobem. Směnárny nepřipadají v úvahu – ty největší jsou mimo americkou jurisdikci a u těch místních si lze jen těžko představit, že by jim americká vláda podobným obchodem přiznala punc legality.

Nyní je jasno. Federální agentura US Marshal Service včera vydala prohlášení, že necelých 30.000 BTC prodá obálkovou metodou v aukci, která se bude konat 27. června 2014. Zájemci o bitcoiny, rozdělené do 10 balíčků po 3.000 musí do 16. června složit kauciaukce bitcoinů silk road 200 tisíc USD a splnit několik dalších přísných podmínek, vydražené BTC pak obdrží do konce června.

Bitcoinový trh zareagoval více než desetiprocentním propadem (např. ze 620 USD až na 550 USD na Bitstamp) a v minulých hodinách bylo možné sledovat poměrně rychlý výprodej.

Zároveň je však vidět, že se jedná spíše o krátkodobou korekci, v době psaní tohoto článku cena opět stoupá nad 600 USD a potvrzují se tak předpoklady, že má bitcoin dostatečnou nákupní podporu.

Kolik bitcoinů mají pod kontrolou americké úřady?

Necelých 30.000 BTC určených k aukčnímu prodeji pochází přímo z uzavřené Silk Road a patřily jejím klientům, kteří zde mohli sehnat prakticky vše – údajně nejen drogy, nelegální software, zbraně atd., ale např. i „čističe“ na objednávku.. Z podpory této nelegální činnosti a praní špinavých peněz je také v USA obviněn provozovatel serveru Ross Ulbricht.

FBI však u Ulbrichta zajistila také peněženku s dalšími 144 tisíci BTC, které jsou údajně jeho vlastnictvím a celkově tak drží 174.000 BTC – což je skoro 1,5% všech bitcoinů, které byly dosud vytěženy a je tak vlastně jedním z největších držitelů této měny na světě. Jejich další osud bude záležet na výsledku soudního procesu, který nyní probíhá.

Další panický výprodej, nebo signál k nákupu?

Bitcoin je velmi citlivý na jakékoliv negativní zprávy a mezi obchodníky nyní panují obavy, jestli prodej tak velkého množství BTC nezpůsobí další pokles jeho hodnoty. Na druhou stranu si však musíme uvědomit, že 30 tisíc bitcoinů je sice velká porce, ale jen Bitstamp měl za posledních 24 hodin díky rozpohybovanému trhu objem obchodů ve stejném množství…

 


reklama:

Nakupuj a obchoduj kryptoměny na Binance, nejlepší a nejlevnější burze na světě. Ve spolupráci jsme pro tebe připravili speciální slevy a bonus až do 50 USD 😮! Vytvoř si účet přes >>>tento odkaz<<< a získej doživotní slevu na poplatky 😎. Návod, jak jednoduše a levně koupit a obchodovat kryptoměny, najdeš v tomto článku.


 

Gavin Andresen, vedoucí vědecký pracovník z Bitcoin Foundation a bitcoinový vývojář vidí v kroku americké vlády dokonce více pozitiv.

„Skutečnost, že se chystají bitcoiny prodat, namísto aby je „zničili“ jim poskytuje nějakou legitimitu… dávají jim tak nějakou hodnotu.“

Ulbrichtův právník se nechal slyšet, že se nyní federální vláda chová jako spekulant, který se snaží vydělat na nedávném prudkém nárůstu hodnoty BTC a sleduje ceny na grafech stejně jako ostatní obchodníci.

 burza binance

Další vývoj tak ukáže, jestli bude pokračovat rostoucí trend způsobený mnoha pozitivními zprávami – především oznámením o akceptaci BTC jako platby u velkých firem – DISH Network, Expedia, zájem eBay o integraci do PayPalu apod.

zdroj: Criptocrimson, CoinDesk

4.4/5 - (5 votes)
Karel Fillner

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..