Stock-to-flow twitter

Twitter výběr – Stock-To-Flow jako Moorův zákon?

Nejasnosti kolem statistiky Stock-To-Flow

Nick je anonymní uživatel Twitteru, který jako první přišel s teorií, že Stock-To-Flow (S2F) hodnota modelu autora PlanB je kointegrovaná s cenou. To znamená, že je statistická závislost mezi S2F a cenou bitcoinu. Kointegrace se dokazuje statistickým testem. Jedna z podmínek testu je, že vstupní proměnné, tedy i S2F musí být statisticky náhodné. Podle Nicka S2F to bohužel nesplňuje, tedy se nedá statisticky dokázat, jestli je závislost mezi modelem a cenou.

Tento tweet odstartoval vášnivou diskuzi ohledně S2F modelu a o jeho možnostech předpovídat cenu. Nick později dodává, že všechny modely jsou špatně, a měly by být vždy brány pouze jako možný vývoj, ne jako přesná předpověď. Také zmiňuje, že model nám ukazuje jistý vztah mezi cenou a hodnotou S2F, což je podle něj důležité.

Autor S2F PlanB vytvořil anketu, ve které se ptal svých followerů jestli si myslí, že následující sdělení jsou pravdivá, nebo nepravdivá:

  1. Prediktivní schopnost S2F modelu závisí pouze na přítomnosti kointegrace
  2. S2F hodnota není náhodná a proto se nemůže dokazovat závislost mezi modelem a cennou

V odpovědi na tuto anketu píše, že obě tvrzení jsou nepravdivé. A 67 % respondentů chybně odpovědělo. Dále uvádí několik vlastních tvrzení, které mu zatím na Twitteru nikdo nevyvrátil.

  • S2F model nezávisí na kointegraci
  • Kointegrace se ani nedá aplikovat na druhý model od PlanB tzv. Stock-To-Flow cross Asset, který není závislý na čase
  • S2F model i bez přítomnosti kointegrace neznamená, že není žádná korelace mezi cenou a modelem
  • S2F hodnota je náhodná proměnná
  • Nenáhodné proměnné lze použít na regresi neboli modelování

Jak to vidí Adam Back

Adam Back je CEO společnosti blockstream.com a kryptograf, jehož práce byla citována v Bitcoin white paper, což je originální práce tvůrce Bitcoinu, celou práci naleznete v článku Český překlad originálního textu vynálezce Bitcoinu.

 


reklama:

Nakupuj a obchoduj kryptoměny na Binance, nejlepší a nejlevnější burze na světě. Ve spolupráci jsme pro tebe připravili speciální slevy a bonus až do 50 USD 😮! Vytvoř si účet přes >>>tento odkaz<<< a získej doživotní slevu na poplatky 😎. Návod, jak jednoduše a levně koupit a obchodovat kryptoměny, najdeš v tomto článku.


 

Adam přirovnává a doporučuje na model pohlížet jako na Moorův zákon. Moorův zákon je v podstatě pozorování, že se počet tranzistorů na procesoru počítače zdvojnásobí přibližně každé 2 roky. Podobně se dá říct, že pozorujeme pro aktiva s vyšší S2F hodnotou vyšší tržní cenu. A u Bitcoinu se S2F zvětšuje a aktuálně je téměř stejná jako u zlata, takže pokud cena bitcoinu bude odpovídat modelu, pak by tržní cena měla odpovídat přibližně ceně za zlato, tedy $288 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Více se můžete dočíst v originálním článku Bitcoin Stock-to-Flow Cross Asset Model a také v českém článku, který se modelu Stock-to-Flow věnuje v samostatné predikci ceny bitcoinu po halvingu.

 burza binance

.

5/5 - (2 votes)
Roman Mikulenčák

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..