platba bitcoinem přes cashila

S bitcoiny a Cashilou můžete své účty platit i bez banky

.

Jedním z hlavních přínosů bitcoinu jako platidla je, že ho můžete používat bez zprostředkovatelů. Svoje peníze tak máte stále pod kontrolou, nemůže s nimi nakládat banka, nebo nějaká třetí osoba. Sami se můžete rozhodovat, jak s těmito finančními zdroji naložíte a nikdo vám nebude klást otázky typu „K jakému účelu je chcete použít“, nebo vás omezovat například maximální výší výběru peněz. S bitcoinem jsou vaše peníze opravdu vaše.

Jak se s bitcoinem odstřihnout od banky

I vaše banka vás už určitě naštvala něčím podobným, a to se ani nemusíme bavit o stále rostoucích poplatcích snad úplně ze všeho. Možná se ptáte, co s tím? Můžeme to nějak změnit?… Až donedávna byla jen jedna možnost – přejít k bezpoplatkové bance, která nabízí základní úkony zdarma. Ostatní problémy bankovních dinosaurů ale stále zůstávají.

Pokud se ale chcete od bank úplně odstřihnout, možnost tady je. Ano, zase ten bitcoin. Od světa, ve kterém budou platby tímto nastupujícím fenoménem běžné, je to sice stále ještě daleko a přímá platba za některé služby a zboží je zatím spíš rarita, než pravidlo, pokroky už ale vidět jsou.

V současné době vznikají platební procesory, které umožňují pokud možno co nejschůdnější interakci dvou rozdílných světů. Potřebujete-li realizovat jakoukoliv platbu na bankovní účet ve státem posvěcené měně, tyto služby se o to postarají. Vám k tomu stačí jen bitcoiny (v ekvivalentní částce k fiat měně) a číslo cílového účtu.

Cashila a platba bitcoinem na běžný bankovní účet

Jednou z takových služeb je Cashila, kterou jsme pro účely tohoto článku ostestovali. Pravda, testovali jsme na Slovensku, kde se platí běžně eurem, službu je však možné využít i v České republice, pokud má příjemce platby také účet vedený v eurech.

Pojďme se tedy podívat na modelovou transakci platby bitcoinem, kterou provádí slovenský zákazník na bankovní účet operátora kabelové televize.

Kliknutím na Pay/Send se otevře formulář pro zadání platebních detailů. Nejdříve vybereme jednu z možností, tedy jestli je platba posílána na bankovní účet, nebo do bitcoinové peněženky. Protože adresát zatím platbu kryptoměnou napřímo neumožňuje, vybíráme možnost bankovního účtu. Vyplníme výši posílané sumy, kterou je možné zadat v EUR, nebo v BTC. Ve třetím kroku se zadávají údaje o příjemci: číslo bankovního účtu v IBAN tvaru, BIC banky, jméno a adresa příjemce.

Cashila recenze bitcoin

Po potvrzení vložených údajů se objeví okno s QR kódem, bitcoinovou adresou a sumou v BTC, kterou je potřeba poslat z naší peněženky na uvedenou adresu. Pro ty, kterým posílání trvá trochu déle, je určený pětiminutový limit na zobrazení sumy v BTC. Po jejich uplynutí se cena opět automaticky aktualizuje. Pozor, uveden cena je bez poplatku bitcoinové sítě, ten musíte zadat vy při odesílání transakce. Samozřejmě nechybí ani možnost bezpečné platby bitcoinem přímo z vaší Trezor peněženky.

platba bitcoinem cashila

V levé části obrazovky jsou pro kontrolu uvedeny ještě jednou všechny náležitosti platby, včetně identifikačního kódu transakce a jasně viditelným 1% poplatkem pro Cashilu za zpracování transakce. Pokud se na poslední chvíli rozhodnete platbu neprovést a peníze z vaší peněženky ještě neodešly, můžete kliknout na odkaz dole a platbu odstranit.

Naši ukázkovou transakci v celkové hodnotě o něco víc než 10 EUR posíláme do bitcoinové sítě s poplatkem 0,00018 BTC, tedy necelých 12 centů. Po třech potvrzeních, které trvají necelou půlhodinu, přichází také e-mailové potvrzení od Cashily, že bitcoinovou platbu přijali, začali ji zpracovávat a její zkompletování máme očekávat v krátké době. Vzhledem k pokročilé večerní hodině to ale ani moc neočekáváme.

728x90

cashila platba bitcoinem

Hned ráno, v 8:00 přichází e-mailem potvrzení, že Cashila uskutečnila převod určené částky ve fiat měně na cílový bankovní účet. No a protože rychlost převodů není zrovna silná stránka bankovního systému (zvlášť když jde o dvě různé banky), peníze jsou na příjemcův účet připsané až další den.

Na tomto příkladě kombinovaného bitcoin-fiat převodu je názorně vidět rozdíly mezi dvěma finančními světy. Ten nastupující bitcoinový s téměř okamžitým potvrzením a doručením platby adresátovi, proti tomu zkostnatělému, kde se platba bez vaší kontroly potuluje bůhví kde víc než jeden den. Kterému dáte přednost vy?

Martin Rojko

Novinář, blogger a příležitostný obchodník. Miluji bitcoin a mám rád psaní. Tak proč to nespojit dohromady? 🙂

Podobné články

3 comments

 1. Lukas Stavinoha

  By mne zajimalo, jakou dovolenou ma pan Novak. Asi gut, pac ma natezino z roku 2010, cili propad na 462 ho nerozhazi. Ale my co jsme nakupovali za 600 jsme se priposrali dnes rano. A to noc zdaleka neskoncila, cinani se do toho teprve pusti. Uz ted jsme mimo ten jeho slavnej graf. By mne zajimalo esli nekdo na zaklade techhle analyz nekdy neco vydelal. Ja at pocitam jak pocitam, tak jsem v minusu.

  • Ondřej

   Ujišťuji Vás, že nemám natěženo, protože jsem nikdy netěžil. Všechny peníze ke spekulacím jsem odlil z rodinného rozpočtu. Navíc jsou nyní zamknuty na Bitfinexu, který včera napadl hacker. Mám je momentálně v dolarech (prodáno), takže útoky na Bitcoiny se mě zdánlivě netýkají, za předpokladu, že Bitfinex nakonec spustí platformu a umožní výběry.

   Co se týče aktuální situace, tak propad k 540 (propad na 465 byl spike související s hackem na Bitfinexu) byl předpokládám. přesto si myslím, že k 600 se vrátíme v září. Takže nepropadávat panice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..