zákaz bitcoinu - Rusko

Ruský soud zrušil zákaz webových stránek o bitcoinu

.

Zatímco zájem veřejných institucí, bank a vlád mnoha států o bitcoin a technologie blockchainu v poslední době rychle roste, existují i země, ve kterých je bitcoin tzv. „na indexu“. Nejde však jen o běžná varovná prohlášení jejich centrálních bank, nebo o zavádění standardních regulačních opatření. V Rusku, kde už včera spotřebovali to, co měli sníst až zítra, došlo dokonce k omezení přístupu k webovým stránkám, které se tématikou kryptoměn a bitcoinu zabývají.

Nejdřív zákaz bitcoinových webů, potom zákaz bitcoinu

Městský soud v Nevjansku (Sverdlovská oblast) svým rozhodnutím zablokoval od 13.ledna 2015 stránky s informacemi, které jsou podle soudu v Rusku zakázané. Celkem šlo o sedm bitcoinových webů:

  • Bitcoin.org
  • Indacoin.com
  • Coinspot.ru
  • Hasbitcoin.ru
  • Bitcoinconf.ru
  • Bitcoin.it
  • BTCsec.com

Zákaz vyvolal bouřlivé reakce ruské bitcoinové komunity, která se začala soudnímu rozhodnutí bránit. V těchto dnech se podařilo výrok Městského soudu v Nevjansku zvrátit – Krajský soud Sverdlovsk vyhověl odvolání a zatím nepravomocně původní rozhodnutí zrušil.

Jedním z těch, které postihl původní zákaz, je Ivan Tichonov, provozovatel webu BTCsec.com. O informace jej požádal Bitcoin Magazine a Ivan k poslednímu vývoji událostí uvedl:

„Rozhodnutí nevjanského soudu bylo zrušeno, protože zcela jasně porušovalo zákony Ruska.“

Ruský postoj ke kryptoměnám je však stále zamítavý. Právní postavení bitcoinu v Rusku bude záviset na rozhodnutí poslanců a vlády. Náměstek ministra financí, Alexej Mojsejev již loni v srpnu oznámil záměr, jehož výsledkem má být úplný zákaz bitcoinových operací a veškerých činností, které souvisí s kryptoměnami. Podle posledních informací by mělo k zákazu bitcoinu dojít letos v srpnu. Mnoho společností bitcoinového průmyslu toto oznámení donutilo k přehodnocení jejich plánů a k přesunutí obchodních aktivit do jiných zemí.

Kdo chce zůstat v technologické izolaci?

Díky rozhodnutí sverdlovského krajského soudu jsou však podnikatelé, jako je Ivan Tichonov, o něco optimističtější. „Je to dobré. Nyní zde existuje šance, že se běžní lidé dostanou k objektivním informacím. Budeme mít možnost poskytnout jim je legálně,“  řekl Tichonov.

K tomu, jak bitcoin vnímá veřejnost, ještě dodal:

„Existují lidé, kteří jsou si vědomi toho, co je bitcoin a mluví o něm dobře. Ti, kteří nevědí, o něm hovoří jako o pyramidové hře, nebo Ponzi schématu. Poslední soudní rozhodnutí pomůže k tomu, aby lidé dostávali informace o skutečné hodnotě digitálních měn bez obav z porušení jakýchkoli zákonů. Věřím, že bitcoin a další decentralizované moderní technologie mohou zlepšit naše životy. Přinejmenším tím, že levnější převody financí nahradí zastaralé metody a účetní systémy a poskytnou nové obchodní příležitosti.“

Tím, jak technologie bitcoinu získává mezinárodní uznání, bude stále více států a vlád nuceno přijmout nějaký oficiální postoj. Bude establishment vnímat bitcoin jako hrozbu, nebo v něm pozná příležitost pro svou zemi k vytvoření hodnot v novém, rychle se rozvíjejícím průmyslu? To ukáže až čas…

foto: CC Flickr, Kecko

zdroj: Bitcoinmagazine.com

728x90

Karel Fillner

O bitcoiny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jsem se zabýval jen tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu - teď však objevuji více možnosti spojených s rozvojem kryptoměn. Organizuji veřejné prezentace, přednášky a školení o bitcoinu, poskytuji konzultace, píšu tento blog - a baví mě to čím dál víc 🙂
Donate - bitcoin tips: 14MLqx6LeKZkxPSaKPxyekM4Nh77P1CiQ1
Karel Fillner

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..