bitcoin rusko

Rusko plánuje zákaz bitcoinu a kriminalizaci jeho používání

V Rusku se opět schyluje k zákazu bitcoinu, respektive všech aktivit, které s ním nějak souvisí.

Nový zákaz bitcoinu v Rusku?

Agentura Interfax informuje, že se ruská vláda obrátila na regulační orgány a seznámila je s plánem, který by novým zákonem kriminalizoval používání bitcoinu a další aktivity, jako je těžba kryptoměn, nebo obchodování s nimi.

Podobný návrh zákona připravovalo ruské ministerstvo financí již v r. 2014, znění zákona však bylo pro regulátory příliš matoucí, protože mimo jiné neobsahovalo přesnou definici pojmu „náhradních peněz (surrogate money). Kvůli této technické chybě musel být návrh zákona z projednávání v parlamentu stažen. Nyní je však na stole přepracovaná verze, která by měla bitcoinové dění v Rusku ovlivnit od 5. října t.r.

Paradoxem přitom je, že se v posledních měsících začala jevit situace pro bitcoin relativně příznivě. Ruská centrální banka vytvořila pracovní skupinu, která začala zkoumat základní technologii bitcoinu – blockchain. Ruský poskytovatel platebních služeb Qiwi dokonce plánoval novou digitální měnu určenou pro ruský trh, do vývoje BitRublu údajně investoval několik set milionů rublů a s centrální bankou je v intenzivním kontaktu.

Podle slov předsedkyně banky Elviry Nabiullinové „mohou být digitální měny použity k provozování podezřelých transakcí, takže představitelé banky nyní pečlivě studují problematiku a pokud to bude nutné, budou se v této oblasti ve formě regulací angažovat.“

ruská vláda chce zakázat bitcoin

Ačkoli by digitální měny mohly nabídnout některá pozoruhodná ekonomická řešení ruské hospodářské situace, bude potřeba nejdříve vyřešit legislativní problémy. Především rozpory ruské vlády s vlastními zákony, kterými přisuzuje centrální bance autoritu k vydávání peněz, sama se však chystá zakázat alternativy, které by mohla centrální banka případně legalizovat.

Zastánci a tvůrci nového zákona to zdůvodňují nedostatkem národní kontroly nad tvorbou digitálních měn.

Rusko a bitcoin je, zdá se, nevyčerpatelné téma a určitě se k němu ještě vrátíme.

zdroj: newsbtc.com

foto: marrakchi.deviantart.com

 bitcoin burza coinmate

Karel Fillner

O bitcoiny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jsem se zabýval jen tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu - teď však objevuji více možnosti spojených s rozvojem kryptoměn. Organizuji veřejné prezentace, přednášky a školení o bitcoinu, poskytuji konzultace, píšu tento blog - a baví mě to čím dál víc 🙂
Donate - bitcoin tips: 14MLqx6LeKZkxPSaKPxyekM4Nh77P1CiQ1
Karel Fillner
 Simplecoin směnárna

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..