callisto network

Praha – Operátor ICT zvažuje nasazení blockchainu pro okamžité platby

Platby za jízdenky v MHD na blockchainu?

Operátor ICT, a.s. je pražská městská akciová společnost, která pro Prahu zajišťuje služby v oblasti informačních a komunikačních technologií, mimo jiné řídí projekty Smart City a provozuje odbavovací a kartové systémy. Mezi ty patří také PID Lítačka, kterou platí cestující pražské MHD.

Operátor ICT se zaměřuje na inovace a hledá cesty, jak například snížit transakční náklady při provozování podobných odbavovacích systémů. Proto vlastně ani tolik nepřekvapí, že se zaměřila i na technologické řešení, které by mohlo využít blockchainové databáze. Vzhledem k požadavkům na rychlost a bezpečnost je nyní jednou ze zvažovaných možností ekosystém Callisto Network (CLO) a jeho nově vznikající platforma Callisto Entreprise. Netýká se to však pouze plateb v MHD, potenciální využití je mnohem širší, především v retailových službách na principu PSD2.

Nutno říct, že zmínka o této možnosti komunitou soustředěnou kolem Callisto Network docela zahýbala…

Callisto Network nabízí možné řešení

Hlavními developery a zakladateli Callisto Network jsou Yohan Graterol a Dexaran – jeden ze zakladatelů Ethereum Commonwealth, oba vývojáři se v projektu Callisto Network zaměřují na bezpečnostní audity smart kontraktů a vývoj bezpečných platebních řešení. Na projektu Callisto Entreprise, který vzniká jako nový ekosystém nad CLO již delší dobu spolupracují s českou skupinou Invictus (Invictus development a Invictus mining).

 

Callisto Network je ekosystém postavený na algoritmu Proof of Work, kromě dalších funkcionalit však nabízí i možnost stakingu CLO a v současné době prochází významným vývojem.

Vyzkoušená cesta i příslib do budoucna

Pokud jde o možnosti plateb v MHD, není zvažované nasazení Callisto prvním řešením. Již v r. 2015 skupina vývojářů soustředěná kolem Techsquatu vyhrála brněnský hackaton CityHack organizovaný IBM v partnerství s městem Brno – a to s projektem plateb v bitcoinech. Ty měly nahradit zbytečně drahé Premium SMS. Tento projekt byl úspěšně nasazen v několikatýdenním  testovacím provozu – v rámci hackatonu. Další osud tohoto projektu je ve hvězdách.

Ke skutečně nasazenému a v praxi odzkoušenému řešení plateb za městskou dopravu v jakékoliv kryptoměně je samozřejmě ještě dlouhá cesta. Nicméně už jen skutečnost, že jsou tato řešení v hledáčku podobně velkých a významných společností, je jedním z kamínků do mozaiky budoucího využití digitálních technologií, včetně blockchainu. V každém případě je to jedna z cest, jak dostat kryptoměny a jejich technologie do podvědomí veřejnosti a přiblížit se tak širokému využití, které je pro adopci kryptoměn klíčové.

 burza binance

.

5/5 - (14 votes)
Karel Fillner

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..