cena bitcoinu po splitu

Kurz bitcoinu – analýza. Hardfork nejsou peníze zadarmo

.

Týden se člověk nevěnuje bitcoinu a užívá si na pláži u moře a mezitím se stane tolik věcí, že by to vydalo na několik samostatných článků. Tomu odpovídá i aktuální fluktuace na bitcoinovém trhu. Jednou je kurz bitcoinu pod 1900 USD, podruhé nad 2900. Není to tak dávno, co jsem jen tak z plezíru předpovídal, že to bude lítat o 1000 dolarů nahoru nebo dolů. A bum ho, máme to tady. Má vůbec v tomhle marastu smysl obchodovat? A co když to všechno vylítne nad 3000 USD?

Pořád se něco děje, v kryptosvětě se nenudíte

Není den bez událostí. Nejprve dojde k dohodě mezi těžaři. Ze dne na den se vyprázdní mempool a prakticky vymizí jakékoliv spamovací transakce. Poplatky klesnou o desítky procent. Pak je schválen SegWit. To byla zpráva, která vyhnala cenu bitcoinu prakticky až k ATH.

Pár dní na to však bitcoinový trh ochromilo zastavení ruské burzy BTC-e a zadržení jednoho z administrátorů v Řecku. To byl ten propad až na 2400 USD. A aby to nebylo všechno, čínský pool ViaBTC chystá vlastní verzi bitcoinu, tzv Bitcoin Cash (BCC). Bitcoinu tak 1.8. hrozí fork na dvě měny a drtivá většina burz a směnáren už v tomto ohledu připravují různá opatření.

Vás asi bude zajímat, jaký vliv bude mít vznik BCC na cenu Bitcoinu. Je třeba říct, že nejde o rovnoměrné rozdělení. Nový bitcoin pokračuje jako přímý následník původního bitcoinu, zatímco tvůrci BCC se netají tím, že jde o altcoin, tedy o jakousi odnož, výhonek, takže neočekávám, že bude mít na hlavní větev velký vliv.

Ale přesto tam nějaký vliv bude. Všichni držitelé bitcoinu totiž automaticky obdrží i BCC a plně zdarma. Nové BCC přitom bude možné na burzách normálně obchodovat. Tyto „peníze zadarmo“ však nebudou úplně zadarmo, jejich burzovní cena bude adekvátně ponižovat cenu nového BTC. Trh má určitou setrvačnost a tak po určitou dobu se bude počítat cena starého BTC jako součet nového BTC a BCC. Přímo v rozhodnou dobu by přitom nemělo dojít k výraznému nárůstu ono součtu. Buď se ihned propadne BCC, nebo BTC tak, aby jejich součet odpovídal ceně BTC před forkem. Časem se ukáže, která měna bude úspěšnější. Já osobně BCC velké šance nedávám.

Jak to bude po 1.8.2017 s cenou bitcoinu

Předpovědět budoucí vývoj je v této době velice obtížné. Zkusil jsem si namalovat tento graf. Na grafu je černou svislicí nakreslený den, kdy dojde k forku.

cena bitcoinu po hardforku

Neustále hrozí, že kurz bitcoinu nakonec úspěšně prolomí rezistanci kolem 3000 USD. To by bylo neštěstím zejména pro ty spekulanty, kteří se pokusí fork přečkat v dolarech. Poslední růst přitom ukazuje, že hodně obchodníků spoléhá na BCC zdarma a zásobuje se BTC. Není jasné, zda to je dobrá strategie, každopádně tahle poptávka může vyhnat cenu nad rezistanci, nebo těsně pod ní.

Za černou čárou zvlášť maluji cenu součtu obou měn a pak cenu bitcoinu, Ta by měla být o něco nižší. Cenu BCC jsem na graf nemaloval. V době psaní analýzy se BCC jako futures prodával za 406 USD. Dá se tedy předpokládat, že 1.8. se cena BTC propadne o těchto 400 USD, ale může dojít i k rychlé korekci, pokud začnou spekulanti své peníze zdarma ihned prodávat.

V následujících dnech očekávám oscilace mezi supportem a rezistanci, přičemž celková cena za obě měny by měla být nad 2400 USD. Graf svým tvarem začíná připomínat vrchol na konci roku 2013 a od něj pak cena pokračovala dolů. Uvidíme, jestli i v tomto případě jsou současné ceny dostatečně „nahoře“.

Sentiment na trhu, burzy a úroky

Na OKEX je optimistická nálada a longy převažují jako na hlasech (63:34) tak v objemu (28:17)

Na Bitfinexu převažují short pozice 19:22.

Úroky za půjčení BTC se tak vyšplhali až k 0.11% denně. Úroky za půjčení USD klesly na 0,08% denně.

Hloubky trhu:

Bitstamp: 2x prodávající, Bitfinex: vyrovnáno, OKCoin: 2x prodávající, Kraken: 3x prodávající.

Doporučení: Držet BTC pokud chcete spekulovat s BCC. Jinak doporučuji prodat a přečkat 1.8 v dolarech. Margin pozice obecně nedoporučuji vůbec ani na jednu stranu.

 Simplecoin směnárna

Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.

Podobné články

16 comments

 1. bitcoiner

  nechapu kde se vzala ta blbost ze se cena bude pocitat jako soucet BTC a BCH

  kazdy ma vlastni cenu, cena BTC se nema proc hnout dolu, spise naopak
  cena BCH se bude odvijet od toho k cemu ji cinani budou potrebovat

  tenhle blog a jeho uroveni analyz zasadne upada
  skoda

 2. Jan

  ….V době psaní analýzy se BCC jako futures prodával za 406 USD…. Já teda nevím, ale není tam chyba? Když jsem se v době psaní analýzy podíval na Bitfinex tak byl BCCUSD kolem 2600. Nebo něco nechápu já a jsem hloupý Honza 🙂 ? Předem děkuji za odpověď.

   • Jan

    jj, dík. Už jsem se dozvěděl, že to není stejné. Jenže je v tom hrozný zmatek. Za prvé hodně lidí, možná i celkem zasvěcených, používá označení BCC pro BCH. A za druhé jsem se nyní nikde nedozvěděl, proč tedy na Bitfinexu nějaký BCC a BCU byl vůbec vytvořen. Domníval jsem se doposud, že právě předem pro fork BTC. A teď si myslím, že buď se to nějak nepovedlo k tomu skutečnost naroubovat a nebo je to (bylo to) pro jiný účel. Čert aby se v tom vyznal a je a bude asi hůř.

    • Jan

     No a třeba pool.viabtc.com tam má pool pro BCC. Proč to označují BCC. Já myslel, že je to tedy jen zmatek v hlavách nás malých a nezkušených. Ale toto je fakt bordel.

 3. Ondra

  K analýze dodám, že počet shortů na finexu vyrostl na závratná čísla. Pokud dojde k pumpě, mohlo by je to pěkně vypláchnout (podpořit pumpu)

 4. Ondra

  Změna donation adresy LTC.

  Prosím, posílejte donation na „MDAJjY6Q1Hg6idE2LnwDHcVXjK8m1JjcEb“, starou adresu už nepoužívejte. Překlopil jsem to do segwit. Pokud si chcete ověřit, že je adresa opravdová a nejde o podvod, stačí se podívat, kam odešly prostředky ze staré donation adresy. Zjistíte, že skončili na té nové (přes jeden skok)

  https://ltc-bitcore3.trezor.io/address/LdvyrJwcZYKaNXvhjC7ZJWmhcHbBAJ2HPH

  Protože mi nefunguje obnovení seedu v electrum, je pro mě komplikované dostat se k LTC na staré adrese.

 5. mise

  To je hezké, že dojde k forku. Jak se pak dostanu k BCC? Přes peněženku, přes burzu? A dostanou se k tomu všichni? Díky

 6. Radomír Volek

  super článek, zase jsem trochu moudřejší. Co takhle shortovat BTC přes období HF, ten pokles je zaručen odštěpením nebo se pletu? Kdo je vlastníkem práva na BCC, při zápůjčkách BTC? Děkuji za případnou odpověď, začínám a nedovedu si to srovnat v hlavě.

  Ty číňany bych nepodceňoval. Už v minulosti ukázali, že jsou chytřejší tím, že měli ten zlepšovák na těžbu. Tímto krokem všechny předběhli, mají něco, co již bude pro další období vyřešené a jistotu, že původní BTC se v tom bude ještě dlouho plácat. Nebudu překvapený, když se nové BTC spokojí se SEGwit a zvětšování bloků již nebudou dělat, protože nebude potřeba. Typická ukázka, dekadentní západ chcípe na přemíru demokracie, akceschopnost bude slavit úspěch. Riskují svůj podíl na těžbě BTC pro ovládnutí těžby BCC a dobře si museli zvážit, jak hodnotné bude to, co budou nově těžit.

  Celkově to vnímám pozitivně, zvažuji přikoupení před HF.

  • Roman

   Děkuji za článek a za srozumitelnou informaci, co asi čekat od BCC. Pokud mám tedy v současné době své BTC na Bitstampu, můžu počítat s tím, že po 1.8. budu mít na účtě zároveň odpovídající sumu BCC? Nevím co od Bitstampu v tomto směru čekat… Zvažuji i možnost stáhnout BTC z burzy do peněženky (electrum), ale nevím jestli už není pozdě a jestli by v tom už nebyl nějaký problém.
   Doporučili byste zároveň, vzhledem k očekávaným událostem, směnit ETH za BTC a tím získat případně větší sumu BCC? Nemám představu, jak se fork může promítnout do ceny ETH a nerad bych vsadil na špatného koně… Díky za názory

   • Bitstamp ve svém oficiálním prohlášení píše, že BCC podporovat nebude – takže já bych odtamtud v případě, že chcete mít i BCC, bitcoiny okamžitě odeslal do peněženky (ještě není pozdě, rozhodující je datum 1.8.2017 kolem poledne). Ohledně ETH nevím – existují teorie a názory, že lidé naopak přesunou hodnoty z BTC do altcoinů (tedy i ETH), pokud se ale obáváte propadu ceny BTC, šel bych raději do fiat měny (koruny, dolary atd.). Stoprocentní radu vám ale asi nedá nikdo, i zkušení matadoři jsou v situaci, ve které ještě nikdy nebyli 🙂

    • Roman

     Děkuji za odpověď. Nakonec jsem tedy bitcoiny z burzy stáhl.
     Dá se nějak odhadnout, kdy bude bezpečné znovu BTC posílat a příjmat? Podle toho, co jsem četl, je zde riziko ztráty takové transakce, alespoň v nejbližší době po forku, nicméně nevím, jak dlouho tenhle stav může trvat…
     Taky by mě zajímalo, jestli někdo už reálně dokázal svoje BCC utratit a případně kde. Vím že např. Bittrex BCC v listu kryptoměn má ale coiny zatím nejde vkládat ani vybírat….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..