centrální banka Čína bitcoin

Čínské kryptoměnové burzy zastavily bitcoinové výběry

.

Huobi a OKCoin, jedny z největších a nejpoužívanějších bitcoinových burz v Číně, dnes s okamžitou platností zastavily možnost výběru bitcoinů a litecoinů z účtů svých klientů. Opatření má trvat po dobu jednoho měsíce.

Cena bitcoinu reaguje na omezení převodů rychlým propadem

Kurz bitcoinu zareagoval rychlým propadem o více než 150 dolarů (v době psaní článku z 1065 USD na 913 USD na burze Bitstamp), o několik hodin později začala cena bitcoinu opět mírně stoupat.

Burzy zároveň oznámily, že ostatní služby, včetně výměny a možnosti výběru juanů, zůstávají beze změny.

Oficiální vyhlášení Huobi a OKCoin tak reaguje na předchozí jednání se zástupci PBoC (People Bank of China), čínská centrální banka varovala směnárny, že případné nedodržování regulačních opatření AML proti praní špinavých peněz bude mít velmi vážné důsledky.

Nutný upgrade systému, nebo připravená manipulace?

Obě bitcoinové burzy tak opatření zdůvodňují nutností „upgrade“ svých systémů a kontrolních mechanismů, aby lépe vyhovovaly „boji proti praní špinavých peněz, pyramidovým schématům a dalším protiprávním jednáním“, aniž by to nějak dále upřesňovaly.

Podle aktuálních zpráv se některým zákazníkům i nyní daří bitcoiny a litecoiny vybírat, týká se to však jen některých zahraničních klientů na verzi CN (weby s koncovkou .com), čínští zákazníci burz tuto možnost nemají.

Ačkoliv další obří burza – BTCChina zatím podobné opatření nezavedla, nedá se to vyloučit a na trhu s bitcoiny tak v Číně zavládla velká nervozita. To může mít dalekosáhlé důsledky i pro cenu bitcoinu, záleží však na více faktorech. V každém případě se už nyní objevují konspirační teorie, že největší čínské burzy jen využily nejasností a paniky vyvolané varováním PBoC a „upgrade“ systému je jen záminkou k umělému snížení ceny bitcoinu. Dobře informovaní spekulanti, případně rovnou burzy, by na včasném odprodeji a zpětném nákupu na nižší ceně mohli nadělat jmění.

V každém případě se dá říct, že se vrací časy vyšší volatility bitcoinu a ani dobře připravené analýzy budoucího vývoje nemusí přežít pár dní. Dnes se kurz propadá, aby mohli zítra ti připravení nakoupit a bude-li v březnu americkou komisí SEC schváleno otevření ETF fondu dvojčat Winklevossových, může být cena bitcoinu na dvojnásobku té dnešní. Bude to ještě zajímavé…

zdroj: OKCoin, Coindesk

foto: Flickr, CC Bert van Dijk

 Simplecoin směnárna

Karel Fillner

O bitcoiny se zajímám od r. 2012. Nejdřív jsem se zabýval jen tradingem, denním obchodováním na bitcoinovém trhu - teď však objevuji více možnosti spojených s rozvojem kryptoměn. Organizuji veřejné prezentace, přednášky a školení o bitcoinu, poskytuji konzultace, píšu tento blog - a baví mě to čím dál víc 🙂
Donate - bitcoin tips: 14MLqx6LeKZkxPSaKPxyekM4Nh77P1CiQ1
Karel Fillner

Podobné články

2 comments

  1. Trochu mě děsí, jak snadno je možné „ohrozit“ kurz s poměrně dalekosáhlými důsledky. V tom je podle mě velký problém, aby se btc stal „skutečným“ platidlem.

  2. David Nejerál

    Moc díky za tyto zprávy. Nemám čas to sledovat do detailu a tak jsem rád, že se zde vždy dostanu již je zpracovaným informacím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..