FAQ – nejčastější dotazy

Kolik je (bude) celkem bitcoinů?

V současné době (podzim 2015) je vytvořeno cca 15,5 milionu BTC. Systém – bitcoin mining – je navržen tak, že se postup těžby bitcoinů se stoupající obtížností bude neustále zpomalovat, konečný počet je nastaven algoritmem systému na  21 milionů BTC do roku 2140. To je ovšem mezní datum pro zbytkové BTC, naprostá většina bitcoinů bude vytěžena kolem r. 2033.

Je bitcoin dělitelný?

Ano, v současné době je BTC dělitený až na 8 desetinných míst. I když je kurz bitcoinu vysoký, menší položky (např. pivo v restauraci) je tak možné platit jeho zlomky.  Ty mají svoje vlastní názvosloví:

 • 1 bitcoin            = 1 BTC FAQ bitcoin
 • 1 cBTC               = 0.01 BTC
 • 1 mBTC             = 0.001 BTC
 • 1 μBTC              = 0.000001 BTC

Úplně nejmenší jednotkou je 1 Satoshi = 0.00000001 BTC , nazvaný po vynálezci Satoshi Nakamoto

Jakou bitcoinovou peněženku používat?

Bitcoinové peněženky jsou buď takové, které máte stáhnuté ve svém počítači a bitcoiny se ukládají do souboru, který se dá dále zálohovat, nebo on-line peněženky – např. wallet na blockchain.info .bitcoinová peněženkaSoftwarové peněženky (a jejich zálohy) máte pod kontrolou, pokud se chováte zodpovědně v digitálním prostoru. Jejich zálohy můžete bezpečně uchovat i off-line. On-line bitcoinové peněženky doporučuji používat spíše na uchování menšího množství btc, např. pro placení pomocí peněženky v mobilu apod.

Jedním z nejbezpečnějších řešení je speciální hardwarová peněženka Bitcoin Trezor. Zařízení, které podepisuje transakce izolovaně od PC a bitcoiny tak nelze ukrást ani ze zavirovaného počítače.

Čím je krytá měna bitcoin?

Bitcoin není krytý žádnými hmotnými statky, zlatem apod. Ostatně – jako dnes už prakticky žádné peníze, z nichž větší část je stejně virtuální, jako bitcoin… Je to měna, krytá důvěrou v matematiku a přesně definovaný algoritmus, standardní peníze jsou na rozdíl od bitcoinů kryty důvěrou ve stát, jeho orgány, instituce, banky. Zákony matematiky jsou známy tisíce let a jsou stále platné. Pokud porovnáváme s tím, jak instituce historicky naplnily důvěru občanů (měnové reformy, krachy bank, změny zákonů), vychází z tohoto srovnání btc ještě dobře…

Kde hledat informace o bitcoinu a kryptoměnách?

Kromě magazínu, na kterém se právě nacházíte, nabízí Internet mnoho zahraničních i českých zdrojů informací o bitcoinu a kryptoměnách – z těch českých se vyplatí sledovat weby Bitcoin-info.cz a Bitcoinman.cz

shadow-ornament

Jak na bitcoin krok za krokem - stáhněte si e-book zdarma!

Chcete si na jednom místě přečíst to nejdůležitější k tomu, abyste mohli začít s bitcoiny?

Připravil jsem pro vás e-book zdarma - Jak na bitcoin krok za krokem.

Najdete v něm užitečné informace a spoustu tipů nejen pro začátečníky.

arrow

Jak na bitcoin krok za krokem

Chcete vědět víc? Podívejte se na videokurz Jak na bitcoin krok za krokem, kde najdete kompletní vysvětlení celé problematiky, včetně návodů k registraci na bitcoinových burzách, základy obchodování a další praktické tipy.

Otázky a odpovědi
5 (100%) 1 hlas[ů]

Sdílejte s přáteli:

 1. Vážený pane
  Vaše stránky ohledně bitcoinu a dalších cryptoměn jsou velmi zajímavé. Škoda jen, že jsem nenašel způsob, jak si stáhnout Váš e-book. Nikde jsem nenašel odkaz ke stažení. O bitcoin se velmi zajímám a uvažuji stát se příjemcem plateb a také jsem uvažoval o možnosti nabídnout Váš e-book ke stažení i na svém webu. Samozřejmě s Vaším souhlasem a s dodržením vašich případných podmínek.
  S úctou
  Dr. Pastorek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Send this to a friend