FAQ – nejčastější dotazy

Kolik je (bude) celkem bitcoinů?

V současné době (1.Q. 2019) je vytvořeno cca 17,5 milionu BTC. Systém – bitcoin mining – je navržen tak, že se postup těžby bitcoinů se stoupající obtížností bude neustále zpomalovat, konečný počet je nastaven algoritmem systému na  21 milionů BTC do roku 2140. To je ovšem mezní datum pro zbytkové BTC, naprostá většina bitcoinů bude vytěžena kolem r. 2033.

Je bitcoin dělitelný?

Ano, v současné době je BTC dělitený až na 8 desetinných míst. I když je kurz bitcoinu vysoký, menší položky (např. pivo v restauraci) je tak možné platit jeho zlomky.  Ty mají svoje vlastní názvosloví:

 • 1 bitcoin            = 1 BTC FAQ bitcoin
 • 1 cBTC               = 0.01 BTC
 • 1 mBTC             = 0.001 BTC
 • 1 μBTC              = 0.000001 BTC

Úplně nejmenší jednotkou je 1 Satoshi = 0.00000001 BTC , nazvaný po vynálezci Satoshi Nakamoto

Jakou bitcoinovou peněženku používat?

Bitcoinové peněženky jsou buď takové, které máte stáhnuté ve svém počítači a bitcoiny se ukládají do souboru, který se dá dále zálohovat, nebo on-line peněženky – např. wallet na blockchain.info .bitcoinová peněženkaSoftwarové peněženky (a jejich zálohy) máte pod kontrolou, pokud se chováte zodpovědně v digitálním prostoru. Jejich zálohy můžete bezpečně uchovat i off-line. On-line bitcoinové peněženky doporučuji používat spíše na uchování menšího množství btc, např. pro placení pomocí peněženky v mobilu apod.

Jedním z nejbezpečnějších řešení je speciální hardwarová peněženka Bitcoin Trezor. Zařízení, které podepisuje transakce izolovaně od PC a bitcoiny tak nelze ukrást ani ze zavirovaného počítače.

Čím je krytá měna bitcoin?

Bitcoin není krytý žádnými hmotnými statky, zlatem apod. Ostatně – jako dnes už prakticky žádné peníze, z nichž větší část je stejně virtuální, jako bitcoin… Je to měna, krytá důvěrou v matematiku a přesně definovaný algoritmus, standardní peníze jsou na rozdíl od bitcoinů kryty důvěrou ve stát, jeho orgány, instituce, banky. Zákony matematiky jsou známy tisíce let a jsou stále platné. Pokud porovnáváme s tím, jak instituce historicky naplnily důvěru občanů (měnové reformy, krachy bank, změny zákonů), vychází z tohoto srovnání btc ještě dobře…

Kde hledat informace o bitcoinu a kryptoměnách?

Kromě magazínu, na kterém se právě nacházíte, nabízí Internet mnoho zahraničních i českých zdrojů informací o bitcoinu a kryptoměnách – z těch českých se vyplatí sledovat weby Bitcoin-info.cz a Bitcoinman.cz

Sdílejte s přáteli:

3 comments

 1. Gemy

  Dobrý den, jak je to s přijetím na hardwareovou peněženku. Musí být peněženka v momentě kdy mi někdo posílá kryptoměnu připojena? Nebo může odesílatel odeslat platbu a až já se znovu někdy připojím s peněženkou, měna se mi do ní přesune? Přijde mi velmi nepraktické a nepohodlné mít smluvený čas tak, aby jsem v moment odesílání měl peněženku připojenou.

  • Karel Fillner
   Author

   Pro příjem kryptoměny není potřeba, aby byla hardwarová peněženka online na internetu. Pokud zná odesílatel adresu, kam má kryptoměnu poslat (tu jste si předtím vygeneroval v hardwarové peněžence a poslal ji – třeba mailem), tak potřebuje internetové připojení pouze odesílatel – ve chvíli odeslání.
   Příjemce potřebuje připojení pouze když potřebuje do své peněženky vidět (např. kontrola plateb), nebo když také někam kryptoměnu odesílá.
   Takže žádný smluvený čas…

 2. Vážený pane
  Vaše stránky ohledně bitcoinu a dalších cryptoměn jsou velmi zajímavé. Škoda jen, že jsem nenašel způsob, jak si stáhnout Váš e-book. Nikde jsem nenašel odkaz ke stažení. O bitcoin se velmi zajímám a uvažuji stát se příjemcem plateb a také jsem uvažoval o možnosti nabídnout Váš e-book ke stažení i na svém webu. Samozřejmě s Vaším souhlasem a s dodržením vašich případných podmínek.
  S úctou
  Dr. Pastorek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Send this to a friend