bitcoin hlava ramena

Bitcoin – technická analýza. Je současný růst přirozený?

.

Kdo v poslední dnech sledoval vývoj ceny bitcoinu, ten musel být nejednou velice překvapen. Přiznám se, že i já jsem byl překvapen a dokonce velice nepřipraven. Pumpu z 6070 USD na skoro 7500 USD čekal opravdu asi málokdo. Navíc se to seběhlo velice rychle, takže kdo v danou chvíli nenakoupil, ten měl prostě smůlu.

Rychlá hra spekulantů, nebo přirozená poptávka?

Jen pro zajímavost, první nárůst byl v pondělí 16.7. kdy průraz na 6300 USD vytrestal mou neposlušnost, jelikož jsem tou dobou držel short, který jsem měl dávno podle strategie zavřít. Zavřel jsem se ztrátou (naštěstí neshortuju velké částky). Nedošlo ani k dosažení 6800, kde zhruba začínal „necklace“ rýsujícího se patternu Hlava a ramena a došlo k dalšímu průrazu, který snad během pěti minut poslal cenu až za hranici 7200 USD. Tou dobou jsem řídil na cestě ze zaměstnání domů. V minulosti jsem sice tvrdil, že občas obchoduji i při řízení, ale naskakovat do tohoto FOMO – růstu bylo fakt velice nejisté.

Pojďme si zaspekulovat, co stálo za takovým růstem? Jde o přirozenou poptávku? To si nemyslím. Velice podobné svíčky jsme viděli 12.4. a i když tam ještě vládl optimismus, nakonec se to zlomilo a od května cena bitcoinu prostě padá. I když, je třeba přiznat, že poslední dobou z různých stran, a to i na sobě nezávislých, slýchám o rostoucím zájmu zejména OTC nákupů. Přitom nejde o malé částky, velcí investoři přes OTC poptávají až stovky tisíc bitcoinů. Spočítejte si to při ceně cca 7000 USD. Mohl tento růst být důsledkem takové poptávky?

Dalším důvodem k růstu je určitá šance, že nakonec přece jen bude schválen úřady posvěcený ETF bitcoinový fond, který by do světa investic (a spekulací) přivábil institucionální investory. A tam se točí mnoho peněz. Na druhou stranu, nejde o první pokus a americký SEC povolení jen tak kdekomu hned nevydá. Je možný, že za růstem stojí jednak spekulace na to, že ETF nakonec schválen bude, a nebo také možnost, že někdo už výsledek, alespoň částečně, tuší.

Další vysvětlení může vyplývat z technické analýzy. Objevení patternu Hlava a ramena mohlo přesvědčit mnoho traderů k nákupu. Hodně z nich si prostě jen dalo nákupní stop příkaz pod krk (v tomto případě na cenu 6800+) a růst zařídila série spouštěných stopek, které proti nízké likviditě rapidně zvýšily cenu. Dokonce je možné, že ten počáteční růst z 6100 na 6800 byl tlačen nějakou velrybou záměrně.

Altcoiny dostávají na zadek

Hodně zajímavé je určitě to, že růst se týká pouze bitcoinu. Drtivá většina altcoinů sice prošla jakýmsi růstem, ale teď už postupně spadla na svou původní cenu. Třeba ETH vůči USD se s cenou vrátil „do údolí“. Padání ALTů a růst BTC by mohl napovídat, že poptávka roste hlavně kvůli chystanému ETF.

bitcoin analýza srpen 2018

Současná situace dělá jakoukoliv analýzu velice složitou. Nejprve, pokud se podíváme do historie, někam do října až listopadu, kdy hodně lidí tehdejší ceny považovalo za úplné dno. Tehdy došlo k vývoji dvojitého dna a na základě toho k růstu až na hranici 450 USD z ceny 310 USD (což by odpovídalo dnešní ceně 8500 USD). Poté nastal obrat a další pád o zhruba polovinu a začátkem roku 2015 se cena bitcoinu pohybovala v úseku 200-300 (dnešních 3800 USD-5800 USD). Část grafu je vidět v šedivém rámečku na současném grafu.

Tím chci jen varovat, že růst k 7500 USD může být obyčejnou bull trap a zároveň Bartovou hlavou na jemnějším grafu, a také nejvyšší cenou na několik následujících týdnů. Zvlášt pokud celý kryptoměnový trh začnou strhávat padající ALTy. Avšak role blížících se ETF a velký zájem o OTC může celou situaci pořádně zamotat.

Co doporučit? Sám nevím, momentálně jedu v takovém polo-režimu, napůl nakoupeno, napůl prodáno, občas něco shortnu, ale pokračování růstu nečekám. Rozhodně v příštím týdnu spíš vidím prostor pro nějaké údolí, než pokračování někam výše. FOMO nákupy se mohou rozběhnout před 10.srpnem. A nebo ne, už jsem také četl, že SEC žádné vyjádření 10 srpna nevydá, snad v září…

Sentiment na trhu, longy, shorty, úroky

Po pumpě na 7500 jsou shorty na Bitfinexu jako armáda po bitvě u Waterloo. Celkově se stáhly až na 20000 BTC. Pumpa nijak neovlivnila otevřené longy, těsně po pumpě naopak klesly a drží se kolem 34000 BTC.

 Simplecoin směnárna

Top Traders na OKEXu se skóre 57:40 hlasují long a zainvestováno mají 27% long a 18% short.

Doporučení: Růst byl prudký, rozhodně nedoporučuji nakupovat teď na vrcholu. Možná počkat, jestli to nepoklesne na 38% růstu, nebo 62% růstu. Pokud si chcete zariskovat, nezapomeňte stoploss. Cena zatím nespadla po 7235 USD a nevystoupala nad 7600 USD.

Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na bitcoinových burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.

Podobné články

5 comments

 1. Dany-Cox

  Nemyslím si, že se můžeme bavit o náhodách. Není to loterie a jsou tady prostě nějaká fakta. Nechci říkat přímo pravidla.
  Trh se dá předpovídat těžko, ale pan Novák v tom odvádí, velmi dobrou práci.
  Podívejte,
  asi nelze čekat, že nám někdo daruje, klíč k úspěchu. Ovšem můžeme získat informace, pak je promítnout do grafu a podle nich dál, formovat svůj názor. Ty informace, které vidíme na grafech, nejsou imaginární!

  • Čenda

   Jistě, nějaká data máme. Ale může to být klidně jen záznam nějakého náhodného procesu. A jak píše kolega, zpětně si dokážeme vysvětlit cokoliv. Dopředu nevidíme, nemluvě o černých labutích.
   Pan Novák se snaží, ale moc mu to nejde, protože to prostě možná ani jít nemůže. S podobnou úspěšností můžeme předpovídat pohyby kurzu z postavení planet — občas se náhodou trefíme.

 2. Volodymyr

  je to uplne nahodny, zpetne pak clovek vidi divergence, hlavu a ramena… ale dopredu to jde odhadnout tezko… tak taky prave proto ze to nikdo necekal tak to rostlo, kdyby to kazdy cekal, asi by to slo naopak…. ja cim vic na to koukam tak tim vic chyb delam, tak tim min mne ty graffy bavi, nejradsi bych delal cokoliv jen nemuset hlidat kam se pohne cena, Lepsi sekat travnik nebo sazet kytky nez analyzovat… kdypak asi se dostaneme zas na 20k, napresrok nebo pozddeji??? a kam to pak asi doleze?? ja si myslim ze pres 100k se jednou dostanem
  /nez to spadne zas dolu/.
  Vemte si ty miliony lidi, a ty triliony natisknutych bankovek… do neceho se to nalit musi… jen nevim, jestli to vydrzi az do duchodu, nebo za 30 let prijde neco jineho, treba AI a terminator?

 3. Tvurce

  Duvodem mohou byt problemy burzy wex.nz ktere vybizeji k spekulativnim nakupun, coz se promita na ostatni burzy..

 4. Čenda

  Nejpřirozenější vysvětlení je, že vývoj ceny je náhodný. Analýzy a predikce jsou fakt jen pošetilé pokusy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..