babiš bitcoin paralelní polis

Andrej Babiš už díky Paralelní Polis tuší, co je bitcoin

.

Neuplynuly ani dva měsíce, kdy skončil Hackers Congress 2016 v Paralelní Polis a nejen členové tuzemské bitcoinové komunity se stále vracejí k události, která se přihodila těsně před kongresem. Ano, jde o „slavnou“ návštěvu ministra financí ČR Andreje Babiše v místě, kde byste ho rozhodně nečekali.

Ačkoliv původně nebylo mým záměrem setkání Andreje Babiše s některými členy české bitcoinové komunity a jedním vzácným zahraničním hostem komentovat, přispěly různé konspirační teorie, fámy a dohady o „utajeném“ setkání k tomu, že vzniká tento blogpost. Nechtěli jsme být užitečnými idioty a pomáhat jednomu ze zástupců státní moci strhávat na sebe mediální pozornost chvíli před krajskými volbami. Na základně četných dotazů jsme se však nyní rozhodli reagovat a poskytnout informace všem, kteří o to stojí…

Ministr financí ČR netuší, co je bitcoin?

Jak to tedy celé vzniklo a proč šel Andrej Babiš do jámy lvové? Ten ministr financí, který podle vlastních slov netuší, co je bitcoin a před rokem byl šokován informací, že se dá za bitcoin zaplatit na pokladně České pošty? Proč se ten samý člen vlády ČR sám ohlásil a projevil zájem o návštěvu bitcoinového doupěte a projektu umělecké skupiny Ztohoven?

Požádal jsem všechny, kdo se za českou bitcoinovou komunitu a Paralelní Polis zúčastnil schůzky s AB, aby se pár slovy vyjádřili a poskytli tak svůj pohled na tuto zajímavou událost. Vzhledem k prodlevě, která od té doby vznikla, se mi nepodařilo získat vyjádření Andrease Antonopoula, o jeho setkání s českým ministrem financí se ale zmínil např. v tomto rozhovoru.

Jak viděli schůzku s Andrejem Babišem její přímí účastníci

Petr Žílka, mluvčí Ztohoven

“Vše začalo tím, že mě jako prvního kontaktovala Babišova asistentka s návrhem setkání v Paralelní polis a rovnou mne požádala, abych se ujal organizace a moderace schůzky. Celkem rychle jsme si vyjasnili, že smysl má jedině setkání Babiše s některým z hostů našeho kongresu, mezi nimiž bylo letos několik zásadních osobností spojených s bitcoinem. Logickou volbou byl tedy Andreas Antonopoulos jako hlavní speaker a vedle něj několik etalónů české bitcoinové scény (Karel Fillner, Tomáš Marada, Karel Kyovský a Pavol Lupták).

Babiš přišel do chaotické atmosféry příprav na kongres a bylo vidět jeho překvapení z neformálního pojetí schůzky (žádná uvítací ceremonie ani zástup rukoutřesců). Začátek byl trochu rozpačitý, vlastně jsme ani nečekali, že ministr přijde včas…

V cca. desetiminutovém monologu jsme se od Babiše dozvěděli, že je nejúspěšnějším ministrem financí, který zachraňuje peníze českých občanů, že zamete s podvodníky, splácí státní dluh, že není politik, ale chlap z businessu, který ví dobře jak věci fungují.

Když se slova chopil Antonopoulos, začala pro mne asi nejzajímavější přednáška o bitcoinu a obecně významu decentralizovaných technologií, kterou jsem v životě slyšel. Babiš dostal možnost podívat se na bitcoin jinak, než optikou mediálního obrazu, který před tím očividně utvářel jeho názor komplexně.

Nejzajímavější pro mě ale bylo sledovat Babišovu techniku jednání. Delší dobu tiše naslouchal, ale postupně začal vytvářet dojem hodného a chápavého strýčka, který vlastně rád podobným věcem pomůže, jen je třeba se na něj obrátit. Kdybychom přišli dřív, dalo se jistě něco dělat i se zákony, které předložil sněmovně a které zasahují do soukromí uživatelů kryptoměn.

Vzpomínal jsem na Kmotra a pozoroval s údivem celou bizarní situaci. Babiš odešel s přesvědčením, že bitcoin se zásadně neliší od jeho systému EET a mám obavy, že bude potřebovat ještě několik podobných sezení, než k němu doteče podstata kryptoměn v celé svojí šíři. Dlužno dodat, že to není nic zvláštního – mě pochopení bitcoinu trvalo nejméně několik měsíců aktivného vyhledávání informací.”

Tomáš Marada, specialista na blockchainové technologie

„Setkání jsem chápal především tak, že se s Babišem má setkat hlavně Andreas Antonopoulos, který má s podobnými setkáními již zkušenosti a přizveme k tomu pár lidí z české bitcoinové komunity, kteří mohou Andreasovi sekundovat a komentovat bitcoin lokálně. Tato představa se víceméně naplnila.

Andreas představil bitcoin jako novou technologii, která může přinést nová pracovní místa a vyzdvihoval sílu a zásluhy místní komunity. K tomu, co to bitcoin je a jak funguje jsme se vlastně dostali jen minimálně. Karel Kyovský poté otevřel otázku připravovaného zákona, který je silně regulační a může ztížit pravidla nakládání s bitcoinem. Babiš se tvářil, a já mu to věřím, že zákon připravovali jeho lidé, ne on, a to, že dopadá na bitcoin je pouze vedlejší efekt, o kterém on ani neví.

Myslím si, že Babiš si odnesl jen to, že tady něco jako bitcoin je a existuje kolem něj komunita s centrem v Paralelní Polis. A pak samozřejmě pěkný post na Twitter :).“

babiš bitcoin paralelní polis

Pavol Lupták, expert na počítačovou bezpečnost a majitel společnosti Nethemba

„Záujem o stretnutie k problematike Bitcoinu prejavil priamo pán Babiš a jeho ľudia, ktorí Paralelní Polis kontaktovali (zrejme na základe reklamného billboardu na hackerský kongress HCPP16 ).

Podotýkam, že táto snaha o stretnutie vychádzala výhradne od pána Babiša a jeho ľudí.

Aj napriek tomu, že sa s politikou A. Babiša vôbec nestotožňujem – EET pokladám za nástroj ekonomickej diktatúry a ako bezpečnostný expert vidím veľkú možnosť zneužitia centrálne ukladaných údajov a tiež to vnímam ako drastický zásah do súkromia občanov, kvôli tomu, že mi reálne záleží na osude kryptomien v ČR ako aj osude Paralelného Polis, rozhodol som sa uvedeného stretnutia zúčastniť.

Stretnutie s pánom Babišom v Paralelní Polis o problematike kryptomien (špeciálne bitcoinu) prebehlo v angličtine a to bez zachádzania do akýchkoľvek technických detailov, kedže pán Babiš nedisponoval o bitcoine prakticky žiadnymi informáciami.

Andreas Antonopoulos, ako bitcoinový evangelista, poskytol pánovi Babišovi základné informácie o kryptomenách, poukázal na ich nespočetné výhody v porovnaní so štátnymi fiat peniazmi, vyzdvihol veľmi silnú bitcoinovú komunitu v Prahe a v Českej republike, ktorá vyústila do pár veľmi úspešných svetových bitcoinových startupov. Tiež opakovane použil analógiu súčasného rozmachu kryptomien s rozmachom internetových webových stránok v 90-tych rokoch, ktorá by reálne nenastala, keby v tej dobe bola schválená plánovana štátna regulácia internetu v USA.

Andreas špeciálne poukázal na riziko akýchkoľvek štátnych intervencií vo forme regulácií, ktoré súčasný technologický rozmach kryptomien môžu zabiť ešte v zárodku.

Na otázku pána Babiša, čo pre nás a samotné kryptomeny môže urobiť, som odpovedal slovami „Najradšej úplne nič. Nestáť v ceste formou akýchkoľvek budúcich regulácii kryptomien“. V ČR je totiž plánovaná regulácia kryptomien vyžadujúca preukázanie totožnosti všetkých kupujúcich/predávajúcich v prípade zmenárni / bankomatov bitcoinu či iných kryptomien. Schválenie tejto legislatívy totiž môže drasticky obmedziť používanie kryptomien v ČR. Na túto legislatívu počas stretnutia špeciálne poukazoval Karel Kyovský.

Podobne ako vysvetľujeme všetkým ľudom z ulice, ktorí sa zastavia v Paralelní Polis informácie o bitcoine a kryptomenách, poskytli sme aj pánovi Babišovi a jeho kolegom tieto informácie. A to s dôrazom poukazujúcim na nevyhnutnosť kryptomien v modernej ekonomike a v celej spoločnosti.

Otázka samozrejme zostáva, ako sa k uvedenej problematike štát a Ministerstvo financií ČR postavia.

 Simplecoin směnárna

Vzhľadom k tomu, že kryptomeny reálne ohrozujú štátny monopol na tlač peňazí a všetky výhody pre štát s tým spojené, osobne som skeptický a nemyslím si, že legislatíva vynucujúca reguláciu kryptomien nebude schválená. Boj štátu s kryptomenami a teda proti reálnemu ekonomickému pokroku, bude podľa mňa pokračovať.“

Karel Kyovský, General Bytes – výrobce bitcoinových bankomatů

„Na jednu stranu vnímám pozitivně, že si ministr financí udělal ve svém náročném programu čas, projevil zájem a přišel. Dozvěděl jsem se díky tomu mimo jiné i to, že počítačům nerozumí a nepoužívá je, což považuje za výhodu, protože ho dle vlastních slov nelze hacknout, jak třeba Sobotkovy maily… Zajímavé bylo i to, jak dlouho se Andrej Babiš  zdržel po schůzce v kavárně a osobně si vyzkoušel nákup bitcoinů v bankomatu a placení kávy u terminálu.

Na druhou stranu mě dost překvapilo, že si ministr financí nepamatuje (nebo nechce pamatovat), že přímo on osobně předkládal zákon 368/2016, který nám jako provozovatelům směnáren a bitcoinových bankomatů vadí a který jsem se snažil v podstatě bezvýsledně připomínkovat některým poslancům Parlamentu. Potom lze jen těžko věřit větám typu „Proč s tím chodíte za poslanci a nenapíšete svému ministrovi, já bych vám třeba pomohl…?“

Celkově jsem se díky této schůzce utvrdil v pocitu, že politici nám s rozšířením a pozitivním vnímáním kryptoměn rozhodně nepomůžou. A snad ani nejen proto, že nechtějí – oni podobné věci nejsou schopni pochopit, protože jim prostě nerozumí a nejsou počítačově gramotní (to není jen případ Babiše, ale i jiných poslanců).“


Pokud jde o moji účast a pocity ze setkání s Andrejem Babišem, nechci se opakovat v popisu schůzky, o které již bylo řečeno jinými dost. Musím však říct, že ministru financí jeho "neznalost problematiky" moc nevěřím. Jednak proto, že nevěřím Babišovi samotnému ani "dobrý den", na to stačí sledovat jeho vystupování v médiích a na veřejnosti.

Druhým důvodem je to, že vím, jak intenzivně se před rokem zajímal o čerstvě spuštěnou směnárenskou službu, o které byla řeč na začátku článku. Nachytán v neznalosti redaktory Českého rozhlasu, nechal si podle dostupných informací vzápětí poskytnout „nalejvárnu“ pracovníky svého úřadu, konkrétně lidmi z Finančně analytického útvaru a zevrubně se o problematiku „anonymních a nezdaněných digitálních peněz“ začal zajímat.

Jaká náhoda, že pár týdnů po svém neslavném mediálním výstupu Česká pošta i Sazka smlouvu s provozovatelem této služby jednostranně vypověděly… Nejde o to, že bych podezíral ministra z přímého „zákazu“ (nebyl v tom ostatně sám, stejně se vyjádřil i ministr vnitra Chovanec), myslím, že se spíš zmíněné instituce preventivně přizpůsobily. Andrejovi Babišovi jsem to na závěr jeho návštěvy mezi čtyřma očima připomněl, on však svoji roli v ukončení nadějně rozběhnuté služby popřel s tím, že ho až do nastříkání „murálu“ (inspirovaném právě citátem z rozhovoru pro Český rozhlas) na holešovické zdi bitcoin vlastně vůbec nezajímal. 

Předvolební taškařice, nebo opravdový zájem?

Celkově jsem z celé schůzky, její iniciace, průběhu i závěru za účasti osobního fotografa AB získal dojem, že o bitcoin tady vlastně ani tolik nejde. Předvolebních taškařic a rozmanitých setkání v té době předseda ambiciózní strany absolvoval bezpočet a nejsem si jistý, jestli ještě druhý den dokáže rozlišit mezi návštěvou alternativního projektu Paralelní Polis, pokřtěním lachtana v ZOO, nebo popasováním se s olympijským vítězem v judu na žíněnce - připomenutím mu může být snad jen  jeho Facebooková fanpage, stranický web a Twitter, kde je podobných eventů plno.

Celé to ovšem může být ještě horší - Andrejův zájem o bitcoin a kryptoměny je opravdový. Pak se ovšem máme na co těšit. Ne nadarmo se zřejmě bitcoin zařadil do důvodové zprávy k § 5 zákona o evidenci tržeb, kde je pod písmenem e) výslovně uveden jako forma platby, která EET bude podléhat, hned vedle dárkových karet, žetonů nahrazujících měnu a speciálních kartiček...).

oyeb-728-3.gif

Podobné články

4 comments

 1. Martin Stejskal

  Ludvik Smolik, buď si troll prvej triedy alebo nepoznáš rozdiel medzi onecoinom a bitcoinom, možno oboje…

 2. Ludvik Smolik

  Naprosty souhlas, Bitcoinovy zlaty casz jsou pryc.
  Jen vesi buliky chudakum na nos
  Na Nove rikali jak bude brzo za 5000 usd.
  . Ja vsechno prodal uz v lete na tohle ja nemam nervy. Koupil jsem si od kamose kus bitcoinu za 500 Kc a jakmile jsem mel svy jisty 580 Kc, sel jsem vod toho. Je to jen jedno velky letadlo na truhliky co do toho narvou svy penize a pak letadlo spadne tvrdou otockou primo na cumak na beton. Bude to dost osklivej pad pro ty truhliky co nakupujou za 900 usd. Bitcoin ma realnou cena 90 centu. Ale tohle je cena naprosto silena. jen blazen do toho rve penize.
  Uvedomte si lidicky, vsechno co do bitcoinu narvete, rvete do kapsy tomu anonymovi, kterej to letadlo postavil. Jak bude mit kapsy plny prachu, otoci knipl k zemi a vyskoci se zlatym padakem a kapsama plnyma prachu. vasich prachu.

 3. Adam

  Bitcoin – experiment pro naivky co udělal ze zakladatelů miliardáře a měna jejíž hlavní devizou je nezávislost na vládách, stabilita a bezpečnost, která v realitě zažívá gigantický fluktuace kurzu kvůli vládám a je využívána hlavně na černym trhu…BEST INVENTION EVER!

 4. Pavel

  Dobry uvod k clanku, ktery doufam vyjde zde velmi zahy : EET v Paralelní Polis . Jejich postoj k EET mne opravdu zaujal, zatimco jejich vyjadreni k EET mne zklamalo https://www.paralelnipolis.cz/na-eet-nikdy-nepristoupime/ Zmarena prilezitost na prednich stranach tisku! Pevne verim, ze daji dohromady jeste pred Vanoci vyjadreni, ktere dustojne a detailne vysvetli jejich postoj a principy k odmitani EET. Pokud ne, byla by skoda se tady o teto situaci nerozepsat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..