Binance
Naše hodnocení: 96%
Jazyk
Čeština
Poplatky (maker/taker)
0.1% / 0.1%
Min. vklad
10 $
KYC
Ano
Plusy
  • Největší burza na kryptoměny na světě
  • Doposud bezpečná burza
  • Obrovský výběr kryptoměn
  • Nízké poplatky (možno i snížit)
  • Mnoho nabízených služeb
  • Jednoduché i pokročilé uživatelské rozhraní
  • Dostupnost v mnoha jazycích
Mínusy
  • Složitá dostupnost zákaznické podpory
  • Nutnost KYC
  • Občas složité pro nové uživatele

Binance - jak nakupovat a další informace

Centralizovaná burza Binance je jednou z nejpopulárnějších a nejpoužívanějších burz pro obchodování s kryptoměnami na světě. Binance podporuje více než 500 různých kryptoměn, včetně mnoha důležitých stablecoinů a populárních krypto projektů jako je DogeCoin, Ethereum, Litecoin a samozřejmě Bitcoin.

Co vše nabízí burza Binance?

Od samotného vzniku Binance se burza rapidně vyvinula. Zakladatel a CEO Changpeng Zhao, přezdívaný jako CZ Binance, je jedním z nejpopulárnějších a dá se říct i nejúspěšnějších podnikatelů kryptoměnového světa.

O podnikatelském úspěchu zakladatele Binance i burzy jako takové vypovídá i čisté jmění čínsko-kanadského programátora Changpenga pohybující se okolo 18 miliard dolarů.

CZ a zbytek týmu burzu neustále vylepšují a dnešní verze Binance tak nabízí mnoho základních i pokročilých funkcí.

Mezi hlavní funkce Binance patří:

  • Obchodovací platforma (nákup, prodej; margin obchodování na páku, stop loss a limit příkazy)
  • Opce
  • Lending (Binance kryptopůjčky)
  • DEX (decentralizovaná burza na Binance blockchainu)
  • NFT market

Veškeré tyto funkce si v tomto článku vysvětlíme a v další části najdete návod, jak všechny funkce na burze Binance správně a bezpečně používat. Čtěte dále.

Binance: obchodovací platforma

Obchodovací platforma Binance je naprosto základní funkcí, kterou využívají všichni, od začátečníků po pokročilé.

Takzvaný spot trading vám umožní na burze jednoduše nakoupit či prodat kryptoměnová aktiva.

Zásadními funkcemi, které vás při nákupu či prodeji například spot BTC provází, je viditelný graf dané kryptoměny, její aktuální cena, aktuální kniha nabídek a poptávek a možnost využít jednoho ze základních příkazů:

  • Limit příkaz pro nákup či prodej na určené ceně
  • Market příkaz pro instantní nákup či prodej
  • Stop limit a Stop market příkaz pro prodej na určené ceně
  • Margin: maržové obchodování na páku

Limit příkazy pro nákup či prodej na určené ceně vám umožní nakoupit a prodat například kryptoměnu BNB na vámi předurčené ceně tak, aby nedošlo k nechtěnému cenovému skluzu.

Pomoci ve výběru ceny vám pomůže kniha nabídek a poptávek nebo vaše vlastní technická analýza.

Například, pokud si myslíte, že se během následujícího dne cena kryptoměny BNB propadne z 210 USD na 200, máte možnost nastavit limit příkaz pro nákup na ceně 200 USD.

To samé platí v případě prodeje. Chcete-li se vyhnout cenovému skluzu možnému při prodeji pomocí market příkazu, můžete si přednastavit přesnou cenu, na které jste ochotni kryptoměnu prodat.

Market příkazy jsou velmi jednoduché na používání a hodí se, pokud chcete nakoupit či prodat okamžitě a nevadí vám možný cenový skluz. Pro bezpečné používání market příkazů se ujistěte, že má vámi vybraný pár dostatečnou likviditu a tedy saturaci příkazů v knize nabídek a poptávek.

Čtěte dále: Coinbase - jak nakoupit a další informace

VAROVÁNÍ: Pokud zadáte market příkaz pro nákup s 10,000 USD a hloubka likvidity není dostatečná ani pro příkaz o hodnotě 1,000 USD, dojde k automatickému vykoupení všech nabídek nad momentální cenou. V takovém případě může dojít k velkému skluzu a je možné, že rychle přijdete i o desítky procent původní hodnoty.

Stop limit a stop market příkazy slouží pro automatický prodej vašich pozic, pokud cena přesáhne vámi předurčenou hranici, pod kterou nechcete jít. Může jít například o maximální snížení ceny o 10 %: na hranici deseti procent si tedy nastavíte stop limit nebo stop market příkaz, přičemž zde platí to samé jako v odstavci o limit a market příkazech pro nákup a prodej.

Maržové obchodování na páku na Binance

Margin, čili obchodování na páku je funkcí vhodnou zejména pro zkušenější obchodníky. Maržové obchodování je jednoduše řečeno obchodování s vypůjčenými aktivy, které vám poskytne třetí strana – v tomto případě Binance.

Pomocí marže lze navýšit vaši kompletní sumu hodnoty, kterou chcete během daného obchodu využít. Větší suma peněz na marži vám poskytuje možnost razantně většího výdělku, ale zároveň rapidně zvyšuje riziko ztráty.

Maximální výše páky na Binance je 100x, což je pro kryptoměny, které jsou volatilní, extrémně nebezpečná výše. I ti zkušenější obchodníci kryptoměnového světa často nepřekračují 3x páku.

  • Obchodování na páku na burze Binance je rozděleno hlavně na USD-Margined Futures a Coin-Margined Futures.

USD-Margined Futures: kolaterál, tedy zajištění páky, je poskytováno v kryptoměně USDT nebo BUSD. Na výběr máte izolovaný i cross kolaterál. Neuskutečněné zisky a ztráty (PnL – Profit/Loss) jsou citovány v USDT.

Coin-Margined Futures: kolaterál je zde poskytován v dané kryptoměně, kterou chcete na páku obchodovat, například BTC či ETH. Neuskutečněné zisky a ztráty jsou citovány v dané kryptoměně.

Zajímavostí je, že Binance nabízí i spotové obchodování na páku ve formě Binance Leveraged Tokens. Tyto tokeny jsou deriváty například BTC či ETH a nazývají se BTCUP (long pozice) nebo BTCDOWN (short pozice).

! Obchodování na páku je ve volatilním světě kryptoměn velmi nebezpečné a vhodné pouze pro pokročilé. Obchodováním na páku lze ztratit naprosto celou obchodní pozici a ocitnout se na nule. Statisticky je výdělečných pouze 10 % obchodníků.

Opce

Opce jsou nástrojem, který vám umožňuje “sázet“ na budoucí hodnotu daného aktiva.

V případě Binance se jedná o krátkodobé opce pohybující se časově od 5 minut až do 1 dne.

Abyste na Binance mohli začít obchodovat s opcemi, je třeba pro správný kontrakt doložit správné aktivum jako “podkladové aktivum“. Jednoduše řečeno, pokud budete obchodovat s BTC opcemi, musíte doložit BTC a tak dále.

Během naplánování Futures obchodu si vyberete čas a velikost kontraktu. Pro představu, v případě BTC se jedná o minimální kontrakt o hodnotě 0.001 BTC a maximální o hodnotě 20 BTC.

Binance kryptopůjčky

Funkce kryptopůjček vám na burze Binance umožňuje jak poskytovat, tak využívat nabízených půjček. Jedinou podmínkou pro získání půjčky od Binance je poskytnutí určitého procenta zajištění (kolaterál).

Od Binance si můžete půjčit krypto mnoha druhů od BTC, přes ETH až po BNB a další kryptoměny. Na druhé straně máte možnost i půjčky poskytovat.

Všechny půjčky na Binance pochází od uživatelů, kteří za držení svého kapitálu na burze chtějí sbírat úroky.

Výhodou využívání i poskytování kryptopůjček přes Binance je zejména jednoduchost a přístupnost pro běžné uživatele. Tomuto rozdílu se zkratkou říká CeFi (centralizované finance jako je Binance) a DeFi (decentrizované finance a protokoly jako je AAVE).

Binance DEX (Decentralizovaná burza)

Decentralizovaná burza Binance DEX je produktem, který uživatelům Binance umožňuje obchodovat přímo na Binance Beacon Chain blockchainu, bez nutnosti registrace a KYC (Know your customer).

Pokud jste začátečníky, decentralizované burzy mohou znít strašidelně. Nebojte, jejich používání je jednodušší, než se zdá a naučit se, jak je používat je rozhodně výhodné, jelikož se jedná o technologii, která budou součástí kryptoměnového světa ještě na hodně dlouho.

Binance DEX můžete navštívit zde: https://www.bnbchain.org/en

Pokud jste někdy používali klasickou obchodní platformu Binance a zároveň víte, jak připojovat externí peněženky například k Uniswapu, potom zde budete jako doma.

Pokud ne, můžete si stáhnout peněženku kompatibilní s Binance DEX jako je Trust Wallet, vytvořit si vlastní adresu a připojit se na Binance DEX přes odkaz výše.

Pro připojení vaší peněženky na Binance Dex stačí kliknout na „Unlock Wallet“ v pravém horním rohu obrazovky a dát vaší peněžence přečíst daný QR kód.

Mezi další kompatibilní peněženky, pomocí kterých je možné používat Binance DEX patří:

  • VAROVÁNÍ: Nepleťte si adresy Binance Beacon chainu (BEP2 tokeny) a Binance Smart Chainu (BEP20 tokeny).
  • Binance blockchain adresy začínají písmeny BNB: bnb136ns6lfw4zs5hg4n85vdthaad8hq5m5gtkgf23 a je u nich třeba zadat i MEMO, např 109393502 .
  • Binance Smart Chain adresy (BEP20) jsou ve stejném formátu, jako Ethereum adresy: 0x90a51e725f7d67489719dffb66b64100d760e0a5.

Binance NFT

Tržiště Binance NFT je, jak napovídá název, obchodovací platformou pro nákup a prodej NFT (non-fungible-token) tokenů.

NFT jsou dnes většinou unikátní obrázky na blockchainu, jednat se však může o mnoho věcí, například smlouvy či diplomy. NFT technologie roste exponenciálně jak v oblibě, tak v počtu možných aplikací.

Binance NFT je stejně jako Binance DEX postaveno na blockchainové infrastruktuře Binance.

Na NFT marketu Binance máte možnost jednoduše nakoupit libovolné NFT, účastnit se nebo provozovat NFT aukce a jako bonus je zde možné nakupovat i takzvané Mystery Boxy obsahující náhodné NFT.

V NFT marketu se jednoduše naviguje pomocí různých kategorií, například navštívením herního sektoru „gaming gallery“.

Pro přístup k NFT tržišti vám stačí běžný Binance účet.

Binance: poplatky burzy

Jako každá jiná burza i Binance si účtuje poplatky za téměř každý proces a aktivitu, kterou na burze vykonáte. Jedna se bude samozřejmě zejména o deposity, výběry a poplatky za transakce.

Jak si Binance skrze poplatky vede a jak se vyplatí se dočtete dále. Hned ze startu je však dobré zmínit, že je Binance skrze poplatky jednou z nejvýhodnějších burz na trhu.

Poplatky na burze Binance si můžeme rozdělit do následujících kategorií:

  • Poplatky za nákup kryptoměn, vstup z fiatu
  • Poplatky za vložení, deposity
  • Poplatky za výběr
  • Poplatky za obchodování

1.    Poplatky za nákup kryptoměn na Binance

Pokud se rozhodnete krypto nakupovat přes kreditní či debetní kartu, tedy vstupovat přímo na Binance přes platební bránu z fiatu, můžete očekávat poplatky o výši až 4.5 %.

Jelikož jsou poplatky za nákup vysoké, vyplatí se vám krypto nakupovat jinou metodou vstupu. Výhodnější jsou zejména vstupy klasickou bankovní platbou, zahraničním převodem. Nicméně, tato metoda není dostupná na všech burzách, a to se týká i Binance.

Doporučené burzy:
Burzy a směnárny
Poplatky
Jazyk
Min. vklad
KYC
Naše hodnocení
0.1% / 0.1%
Čeština
10 $
1
96 %
/
Čeština
1 250 Kč
92 %
/
Čeština
0 Kč
92 %
0.3% / 0.35%
Čeština
100 Kč
1
90 %
0.025 % / 0.05 %
Čeština
1 250 Kč
1
90 %

2. Poplatky za vložení krypta na Binance

Pokud své kryptoměny na burzu Binance vkládáte a posíláte krypto jako je BTC, ETH či největší stablecoin na světě navázaný na hodnotu dolaru USDT, potom se poplatků bát nemusíte.

Za pouhé vložení kryptoměn na burzu si Binance neúčtuje žádné poplatky.

3. Poplatky za výběr krypta z burzy Binance

Poplatky za výběr různorodých kryptoměn z Binance jsou zřejmě nejsložitější částí a liší se kryptoměnu od kryptoměny.

Pokud běžně vybíráte různé krypto coiny a tokeny z burzy Binance, dobře se rozhodněte, jakou cestu vyberete.

PŘÍKLAD: Vybíráte USDT na jinou burzu, kde tento stablecoin můžete proměnit za LINK? Potom máte možnost výběru USDT přes blockchain TRON, který je rychlý a levný. Pokud byste k výběru vybrali přímo LINK (Chainlink), zaplatíte jeden z nejvyšších poplatků za výběr, jelikož zrovna LINK je vystaven nejvyšším poplatkům.

Dalšími příklady kryptoměn, které uživatelé často používají k výběrům či převodům na jiné burzy, jsou:

  • Ethereum Classic
  • Verge
  • Steem
  • Litecoin
  • Tron

Čtěte dále: Litecoin

4. Poplatky za obchodování na Binance

Poplatky za obchodování se na Binance výrazně liší podle toho, jaký produkt k obchodování používáte.

Poplatky za obchodní aktivitu na Binance tedy můžeme rozdělit podle obchodování typu:

·        Spot obchovodání

·        Úroková sazba za vypůjčenou marži

·        USD-Margined Futures obchody

·        COIN-M obchody

·        Úrokové sazby za křížové zajištění Binance

·        Peer-to-peer, P2P obchody

Dále, výše poplatků se zde různí podle VIP statutu: Různé levely VIP statutu na Binance jsou získány poměrem vašeho celkového tržního objemu za posledních 30 dní a také zůstatkem BNB, hlavní kryptoměny Binance.

Důležité je mimo VIP statutu i vědět, že pokud obchodujete s BUSD páry (hlavní Binance stablecoin, konkurence USDT), potom na poplatcích ušetříte nejvíce. Všimnete si toho i v tabulkách níže.

Spot poplatky

Bez pohledu na VIP úrovně jsou poplatky pro všechny nové uživatele určené na 0.1 % za každý spot obchod.

V konečné míře spot poplatků za obchodování na Binance vždy hraje roli vaše VIP úroveň a zůstatek BNB tokenů.

Dále, čím většího tržního objemu na burze dosáhnete za posledních 30 dní, tím větší vám Binance poskytne slevu.

V tabulce níže můžete vidět slevy na poplatky za spot obchodování rozdělené podle VIP úrovní:

 

Úrokové sazby za marži

Pokud se chystáte vydat se do nebezpečných vod obchodování na páku, potom vás budou zajímat úrokové sazby, které je burzám nutné platit za fondy nutné k tomu, abyste mohli obchodovat například s 10x větším kapitálem v poměru s vámi reálně vlastněným kapitálem.

Úrokové sazby se zde liší dle toho, jakou kryptoměnu si vypůjčíte. Dále, úrokové sazby jsou účtovány podle počtu hodin, během kterých máte fondy vypůjčeny.

Detailní tabulku denních úrokových sazeb podle typu kryptoměn naleznete zde: https://www.binance.com/cs/fee/marginFee. V tabulce vidíte všechny dostupné kryptoměny, které je možné obchodovat na marži a také jejich úrokové sazby za 30 dní rozdělené podle úrovně VIP.

Poplatky za obchodování na páku Binance (USDⓈ-Margined Futures)

Stejně jako v horních případech i během obchodování na páku v konečné míře poplatků bude hrát váš zůstatek BNB tokenů a úroveň VIP.

Dále zde opět vidíme, že Maker (zadavatel) má menší poplatky než obchodník, který nabídku z knihy přijímá (Taker).

Konečný důsledek na poplatky má stejně jako v případě spot obchodů i váš tržní objem za posledních 30 dní.

Závěrem je třeba uznat, že poplatkový model Binance je kvalitní a velmi kompetitivní. Fakt, že tento model funguje je očividný jednoduše i proto, že je Binance stále jednou z naprosto nejlepších a nejpoužívanějších burz na světě.

Zákaznická podpora Binance

Zákaznická podpora se spolu s nárůstem uživatelů po celém světě zlepšuje.

Dostupná je rychlá podpora pomocí chatu, kterou najdete v pravém dolním rohu obrazovku. Pomocí tohoto tlačítka se můžete dotázat na libovolný problém:

Po zahájení chatu vám bude nabídnuto několik možností, pomocí kterých se můžete “doklikat“ k odpovědi.

Pokud vám žádná z nabízených možností nepomůže, potom můžete přejít na živou zákaznickou podporu:

Dále, pokud se ocitnete v části podpory, kdy svůj dotaz musíte vysvětlit detailněji a předat živému zaměstnanci Binance, nezapomeňte přiložit přílohy a vysvětlit svůj problém opravdu srozumitelně. Přiložit můžete například snímky obrazovky či detaily transakcí a adresy.

Jakmile vám zaměstnanec zákaznické podpory Binance odpoví, měli byste na konverzaci navázat do 24 hodin. Pokud to nestihnete, budete zařazeni zpět na konec pořadníku.

Binance je celosvětová burza a je pod obrovským nátlakem dotazů, je tedy pochopitelné, že se občas může stát, že váš dotaz nebude zodpovězen ihned.

Dalšími zdroji informací, kde naleznete cenné rady a možná i identické problémy se kterými se potýkáte, včetně jejich řešení je například:

BNB: Binance Coin

BNB je nativní kryptoměna ekosystému Binance. To znamená, že se jedná o hlavní coin blockchainu Binance, stejně jako je ETH hlavní měnou blockchainu Ethereum.

Každý blockchain potřebuje hlavní kryptoměnu, pomocí které ekosystém vydělává a pomocí kterého se na daném systému platí poplatky za transakce. V případě BNB coinu se tato kryptoměna využívá jak na hlavním Binance Beacon Chainu tak na Ethereum kompatibilním Binance Smart Chainu.

BNB bylo ze startu pouze klasickým ERC-20 tokenem přebývajícím na blockchainu Ethereum. BNB se rychle dočkalo obliby širokého investorského publika, jelikož se jeho zásoba pravidelně pálila, čímž se každý token stával vzácnějším.

Po spuštění Binance Beacon Chainu a nastartování EVM kompatibilního Binance Smart Chainu se BNB přestěhovalo z Etherea na vlastní blockchain vlastněný přímo burzou Binance.

K čemu slouží BNB?

BNB je zároveň utility token využívaný v podstatě ve všech produktech a službách, které Binance nabízí.

BNB coin se momentálně dá využít pro všechny následující funkce a výhody:

  • Placení transakčních poplatků na Binance Beacon Chainu a Binance Smart Chainu (BSC);
  • Placení pomocí Binance Card nebo Binance Pay v kamenných obchodech i online;
  • Booking hotelů, letenek a dalších služeb na serveru Travala.com;
  • Komunitní token sloužící pro utility jako jsou hry a decentralizované aplikace (DApps) na Binance blockchainech
  • Poskytování likvidity na Binance Liquid Swap
  • Slevy na burze Binance (až -25 % na poplatcích za obchody)
  • Využití k aplikaci kryptopůjček
  • Stakování a pobírání úroků

Tyto a mnohé další aplikace coinu BNB si můžete prohlédnout na stránce burzy „What is BNB?“:

Vlastní peněženka pro Binance: Trust Wallet

Peněženka Trust Wallet je jednou z nejpoužívanějších, nejbezpečnějších a pochopitelně i nejoblíbenějších walletek pro kryptoměny a vše s nimi spojené.

Trust Wallet je běžně dostupná pro všechny chytré mobily iOS i Android.

Trust Wallet si můžete jednoduše stáhnout a aktivovat zde: https://trustwallet.com/

Obrovskou výhodou peněženky Trust Wallet je podpora rozměrného množství různých blockchainů a kryptoměn a také možnost nákupu a prodeje přímo v aplikaci, včetně možnosti stakování a pobírání úroku za držení vašich kryptoměn.

Trust Wallet můžete mimo Binance Smart Chain využívat i pro připojení a obchodování na sítích jako jsou:

  • Litecoin
  • Ethereum
  • Harmony
  • Wanchain
  • Cosmos
  • Algorad
  • VeChain
  • Tron
  • A další…

Trust Wallet navíc podporuje i v poslední době velmi oblíbené NFT tokeny.

Jak nainstalovat Trust Wallet a připojit k Binance Smart Chain?

Abyste mohli Trust Wallet aktivně využívat na Binance Smart Chainu a obchodovat například na zdejší oblíbené DEX burze Pancake Swap, je třeba aplikaci bezpečně nastavit.

Návod na Trust Wallet naleznete právě zde:

  1. Nejprve zavítejte na web Trust Wallet a stáhněte si aplikaci: https://trustwallet.com/ 
  2. Nainstalujte aplikaci, otevřete ji a uvidíte následující okénky, ve kterém zvolte “Create New Wallet“. Pokud peněženku již máte, můžete ji importovat pomocí vaší skryté fráze.

3. V další části vám bude vygenerována skrytá fráze, kterou si bezpečně zapište a uložte nejlépe offline. Ihned v další části po vás bude vyžádáno zpětné zadání vaší frázi a ověření, že jste si ji uložili.

4. Nyní se ocitnete v samotné aplikaci a uvidíte svůj zůstatek a výběr defaultních kryptoměn:

5. Pro vložení vašich BNB coinů z burzy do mobilní peněženky klikněte na “BNB Smart Chain“:

DŮLEŽITÉ: UJISTĚTE SE, ŽE PŘI VÝBĚRU BNB TOKENŮ ZVOLÍTE VOLBU “BEP-20“. TYTO TOKENY JSOU URČENY PRO BINANCE SMART CHAIN. BNB BEACON CHAIN TOKENY VLOŽÍTE VOLBOU “BEP-2“.

6. Dále zvolte tlačítko „Receive“ a zkopírujte vaši adresu tam, odkud BNB vybíráte. Počkejte, než k vám BNB přiletí a máte hotovo.

Jak připojit Trust Wallet k Pancake Swapu?

Pancake Swap je velmi oblíbená Binance Smart Chain Burza. Pomocí Trust Wallet se k ní lze jednoduše připojit a začít zde obchodovat.

Pokud jste splnili veškeré kroky výše a peněženku máte nachystanou, můžete v prohlížeči přejít rovno na burzu: https://pancakeswap.finance/

V pravém horním rohu klikněte na “CONNECT“. Následně na vás vyskočí výběr peněženek. Zde vyberte Trust Wallet:

A je to – nyní můžete bezpečně obchodovat na Binance Smart Chainu pouze za pomocí mobilního telefonu.

Historie Binance

Binance je dílem dvou spoluzakladatelů, kteří se burzu rozhodli založit roku 2017, tedy během historického kryptoměnového bull runu.

Prvním z nich je známý Changpeng Zhao, přezdívaný jako CZ Binance. Spoluzakladatelkou je však i méně známá Yi He, která v předchozí době působila rovněž jako spoluzakladatelka největší čínské burzy OKCoin.

Finance do startu Binance získala pomocí úspěšné ICO operace (Initial Coin Offering), díky které bylo vybráno celkově 15 milionů dolarů a investorům rozdáno 100 milionů BNB coinů.

I přesto, že byl historický cenový začátek coinu BNB krkolomý a CZ se musel mermomocí snažit ohodnocení pro investory zlepšit, a to včetně nakupování BNB z vlastních zdrojů. Poté, co se BNB vyhouplo z 0.13 USD na více než 2,45 USD se pro burzu a její investory začalo obracet vše k lepšímu.

Kvalitní finanční management si burza udržuje dodnes. Ostatně, během tohoto měsíce (červen 2022) jsme se doslechli, že burza Coinbase musí kvůli nedostatku financí propustit 10 % zaměstnanců, zatímco Binance ohlásila, že otevírá nové pozice.

Velikou výhodou do startu Binance byly předchozí zkušenosti jak známého CZ Binance tak Yi He. Oba totiž na poli kryptoměn působili již delší dobu před startem Binance. Příkladem je výše zmíněné působení Yi He u OKCoinu.

Počet uživatelů na Binance začal raketově růst relativně brzy po prvním spuštění burzy. Již 6 měsíců po spuštění na burze Binance aktivně obchodovalo okolo 6 milionů uživatelů.

Binance a útěk z Číny

Krátce po startu Binance se během historického bull runu burza vystavila obrovskému náporu. CZ Binance vypráví o krušných začátcích, kdy bylo potřeba najmout co nejvíce zaměstnanců, avšak zároveň je nebylo kam usadit.

Byla to stísněná, ale velmi energetická atmosféra,“ popisuje CZ začátky burzy, kdy na 5 zaměstnanců vycházely pouze 3 malé pracovní stolky.

Později téhož roku se však začalo v Číně proslýchat, že se místní vláda chystá udeřit na kryptoměnové burzy.

„Ze začátku to byly pouze povídky. Jenže postupem času se z povídek o tom, že po nás půjde vláda, stala existenční hrozba. Nechtěli jsme nic podcenit,“ dodává CZ.

Útěk z Číny však neproběhl tak, jak si ho zřejmě představujete. Zaměstnanci Binance zůstali na svých pracovních místech, zatímco CZ mazaně převáděl veškeré operace na cloud servery Amazon Web Services, sídlící v USA, daleko za čínským firewallem.

Bezpečný, ale technicky náročný útěk z Číny, nebo spíše ze serverů vedených Alibabou, proběhl hladce.

„Nakonec jsme sebrali všechny zaměstnance a co nejrychleji je přemístili z Číny do zahraničí. Někteří z nich neměli víza, takže to celé bylo vcelku náročné na organizaci,“ vzpomíná CZ na turbulentní období emigrace Binance.

Hlavním fyzickým kempem týmu se nakonec stalo Japonsko, které téhož roku zlegalizovalo veškeré kryptoměny.

Binance během bull runu 2017

V období od září do prosince 2017 panovala jedna z největších kryptoměnových mánií vůbec. Během tohoto období se Bitcoin zvedl z ceny 3,000 USD až na téměř 20,000 USD.

Byly jsme pod obrovským tlakem a na něco takového jsme zkrátka nebyli připraveni. V jednu chvíli jsme měli nad 45,000 nedokončených KYC aplikací,“ vzpomíná na historické období bull runu 2017 CZ.

Naprostým topem byl tržní objem na burze Binance, který během jednoho dne dosahoval až na 10 miliard dolarů za 24 hodin.

Hackerské a regulační útoky na Binance

První úrok musela burza Binance ustát během března 2018.

Hackeři v tuto dobu přišli na to, že mohou vytvořit falešné Google reklamy, které uživatele donutí zadat své přihlašovací údaje. Pomocí těchto údajů se hackeři nabourali do uživatelských účtů a pokusili se je vysát.

Odpověď Binance však přišla rychle. Kompletní zastavení všech odchozích transakcí proběhlo úspěšně a ve výsledku nebyly ztraceny žádné uživatelské fondy.

I přes úspěšné odražení útoku se z Binance stal terč negativního presu, po němž následovala žádost japonské vlády o nutné získání burzovní licence.

Tato licence se pro Binance stala problematickou zejména pro to, že je v jejím znění zmíněno razantní omezení počtu možných zalistovaných kryptoměn.

Binance se tedy rozhodla pro vychytralou taktiku a změnila sídlo byznysu: na papíře se “přestěhovala“ na regulačně velmi otevřenou Maltu.

Dále si CZ uvědomil, že spolu s rapidním růstem Binance po celém světě není třeba, aby všichni zaměstnanci docházeli na jedno dané pracovní místo. Binance se tak rychle rozšířila po celém světě a mnoho zaměstnanců pracuje z domu či mnoha různých zahraničních kanceláří.

Další hackerský útok musela burza ustát během května 2019. V tuto dobu se na Binance rozhodli zaútočit mnohem sofistikovanější zloději.

Tito hackeři k finálnímu útoku využili mnoha rozličných technik, včetně phisink linků podobných reklamám z hacku 2018, díky kterým získali přístup k uživatelským účtům.

Defenzíva tohoto útoku již neproběhla tak hladce – hackeři před uzavřením výběrů získali přes 7.000 BTC. Hackeři tohoto úspěšného útoku dosud nebyli dopadeni.

„Dodnes věřím, že se muselo jednat o útok větší organizované zločinecké skupiny. Tento hack byl opravdu extrémně sofistikovaný“, vzpomíná na nemilé období CZ.

I přes dva pokusy o vyhackování Binance se burza drží dodnes a v poměru s jinými burzami to vypadá, že je zabezpečení Binance na velmi vysoké úrovni.

Ambice Binance do budoucnosti

Binance je dnes již celosvětovou společností, největší burzou a také obrovskou komunitou jak zákazníků, tak developerů, zaměstnanců dalších členů.

Ambice Binance dnes již sahají daleko za “obyčejnou“ tezi největší kryptoměnové burzy světa.

Novou vizí CEO Binance je kompletní přechod burzy na soběstačnou a samovolně udržitelnou, decentralizovanou organizaci, které se ve světě kryptoměn říká Decentralized Autonomous Organization (DAO).

„Z Binance se postupem času stane uživateli a aktivními účastníky vlastněná autonomní finanční organizace. Nicméně, finanční a burzovní funkce jsou pouze prvním krokem Binance, ve výsledku máme ještě další a ambiciózní plány,“ vysvětluje svou vizi CZ.

Vypadá to, že má Binance stát se opravdovou globální decentralizovanou organizací pro Web 3.0, jehož součástí je mimo burzy a finančnictví pochopitelně i svět sociálních médií, metaverse, NFT a Play-to-Earn ekonomiky.

Návod: Jak používat burzu Binance

V této části článku se dozvíte, jak krok za krokem používat burzu Binance.

V návodu naleznete vše od registrace na Binance až používání obchodovacích terminálů této burzy.

Jak se zaregistrovat na Binance?

  1. Navštivte web Binance zde (pozor na phising linky, vždy si ověřte webovou adresu!): https://www.binance.com/
  2. V pravém horním rohu klikněte na tlačítko REGISTER a začněte registraci:

3. Vyberte způsob registrace. Pokud již vlastníte Google nebo Apple účet, můžete si proces urychlit tímto výběrem. Zde si popíšeme nejčastější registraci emailem:

4. V následujících jednoduchých krocích zvolíte svoji zemi, kde přebýváte a následně vyplníte svůj email, heslo, telefonní číslo. Dále vám na email a mobil přijde verifikační kód, který vyplníte do potřebných polí:

5. Během dalších kroků po vás bude vyžádáno KYC: verifikace totožnosti. Zde pravdivě vyplňte veškeré údaje: jméno a příjmení, národnost, datum narození a další:

6. Dále je třeba doložit váš občanský průkaz, řidičský průkaz nebo důkaz o místě bydliště. Dokumenty budete mít možnost nafotit a nahrát manuálně, nebo použít web kameru:

7. Dále na stránce vašeho účtu po úspěšné registraci uvidíte možnost Verifikace Plus. Pokud nejste větším obchodníkem, potom vám bude stačit základní verifikace, kde máte limity 50,000 dolarů vkladu a výběru denně. V případě, že chystáte na burze pohybovat větším denním objemem, potom budete muset Binance zaslat ještě důkaz o vaší adrese.

Jak zabezpečit účet Binance

Pokud máte v plánu obchodovat bezpečně, rozhodně se po registraci vypravte do sekce zabezpečení účtu:

  1. Sekci zabezpečení naleznete pomocí kliknutí na váš profil a následně Dashboard:

2. Zde přejdeme na záložku Security. Zde vidíte na výběr veškeré zabezpečovací metody. Minimem by mělo být zabezpečení pomocí 2FA kódu (Binance/Google Authenticator). Dále je dobré nastavit emailovou verifikaci a také mobilní verifikaci:

3. 2FA kód nastavíte jednoduše kliknutím na Enable a následným oskenováním (zvolte Adroid nebo iOS aplikaci podle vašeho typu mobilu) kódu pomocí vaší mobilní aplikace, který vám bude poskytnut:

4. Další užitečné nastavení zabezpečení, které rovněž najdete v sekci Security, a které můžete zvážit, je nastavení email kódu pro výběry z burzy, anti-phising fráze pro rozpoznání pravosti emailů, které vám od Binance chodí a další:

Jak vložit aktivum (fiat peníze nebo krypto) do Binance?

  1. Pro vložení peněz nebo kryptoměn přejděte na záložku Wallet Overview a zvolte tlačítko Deposit:

2. Následně máte na výběr vložení krypta (Crypto Deposit) nebo fiat peněz (Fiat Deposit):

3. Po výběru volby „Crypto deposit“ budete mít na výběr z všech možných kryptoměn, které je na Binance vložit. Zde je nejdůležitější vědět, jak dané kryptoměny fungují a vždy vybrat správnou adresu a používanou síť (viz. rozdíly mezi BEP2 BNB a BEP20 BNB coiny zmíněné výše v sekci Binance Dex (hyperlink). V případě vkládání ETH vybereme Ethereum a následně ověříme, z jaké sítě ETH posíláme. Nejčastěji se bude jednat o hlavní síť Ethereum (ERC20). Kontrola adresy je vždy na vás a pokud se spletete, nikdo vám vaše krypto nevrátí, buďte opatrní:

4. Výběrem volby „Fiat Deposit“ můžete vložit fiat peníze pár různými způsoby. Výběr mezi bankovním SEPA převodem přes kartu nebo online bankovnictví, nákupem pomocí kreditní nebo debetní karty a další způsoby najdete v záložce „Buy Crypto“:

5. Pokud chcete vkládat bankovním převodem nebo bankovní kartou, budete muset Binance poskytnout důkaz o vašem bydlišti (viz. KYC výše). Výběrem volby kreditní karty můžete kryptoměny nakoupit přímo v aplikaci, avšak za vyšší poplatek. Například, níže vidíte ukázkový nákup BTC za 10,000 Kč. Poplatek za tuto transakci je ve výši 200 Kč:

Jak vybrat aktivum (fiat, kryptoměny) z Binance?

Zde si ukážeme, jak z Binance vybrat kryptoměny na externí peněženky jako je Metamask nebo hardwarové peněženky typu Ledger nebo Trezor (odkaz na články), a také jak vybrat hotovost zpátky na váš bankovní účet.

  1. Výběr kryptoměny probíhá velmi podobně, jako vklad kryptoměny. Stejně jako v kroku 1. v části nahoře „Jak vložit aktivum“ přejdeme na záložku Wallet a následně Overview. Dále, namísto volby „Deposit“, zvolíme „Withdraw“.

Nyní, stejně jako při vkladu kryptoměny, zvolíme tu kryptoměnu, kterou máme v plánu převést na externí peněženku. Na následujícím obrázku vidíte výběr kryptoměny USDC, které bude putovat na peněženku nacházející se na síti Ethereum (ERC-20):

2. Pro výběr fiat měny zvolte ve stejné záložce výběrů „Withdraw fiat“ vpravo nahoře:

3. V případě, že jste Binance poskytli důkaz o bydlišti si vyberte, zdali chcete výběr pomocí bankovního převodu (levnější, ale pomalejší volba) nebo na kartu (rychlejší, ale s poplatkem):

Jak používat obchodní terminál na Binance? (Jak obchodovat na Binance?)

 

V této části si rozebereme každou část obchodního prostředí, se kterým budete na burze Binance pracovat. Dobré seznámení s veškerými dostupnými funkcemi vám pomůže obchodovat efektivněji a bezpečněji.

Legenda na obrázku níže vám pomůže k orientaci mezi jednotlivými body.

Pojďme nato:

  1. V horní liště vidíte novinky: oznámení o nových listovaných kryptoměnách, cenových akcích či změnách na burze.
  2. V druhé liště vidíme momentálně vybraný kryptoměnový pár a také tržní objem za posledních 24 hodin.
  3. Momentální kniha nabídek (prodejů)
  4. Graf momentálně vybrané kryptoměny. Zde máte možnost zobrazit graf dle času a také vybrat si z grafových nástrojů (levá lišta) a indikátorů (horní lišta)
  5. Zde vidíme výběr všech dostupných párů, se kterými je na Binance možné obchodovat. Vybrat si můžete dané kryptoměnu v poměru či páru vůči: USDT, BTC, ETH, BNB, BUSD a další.
  6. Kniha poptávek (nákupů)
  7. Tato lišta vám dává na výběr mezi spot obchodováním, kros pákou 3x a izolovanou pákou 10x. Důležité je pamatovat, že kros páka využívá veškerý váš kapitál dostupný na burzovním účtu, zatímco izolovaná páka využije pouze kapitálu, který poskytnete v dané obchodu.
  8. Zde si zvolíte parametry k nákupu. Na výběr máme mezi limit a market nákupy (vysvětleno v sekci Binance – Obchodovací platforma (hyperlink)), pomocí kterých buďto určíte vámi zvolenou cenu nákupu, nebo pomocí market příkazu přijmete veškeré momentální nabídky z knihy nabídek (3) a nakoupíte okamžitě.
  9. Zde si zvolíte parametry k prodeji, přičemž zde platí vše stejně, jako v bodě 8, pochopitelně pouze naopak.
  10. Zde vidíme momentální aktivitu a probíhající obchody u daného páru.
  11. Obchodní aktivity způsobující tržní pohyby a volatilitu
  12. Zde uvidíte vámi momentálně otevřené, aktivní obchody. Najdete zde rovněž svoji obchodní historii a záznam všech vykonaných příkazů.

Příklad spot obchodu na Binance krok za krokem:

Na hlavní stránce https://www.binance.com/ přejděte do obchodního terminálu kliknutím na “Trade“ v horní levé části a vyberte “Spot“.

Nyní se nacházíte v obchodním terminálu popsaném výše.

Dejme tomu, že chcete obchodovat s BTC a konkrétně párem BTC/USDT.

Pokud chcete BTC nakoupit, přejděte do části 8: nákupní terminál. V kolonce “Price“ zadejte částku, za kterou chcete BTC nakoupit, například 20,000 USDT. V kolonce “Amount“ zvolte kolik BTC si přejete nakoupit.

V případě, že máte k nákupu na účtu dostatek USDT bude váš limit příkaz aktivován a pokud nebude vyplněn ihned, uvidíte ho v části 12: lišta pro zobrazení otevřených obchodů.

Pokud bude příkaz vyplněn hned, dostane se vám zadaného množství BTC a přesný záznam obchodu uvidíte v části 12: “Order history“.

Naprosto stejný proces probíhá v případě prodeje.

Dále, zadávání ceny, za kterou si přejte nebo nakoupit nebo prodat si ulehčíte kliknutím na specifickou cenu v knize nabídek (3) nebo knize poptávek (6).

Přejeme hodně štěstí v obchodování s kryptoměnami a nezapomínejte na zodpovědný risk management!

 

Binance: Nejčastější otázky a dotazy (FAQ)

  • Je Binance bezpečná burza?

    Binance se doposud projevila jako jedna z nejbezpečnějších centralizovaných krypto burz na světě. I přesto, že Binance v minulosti čelila dvou hackerským útokům, nikdy nedošlo k situaci, že by uživatelé Binance přišli o své kryptoměny nebo fiat deposity. Více o zabezpečení Binance se můžete dočíst v našem detailním článku.

  • Jak mohu vložit/vybrat kryptoměnu na platformě Binance

    Vybírání i vkládání kryptoměn na burzu Binance je jednoduché. Abyste tyto aktivity prováděli bezpečným způsobem, přejděte do naší sekce článku „Návod na burzu Binance“.

    Další návody, kde se naučíte, jak vkládat kryptoměny i fiat měny na Binace pomocí bankovních SEPA převodů nebo nákupu přes kartu najdete přímo na oficiálním webu Binance: https://www.binance.com/cs/support/faq/jak-mohu-vlo%C5%BEit-vybrat-kryptom%C4%9Bnu-na-platform%C4%9B-binance-85a1c394ac1d489fb0bfac0ef2fceafd

  • Jak provést ověření totožnosti na burze Binance?

    Detailní návod na ověření totožnosti na burze Binance najdete v sekci našeho článku „Návod na burzu Binance“. K ověření totožnosti na Binance budete potřebovat doložit váš občanský průkaz, řidičský průkaz nebo důkaz o místě bydliště. Dokumenty budete mít možnost nafotit a nahrát manuálně, nebo použít web kameru. Samozřejmě je třeba pravdivě vyplnit veškeré údaje: jméno a příjmení, národnost, datum narození a další.

  • Co je funkce stop limit a jak ji používat?

    Detailní návod na všechny funkce pro obchodování s kryptoměnami na Binance najdete v našem článku: „…stop limit a stop market příkazy slouží pro automatický prodej vašich pozic, pokud cena přesáhne vámi předurčenou hranici, pod kterou nechcete jít. Může jít například o maximální snížení ceny o 10 %: na hranici deseti procent si tedy nastavíte stop limit nebo stop market příkaz, přičemž zde platí to samé jako v odstavci o limit a market příkazech pro nákup a prodej.“

  • Proč mi nedorazil výběr z Binance?

    Důvodů, proč váš výběr kryptoměn z Binance nedorazil může být více. Zejména záleží, jakou síť čili kryptoměnu jste k výběru použili. Například, blockchainové sítě jako je Monero nebo Bitcoin jsou mnohem pomalejší, než Ethereum nebo Tron. Nicméně, svou transakci můžete sledovat pomocí nahlédnutí na TxID – ID transakce. TxID najdete vedle svého daného výběru v sekci „výběry“ (withdrawals).

  • Jaké jsou výhody a nevýhody Binance?

    Výhody Binance jsou:

    • Největší burza na kryptoměny na světě
    • Doposud bezpečná burza
    • Obrovský výběr kryptoměn
    • Nízké poplatky (možno i snížit)
    • Mnoho nabízených služeb
    • Jednoduché i pokročilé uživatelské rozhraní
    • Dostupnost v mnoha jazycích

    Nevýhody Binance jsou:

    • Složitá dostupnost zákaznické podpory
    • Nutnost KYC
    • Občas složité pro nové uživatele
  • Je Binance bezpečná burza pro začátečníky?

    Ano, Binance lze považovat za bezpečnou a dobře použitelnou burzu pro začátečníky. Pokud se chcete naučit, jak burzu Binance používat správně a bezpečně, přejděte do sekce našeho článku „Binance: Návod na používání burzy“.

  • Mohou mi hackeři ukrást kryptoměny z Binance?

    Binance se doposud projevila jako bezpečná centralizovaná burza a prozatím nedošlo ke ztrátě kryptoměn či fiat aktiv uživatelů. Nicméně, centralizované služby nikdy nejsou natolik bezpečné, jako uschování kryptoměn na vaší vlastní hardware peněžence, ke které vlastníte klíče pouze vy. Kryptoměny jsou zejména o starání se o vlastní aktiva a opravdovém vlastnictví. „Nevlastníš své klíče = nevlastníš své kryptoměny“.

  • Je možné vystopovat mou peněženku na Binance?

    Většina blockchainových sítí je takzvaně transparentních a veřejných. To znamená, že může kdokoli nahlédnout na probíhající i minulé transakce daného blockchainu, například Etherea. Pokud tedy někdo zná identitu osoby používající danou peněženku, například tedy vaši Binance peněženku, potom může jednoduše sledovat naprosto všechny vaše kryptoměnové transakce. Nicméně, tyto fakta neplatí u privátních sítí, jako je například Monero (XMR).

Praktické informace

Název
Binance
Typ
company
Hodnocení
96%
Plusy
  • Největší burza na kryptoměny na světě
  • Doposud bezpečná burza
  • Obrovský výběr kryptoměn
  • Nízké poplatky (možno i snížit)
  • Mnoho nabízených služeb
  • Jednoduché i pokročilé uživatelské rozhraní
  • Dostupnost v mnoha jazycích
Mínusy
  • Složitá dostupnost zákaznické podpory
  • Nutnost KYC
  • Občas složité pro nové uživatele
Jazyk
Čeština, Angličtina, Slovenština
Minimální vklad
10 $ (230 Kč)
Maximální vklad
7 187 800 $ (165 319 400 Kč)
Minimální obchod
10 $ (230 Kč)
Páka
Ano
KYC/AML
Ano
Měna
Aplikace
Ne
Mobilní verze webu
Ano

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.